Nye dokumenter afslører: Pengene vælter ud af Twitter

Pengene vælter ud af Twitter. Se her, hvor meget selskabet taber.

Artikel top billede

Forventningerne har været der i lang tid, og nu bliver de indfriet: Twitter har omsider sat gang i processen, der skal føre til en børsnotering af selskabet, som du kan læse mere om her.

Det er sket med indleveringen af en række nøgletal og dokumenter til de amerikanske myndigheder.

Tallene afslører et firma med meget kraftig vækst, der samtidig er et buldrende hul i jorden, som pengene vælter ud af.

Twitter har således haft meget store underskud i de seneste tre år, mens omsætningen til gengæld er steget ganske kraftigt.

Omsætter for 1,7 milliarder kroner

Ifølge dokumenterne landede Twitter sidste år en omsætning på 1,7 milliarder kroner - næsten tre gange mere end omsætningen i 2011.

Til gengæld fik selskabet sidste år et underskud på 433 millioner kroner. I 2011 fik selskabet et underskud på 702 millioner kroner.

Twitter håber, at børsnoteringen kan rejse op mod en milliard dollar - 5,5 milliarder kroner - i kontanter, hvilket vil gøre noteringen til den største inden for sociale tjenester, siden Facebook blev børsnoteret sidste år.

Du kan læse mere om Facebooks børsnotering her.

Pengene vil Twitter investere i udvikling og opkøb af andre firmaer, hedder det.

I dokumenterne fremgår det også, at 75 procent af Twitters gennemsnitlige antal aktive brugere bruger en mobil enhed til at besøge tjenesten.

Mere end 65 procent af selskabets omsætning kommer fra annoncering på mobile enheder.

Ifølge papirerne har Twitter i dag 218 millioner aktive brugere. Sidste år havde tjenesten 151 millioner brugere.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
ChangeGroup ApS har pr. 12. januar 2026 ansat Morten Benn som Administrerende direktør. Han kommer fra en stilling som Partner hos Nosco. Nyt job

Morten Benn

ChangeGroup ApS

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job