Smartphones og tablet fra Nokia: Her er dommen

Seks nye produkter er blevet præsenteret af Nokia i denne uge. Her er en vurdering af, hvordan de kommer til at klare sig på markedet.

Artikel top billede

Nokia kunne tidligere på ugen lancere både nye Asha-telefoner, Lumia-smartphones og sin første tablet-pc.

Selv om de finske produktnyheder druknede lidt i alle skriverierne om Apples nye produkter, er der alligevel en hel del at glæde sig over for det ellers så kriseramte Nokia.

Eksempelvis skriver IDC-analytiker John Delaney i en kommentar til lanceringerne, at Nokia udvikler produkter og lancerer dem med en imponerende hastighed - i denne omgang blev det til hele seks produkter:

- Den første Nokia-tablet, Lumia 2520, der kører Windows RT.

- Lumia 1520 og 1320, to store smartphones - også kaldt phablets - med skærme på hele seks tommer.

- Tre billigere telefoner, Asha 500, 502 og 503.

"Nokias strategi med Lumia-sortimentet med Windows Phone-devices bliver stadig mere klar: Det hele handler om udvalg. Først skaber man et bredt udvalg af enheder. Dernæst introduceres teknologiske innovationer i den dyre ende, hvorefter man breder dem ud til hele udvalget."

IDC-analytikeren tilføjer, at Nokia med de nye gigant-telefoner og den nye tablet lukker hullerne i Lumia-udvalget.

Dermed ikke sagt, at de nye produkter nærmest er garanterede salgs-hits, for konkurrenterne står trods alt heller ikke stille.

Her er Nokua udfordringer

"Lumia 1520 ser ud til at være en attraktiv phablet med high-end specifikationer. Men den vil komme til at konkurrere direkte med Samsungs Galaxy Note 3, og vi ser ikke oplagte funktioner, som den skiller sig ud med, og som vil overbevise et stort antal mennesker, der er i markedet efter en Note 3, om at ændre mening og i stedet vælge en Lumia 1520."

ICD ser lidt bedre muligheder for Lumia 1320, da den er lidt billigere og alligevel har en stor skærm, der er oplagt til at se film over LTE-forbindelsen.

Også tablet-produktet får ros af IDC:

"Nokias første tablet, der er baseret på Windows RT, Lumia 2520, er bestemt et nyt medlem på tablet-markedet i forhold til, hvordan den ser ud, software-platformen og den indbyggede LTE-forbindelse."

Sådan er situationen for Nokia

"Selv om et klart gennembrud endnu mangler, opbygges salget af Lumia-enheder lidt efter lidt, og de nye enheder vil bidrage yderligere til momentum - særligt hvis de positioneres effektivt til de brugere, der er på udkig efter en erstatning til Blackberry-enheder," skriver John Delaney. 

Mens Nokia venter på en ny ejer

I starten af september meddelte Microsoft, at selskabet vil købe Nokia.

Den handel skal dog først godkendes af aktionærer og konkurrencemyndigheder, så det er formentlig først i første kvartal 2014, at der kommer en endelig afklaring på Nokias fremtid.

"De (Microsoft, red.) overtager jo de produkter, der ligger i pipelinen hos Nokia, og dem kan de så lancere, men de første rene Microsoft-produkter, hvor Microsoft har været med helt fra starten, ligger måske otte måneder længere ude," har aktieanalytiker Morten Imsgard fra Sydbank vurderet.

Dermed skal vi ikke regne med de første "Microsoft-telefoner" lige med de samme, og det er grunden til, at Nokia har så travlt med fortsat at lancere sine egne produkter. 
 

Læs også:

Nokias første Windows-tablet er bedre Microsofts Surface

Kæmpe-telefoner fra Nokia skal slås med de store Android-drenge

Sådan vil uvished ramme telefon-salg hos Nokia

Annonce

Statens IT

Migration Manager til SIT Cloud

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-Supporter til Lokal IT Støtte i Varde

Sydjylland

KMD A/S

Senior Software Architect

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Maria Juliane Friedrichsen, 47 år,  som Office Manager. Hun skal især beskæftige sig med at holde overblik og sikre, at alt på kontoret kører, som det skal. Hun kommer fra en stilling som Office Manager hos Kontorhotellet H2M. Hun er uddannet professionsbachelor i ernæring og sundhed og har en korrekturlæseruddannelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med korrekturlæsning og den daglige drift af kontorer. Nyt job

Maria Juliane Friedrichsen

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S