Her overvåger direktøren de ansattes sidespring

For få hundrede kroner er det muligt at overvåge, hvor ens medarbejdere i marken befinder sig. Det måtte to chauffører sande, da de blev overvåget og senere fyret for pjækkerier.

Artikel top billede

Direktøren fra et amerikansk skadedyrsbekæmpelsesfirma havde i længere tid mistænkt sine medarbejdere på vejen for at skulke fra tjenesten.

Han fik derefter installeret GPS-tracking-software på fem ud af 18 chaufførers smartphones, så han på et kort kunne se, at to chauffører ikke passede deres job ordentligt.

Direktøren fortalte efterfølgende chaufførerne, at de var blevet overvåget.

En af chaufførerne med besøg på samme adresse flere gange i et par timer om ugen indrømmede, at han så en kvinde i arbejdstiden.

En anden chauffør tilstod, at han havde pjækket.

Begge chauffører endte med en fyreseddel, skriver The Wall Street Journal.

"Vi er virkelig imponerede over softwaren," udtaler direktøren, Dennis Gray, fra det amerikanske skadedyrsbekæmpelsesfirma Accurid Pest Solutions til The Wall Street Journal.

Teknologien har stået direktøren i godt 250 kroner per medarbejders smartphone.

Forskel på USA og Danmark

The Wall Street Journal kan berette, at overvågningsteknologien hele tiden bliver mere og mere forfinet.

Det betyder, at bossen eksempelvis kan følge med i, at chaufførerne har sikkerhedsbælte på, være med på en lytter på deres telefonsamtaler, eller se om hans folk kører uansvarligt.

Selvom den slags teknologien hele tiden bliver mere og mere avanceret, er tendensen dog langtfra ny.

I en rapport fra analysehuset Aberdeen Group bliver det ifølge The Wall Street Journal fremhævet, at 37 procent af selskaber med folk ude på serviceopgaver har iværksat overvågning af medarbejderne via enten devices eller i bilens udstyr.

I Danmark har eksempelvis Post Danmark og andre transportfirmaer længe haft GPS-overvågning af deres medarbejdere.

Forskellen på den amerikanske brug og dansk benyttelse af tiltag som GPS-overvågning er dog fundamental forskellig på ét punkt:

Sådan er reglerne i Danmark

I Danmark er det påkrævet, at arbejdsgiveren informerer medarbejderne om overvågningen, mens dette kun er tilfældet i to amerikanske stater.

For der er kun i Delaware og Connecticut, at arbejdsgiveren er forpligtet til at oplyse om overvågning i alt lige fra mail-korrespondancer, til chatbeskeder og således også GPS-tracking.

Mange glemmer reglerne

På blandt andre advokatfirmaet Ret&Råds hjemmeside kan man finde en overordnet vejledning til, hvordan danske virksomhedsledere skal forholde sig til overvågning af medarbejdere ved hjælp af eksempelvis GPS-udstyr.

"Det er som udgangspunkt lovligt at indføre kontrolforanstaltninger på arbejdspladsen. Det følger af arbejdsgiverens ledelsesret," fortæller advokat Dorthe Westerdahl fra Ret&Råd på hjemmesiden.

Hun forklarer, at overvågningen skal det ske af saglige grunde, altså at målet med overvågningen skal være begrundet i virksomhedens drift.

"Hvis der bliver installeret f.eks. overvågningsudstyr i en virksomheds firmabiler, og der dermed sker overvågning af medarbejderens færden, er det derudover et krav, at medarbejderen bliver informeret om overvågningen. Det sidste glemmer mange arbejdsgivere, og dermed bliver kontrolforanstaltningen ulovlig," hedder det på advokatfirmaets hjemmeside.

Deltag i debatten: Hvad er dine erfaringer med overvågning på arbejdspladsen? 

Læs også: Hemmelige dokumenter: Dine personlige data og mails ender hos myndigheder

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    KMD A/S

    Senior Project Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S

    Simple Agency Group A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Bo Christiansen, 38 år,  som CCO. Han skal især beskæftige sig med kommercielle partnerskaber og digitalisering af koncernens aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Director for eCommerce & Customer Platforms hos Atea A/S. Han er uddannet MSc in economics and business administration, Strategy, Organisation and Leadership. Han har tidligere beskæftiget sig med drift og udvikling af større eCommece teams med fokus på kundeoplevelsen. Nyt job

    Allan Bo Christiansen

    Simple Agency Group A/S

    Circle Of Bytes ApS har pr. 1. maj 2025 ansat Jeanette Kristiansen som Account Manager. Hun skal især beskæftige sig med at opbygge og styrke relationer til kunder og samarbejdspartnere, samt sikre det rette match mellem kunder og konsulenter. Nyt job

    Jeanette Kristiansen

    Circle Of Bytes ApS

    Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

    Ivan Nielsen

    Connexa A/S