VMware har vilde planer: Sådan bliver alt automatiseret

Virtualiseringsselskabet VMware kan ikke længere fortælle om sine fremtidsplaner, uden cloud computing er en væsentlig del af visionerne. Læs her, hvordan VMware ser på it-fremtiden.

Artikel top billede

Det lyder som en vild drøm.

Og det er det egentlig også, men alligevel kunne VMwares topboss Pat Gelsinger ikke dy sig med at at røbe sine hede ønsker om, at fremtidens it-folk skal bruge langt mere tid på innovation og færre timer på drift.

"Vores mål er, at halvdelen af it-afdelingens tid skal bruges på innovation, hvor driften er blevet meget mere automatiseret," forklarede han på VMwares virtualiseringskonferende Vmworld Europe 2013.

For at drømmen skal blive til virkelighed, peger Pat Gelsinger mod en fremtid i datacentret med et hybrid cloud-miljø, hvilket er en af grundene til, at virtualiseringsselskabet åbner et europæisk datacenter vest for London i England.

Mantraet hedder cloud

Cloud er simpelthen blevet VMwares mantra.

Det er sket efter, at selskabet har bevæget sig fra først at stå for serverkonsolidering, siden virtualisering af kritisk infrastruktur til i dag i lighed med et firma som Citrix at håndtere applikationslevering i blandede miljøer med et hav af forskellige platforme som pc'er, tabletter og smartphones.

"It-afdelingerne bruger for mange penge på servere, og i takt med, at flere mennesker kommer online og dermed også på sociale medier, så er cloud den ultimative infrastruktur, der kan frigøre ressourcer fra client/server-budgettet," lyder budskabet fra Pat Gelsinger.

Nørden er Gud

Derefter var der ellers fedterier i ørerne på de knap 8.000 kunder, partnere og især it-administratorer, der var mødt op i konferencecentrets store hal for at høre på VMwares cloud-visioner for de næste mange år.

"Og hvem skal så stå for den udvikling? Det skal I, virtuelle infrastruktur-managere," forklarede Pat Gelsinger og tiltalte sin målgruppe med ord lige fra 'Guder' til 'Ninjaer' og "Dragedræbere' og sluttede af med at lande på 'Mestre' (Champions, red.).

Her er fremtidens it-afdeling

"It-afdelingen skal være serviceleverandører, og I skal se på jeres brugere som kunder. Ellers vil de finde andre måder at løse deres udfordringer på," vurderede Vmware-bossen med baggrund i den markante BYOD-tendens, hvor folk selv medbringer/køber deres egne it-værktøjer på jobbet.

Cloud, cloud og mere cloud

Udover en række opdateringer til blandt andet VMwares vCloud Automation Center 6.0 og vCenter Operations Management Suite 5.8, kunne Pat Gelsinger også berette, at vitualiseringskæmpen for nyligt har købt desktop-as-a-service-selskabet Desktone.

Han nævnte dog ikke prisen på det seks år gamle it-selskab med desktop-as-a-service som hovedprodukt, der fremover bliver en mulighed for VMware at levere videre ud til sine slutbrugere.

Dermed har selskabet styrket sig i kampen om desktop-levering, hvor konkurrenten Citrix allerede befinder sig i dag.

Læs også:

VMware: Her er vores næste store satsning

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Sikkerhed | Klampenborg

CISO Challenges 2026 - København

Computerworld stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og rundbordsdiskussioner, vil du blive klædt på...

Digital transformation | Hellerup

Roundtable: Stærkere data og skarpere beslutninger i en AI-æra

AI kræver data, ledelsen kan stole på. Computerworld samler digitale ledere til en fortrolig rundbordssamtale om datagrundlag, beslutninger og skalering af AI i organisationen. Få konkrete erfaringer og nye perspektiver. Ansøg om en plads.

Sikkerhed | Online

Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job