Smartphones og tablet fra Nokia: Her er dommen

Seks nye produkter er blevet præsenteret af Nokia i denne uge. Her er en vurdering af, hvordan de kommer til at klare sig på markedet.

Artikel top billede

Nokia kunne tidligere på ugen lancere både nye Asha-telefoner, Lumia-smartphones og sin første tablet-pc.

Selv om de finske produktnyheder druknede lidt i alle skriverierne om Apples nye produkter, er der alligevel en hel del at glæde sig over for det ellers så kriseramte Nokia.

Eksempelvis skriver IDC-analytiker John Delaney i en kommentar til lanceringerne, at Nokia udvikler produkter og lancerer dem med en imponerende hastighed - i denne omgang blev det til hele seks produkter:

- Den første Nokia-tablet, Lumia 2520, der kører Windows RT.

- Lumia 1520 og 1320, to store smartphones - også kaldt phablets - med skærme på hele seks tommer.

- Tre billigere telefoner, Asha 500, 502 og 503.

"Nokias strategi med Lumia-sortimentet med Windows Phone-devices bliver stadig mere klar: Det hele handler om udvalg. Først skaber man et bredt udvalg af enheder. Dernæst introduceres teknologiske innovationer i den dyre ende, hvorefter man breder dem ud til hele udvalget."

IDC-analytikeren tilføjer, at Nokia med de nye gigant-telefoner og den nye tablet lukker hullerne i Lumia-udvalget.

Dermed ikke sagt, at de nye produkter nærmest er garanterede salgs-hits, for konkurrenterne står trods alt heller ikke stille.

Her er Nokua udfordringer

"Lumia 1520 ser ud til at være en attraktiv phablet med high-end specifikationer. Men den vil komme til at konkurrere direkte med Samsungs Galaxy Note 3, og vi ser ikke oplagte funktioner, som den skiller sig ud med, og som vil overbevise et stort antal mennesker, der er i markedet efter en Note 3, om at ændre mening og i stedet vælge en Lumia 1520."

ICD ser lidt bedre muligheder for Lumia 1320, da den er lidt billigere og alligevel har en stor skærm, der er oplagt til at se film over LTE-forbindelsen.

Også tablet-produktet får ros af IDC:

"Nokias første tablet, der er baseret på Windows RT, Lumia 2520, er bestemt et nyt medlem på tablet-markedet i forhold til, hvordan den ser ud, software-platformen og den indbyggede LTE-forbindelse."

Sådan er situationen for Nokia

"Selv om et klart gennembrud endnu mangler, opbygges salget af Lumia-enheder lidt efter lidt, og de nye enheder vil bidrage yderligere til momentum - særligt hvis de positioneres effektivt til de brugere, der er på udkig efter en erstatning til Blackberry-enheder," skriver John Delaney. 

Mens Nokia venter på en ny ejer

I starten af september meddelte Microsoft, at selskabet vil købe Nokia.

Den handel skal dog først godkendes af aktionærer og konkurrencemyndigheder, så det er formentlig først i første kvartal 2014, at der kommer en endelig afklaring på Nokias fremtid.

"De (Microsoft, red.) overtager jo de produkter, der ligger i pipelinen hos Nokia, og dem kan de så lancere, men de første rene Microsoft-produkter, hvor Microsoft har været med helt fra starten, ligger måske otte måneder længere ude," har aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank vurderet.

Dermed skal vi ikke regne med de første "Microsoft-telefoner" lige med de samme, og det er grunden til, at Nokia har så travlt med fortsat at lancere sine egne produkter. 
 

Læs også:

Nokias første Windows-tablet er bedre Microsofts Surface

Kæmpe-telefoner fra Nokia skal slås med de store Android-drenge

Sådan vil uvished ramme telefon-salg hos Nokia

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    De vigtigste samarbejdstrends, som enhver IT-leder bør holde øje med

    I lang tid har samarbejdsbranchen fokuseret på at forbedre enhedsfunktioner – bedre kameraer, klarere lyd og smartere software. Men den virkelige forvandling handler ikke om funktioner.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S