Test: "Den bedste ergonomiske mus jeg nogensinde har prøvet"

Der er topkarakter til Contour RollerMouse Re:d, som imponerer med knivskarp præcision, glimrende ergonomi og et lækkert design. Den ergonomiske mus er i en klasse for sig selv.

Artikel top billede

Anmeldelse: Contour RollerMouse Re:d er en ergonomisk mus, der er på en mission for at hjælpe personer, der har eller er i risikozonen for at få 'musearm'. 

Den korrekte betegnelse er carpal tunnel syndrom, som dækker over en tilstand, hvor et tryk på nerverne i hånden påvirker brugen af hele armen.

Ligesom konkurrerende produkter parrer RollerMouse Re:d sig med ens tastatur og overtager musens rolle, så armen og hånden aflastes mest muligt.

Vi har ladet Thomas Effersøe teste den nye model, da han gennem adskillige år har været hårdt plaget af carpal tunnel syndrom.

Som datamatiker tilbringer han naturligvis det meste af arbejdsdagen foran computeren, og han har de seneste fire år testet og prøvet adskillige ergonomiske mus som MouseTrapper og også Contours forrige model, Rollermouse Free2.

Efter at have arbejdet med den nye RollerMouse Re:d i over 14 dage er dommen klar:

"Det er den bedste ergonomiske mus, som jeg nogensinde har prøvet. Og jeg har prøvet en del," siger Thomas Effersøe.

Han er især begejstret for ergonomien, der er i top. Han har svært ved at mærke i hånd og arm, at han har arbejdet foran computeren.

RollerMouse Re:d er ganske enkelt behagelig at bruge og perfekt til stort set alle daglige opgaver. Men Thomas skifter dog til mus, når der skal arbejdes ultrapræcist i billedbehandlingsprogrammet Photoshop.

Præcisionen er generelt en del bedre end Contours tidligere RollerMouse-modeller. Samtidig er der arbejdet med designet, som er gået et niveau op:

"Jeg kan ret godt lide metaldesignet, som er lækkert, og det føles ikke så 'billigt' og skrøbeligt som på rene plastikmodeller," siger Thomas Effersøe.

Han er især godt tilfreds med tasten på RollerMouse Re:d, som med et tryk giver et dobbeltklik på computeren og ikke mindst muligheden for at finindstille markørhastigheden.

Prøv gratis i 14 dage

Der er dog også funktioner, som han finder overflødige. Blandt andet er det muligt at bruge tasterne på den ergonomiske mus til eksempelvis at kopiere indhold, men hvis man allerede kender genvejen i Windows, er det nemmere at bruge den via tastaturet. 

Samtidig kan rullestaven, der primært er designet til at styre markøren på skærmen, også benyttes til enkelt klik. 

Men Thomas Effersøe mener ikke, at det er særlig praktisk eller ergonomisk optimalt, da det er belastende for håndleddet. 

Der er dog heller ikke nødvendigt at benytte denne mulighed. 

Fortjent topkarakter

Alt i alt er Contour RollerMouse Re:d en ergonomisk mus i særklasse, og da den i skrivende stund koster stort set det samme som forgængeren RollerMouse Free2, er der slet ikke noget at komme efter. 

"Den virker bare og passer perfekt til mine sarte hænder," siger Thomas Effersøe. 

Contour RollerMouse Re:d ender på topkarakteren seks ud seks. 

"Den virker bare og passer perfekt til mine sarte hænder"

Prøv før du køber
 
Prisen for Contour RollerMouse Re:d er cirka 2.000 kroner, og det er derfor ikke noget helt billigt produkt. 

Samtidig skal man være klar over, at det kan tage tid at vænne sig til at bruge en ergonomisk mus. 

Thomas Effersøe vurderer, at man som nybegynder i hvert fald skal regne med at bruge produktet i nogle uger, før man får styr på det. 

Det er dog muligt at låne ergonomiske mus og teste dem gratis i en periode. 

Contour-modeller kan prøves gratis ved at klikke her. Det er også muligt gratis at prøve konkurrerende MouseTrapper-modeller her.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS