HP skærer 7.095 stillinger - hvad med i Danmark?

HP tager nu endnu en etape i stor besparelses-plan. Denne gang skal 7.095 stillinger skæres væk i vores del af verden. Hvad kommer det til at betyde i HP Danmark?

Artikel top billede

"HP forventer, at omkring 7.095 medarbejdere forlader virksomheden eller får nye roller, der passer bedre til de fremtidige behov for virksomheden og dens kunder," lyder en ny officiel udmeldelse fra HP.

Den aktuelle udmelding drejer sig specifikt om planerne for at slanke organisationen i Europa, Mellemøsten og Afrika for at kunne tilpasse sig situationen på markedet.

"Planer for reduktioner i arbejdsstyrken vil variere fra land til land, baseret på lokale juridiske krav og samtaler med samarbejdsudvalg og medarbejderrepræsentanter, som det er passende," lyder det desuden fra HP ifølge blandt andre ZDNet.

Medarbejder-afskedigelserne er en del af en større besparelsesplan i HP, hvor det er meningen, at der i alt skal være omkring 33.350 færre ansatte i selskabet, når målet er nået.

Hvad betyder det for HP Danmark?

Computerworld har spurgt Henrik Kirkeskov, kommunikationschef i HP Danmark, hvad de udmeldte afskedigelser kommer til at betyde for den danske afdeling?

"Vi aner ikke, om det får nogen som helst indflydelse på Danmark. Det er en del af den plan, der blev offentliggjort for halvandet år siden - det er en fase i den," siger Henrik Kirkeskov og har ikke yderligere kommentarer til situationen her i landet.

I det seneste årsregnskab havde HP 331.800 ansatte på globalt plan. Her i Danmark lød antallet af ansatte på 448 i det seneste regnskab.

I 2011 var antallet af ansatte 477, og året før var det 515, så der er allerede forsvundet en del stillinger i den danske afdeling.

HP i Danmark kom ud af 2012 med en vækst i omsætningen på 12 procent til i alt 3,4 milliarder kroner og et overskud på godt 20 millioner kroner.

Læs også:

HP efter to rædsels-år: Nu er vi på rette vej

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv iOS hacker i PET og få en unik mulighed i et hemmeligt miljø

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til Lokal IT på Aalborg Kaserne

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Driftsstærk IT-profil til Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Thomas Harboe Hald som Director Commercial Excellence. Thomas skal især beskæftige sig med opbygge og lede vores nye Customer Excellence Office. Thomas kommer fra en stilling som Partner hos Deloitte. Thomas er uddannet hos Copenhagen Business School som Graduate Diploma in Business Administration, Sales & Marketing. Thomas har tidligere beskæftiget sig med digital transformation, IT-strategi, ERP og forretningsudvikling. Nyt job

    Thomas Harboe Hald

    Norriq Danmark A/S