Nye dokumenter afslører: Pengene vælter ud af Twitter

Pengene vælter ud af Twitter. Se her, hvor meget selskabet taber.

Artikel top billede

Forventningerne har været der i lang tid, og nu bliver de indfriet: Twitter har omsider sat gang i processen, der skal føre til en børsnotering af selskabet, som du kan læse mere om her.

Det er sket med indleveringen af en række nøgletal og dokumenter til de amerikanske myndigheder.

Tallene afslører et firma med meget kraftig vækst, der samtidig er et buldrende hul i jorden, som pengene vælter ud af.

Twitter har således haft meget store underskud i de seneste tre år, mens omsætningen til gengæld er steget ganske kraftigt.

Omsætter for 1,7 milliarder kroner

Ifølge dokumenterne landede Twitter sidste år en omsætning på 1,7 milliarder kroner - næsten tre gange mere end omsætningen i 2011.

Til gengæld fik selskabet sidste år et underskud på 433 millioner kroner. I 2011 fik selskabet et underskud på 702 millioner kroner.

Twitter håber, at børsnoteringen kan rejse op mod en milliard dollar - 5,5 milliarder kroner - i kontanter, hvilket vil gøre noteringen til den største inden for sociale tjenester, siden Facebook blev børsnoteret sidste år.

Du kan læse mere om Facebooks børsnotering her.

Pengene vil Twitter investere i udvikling og opkøb af andre firmaer, hedder det.

I dokumenterne fremgår det også, at 75 procent af Twitters gennemsnitlige antal aktive brugere bruger en mobil enhed til at besøge tjenesten.

Mere end 65 procent af selskabets omsætning kommer fra annoncering på mobile enheder.

Ifølge papirerne har Twitter i dag 218 millioner aktive brugere. Sidste år havde tjenesten 151 millioner brugere.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra DE-CIX

    Enhver strategi for applikationsmodernisering bør tage netværket med fra start

    Modernisering af ældre on-premise-applikationer til cloud-løsninger er en topprioritet for virksomheder globalt.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

    Thea Scheuer Gregersen

    Norriq Danmark A/S

    IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Henrik Thøgersen som it-konsulent med fokus på salg. Han skal især beskæftige sig med rådgivende salg, account management og udvikling af kundeporteføljer på tværs af it-drift, sikkerhed og cloud-løsninger. Han kommer fra en stilling som freelancer i eget firma og client manager hos IT Relation og IT-Afdelingen A/S. Han er uddannet elektromekaniker. Han har tidligere beskæftiget sig med salg af it-løsninger, account management, it-drift og rådgivning samt undervisning og ledelse. Nyt job

    Henrik Thøgersen

    IT Confidence A/S

    Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
    Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

    Christian Kamper Garst

    Enterprise Rent-A-Car