Sådan blev denne mand verdens bedste it-iværksætter

Rigtig mange visionære iværksættere forsøger at knække koden til, hvordan man skaber det næste it-imperium. Læs et portræt af en mand, der må siges at have opskriften.

Artikel top billede

Historien om verdenskendte it-profiler som Steve Jobs, Bill Gates og Mark Zuckerberg kender de fleste danskere efterhånden ganske godt - om ikke andet så fordi Hollywood har været med til at gøre dem kendte.

En af de absolut mest succesfulde it-iværksættere gennem de seneste tyve år har dog først i de senere år bevæget sig op på listen over it-kendisser.

Formentlig vil det stadig være de færreste danskere på gågaden, der ved, hvem han er.

Navnet er Jezz Bezos. Han er årgang 1964, født i New Mexico i USA, og så er han manden, der stiftede Amazon i 1994 og fortsat er administrerende direktør i selskabet.

Blandt it-folk og forretningsfolk er han generelt anerkendt som en af de mest visionære og skarpe iværksættere i nyere tid.

Jeff Bezos er eksempelvis af tidsskriftet Harvard Business Review placeret som nummer to på en liste over verdens bedste it-topchefer, når man måler markedsværdien i virksomhederne.

Kun nu afdøde Steve Jobs fra Apple er bedre placeret end Jeff Bezos.

Det er Amazon i dag

Amazon-forretningsens regnskabstal taler næsten for sig selv: 

Fra 2011 til 2012 steg Amazons nettosalg med 27 procent, så det samlede beløb i 2012-årsregnskabet lød på omkring 348 milliarder kroner.

Med 97.000 ansatte er Amazon ved at være en af de tunge drenge i it-klassen, og de fleste mener, at der stadig er masser vækstpotentiale for Jeff Bezos' butik.

Amazon er big business i mere end en forstand. Konceptet er ikke bare udnyttelsen af stordriftsfordele - det er også at få stadig flere forretningsområder koblet på det, der startede som en online bogbutik.

I dag er Amazon således en global forretning, hvor forbrugere køber alt fra barberblade til e-bøger, og virksomheder køber forskellige cloud-services.

Og så er Amazon også blevet en producent af eksempelvis tablets og e-bogslæsere.

Sådan fik Jeff Bezos succes

Men hvordan går man fra tanker og visioner til at realisere det i så overbevisende grad, som Jeff Bezos har gjort?

Det svar søger journalisten Brad Stone fra Bloomberg Businessweek i en ny bog.

Han har talt med hundredvis af nuværende og tidligere venner og kolleger til Jezz Bezos.

Der teger sig et billede af en topchef, der på flere områder minder om Apple-stifter Steve Jobs.

Jeff Bezos er nemlig ikke bare visionær, han kan også være hård og brutal i sin stræben efter at realisere visionerne, kan man læse i et længere uddrag fra bogen her.

"If I hear that idea again, I'm gonna have to kill myself," skal være en af Jeff Bezos' ofte hørte kommentarer.

Eller hvad med denne: "Are you lazy or just incompetent?"

Man kan også læse, hvordan Jeff Bezos på snedig vis overhaler potentielle konkurrenter inden om, og om hvordan han - i øvrigt ligesom Steve Jobs - ikke har haft noget nært forhold til sin biologiske far.

Jeff Bezos har ikke selv ønsket at medvirke i bogen, da han mener, at det er alt for tidligt at se tilbage på Amazons historie.

At dømme ud fra uddraget fra bogen bliver det alligevel til et yderst interessant og inspirerende indblik i, hvad det kræver at nå dertil, hvor Jeff Bezos er nået på under 20 år med Amazon.

Læs uddraget her

Følg @kimstensdal på Twitter

Læs også:

Vild vækst hos Amazon: Er ved at lave "en Apple"

Her er Amazon-stifterens mest enkle (men bedste) råd til dig

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | København

Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

Michael Benner

Norriq Danmark A/S