HP skærer 7.095 stillinger - hvad med i Danmark?

HP tager nu endnu en etape i stor besparelses-plan. Denne gang skal 7.095 stillinger skæres væk i vores del af verden. Hvad kommer det til at betyde i HP Danmark?

Artikel top billede

"HP forventer, at omkring 7.095 medarbejdere forlader virksomheden eller får nye roller, der passer bedre til de fremtidige behov for virksomheden og dens kunder," lyder en ny officiel udmeldelse fra HP.

Den aktuelle udmelding drejer sig specifikt om planerne for at slanke organisationen i Europa, Mellemøsten og Afrika for at kunne tilpasse sig situationen på markedet.

"Planer for reduktioner i arbejdsstyrken vil variere fra land til land, baseret på lokale juridiske krav og samtaler med samarbejdsudvalg og medarbejderrepræsentanter, som det er passende," lyder det desuden fra HP ifølge blandt andre ZDNet.

Medarbejder-afskedigelserne er en del af en større besparelsesplan i HP, hvor det er meningen, at der i alt skal være omkring 33.350 færre ansatte i selskabet, når målet er nået.

Hvad betyder det for HP Danmark?

Computerworld har spurgt Henrik Kirkeskov, kommunikationschef i HP Danmark, hvad de udmeldte afskedigelser kommer til at betyde for den danske afdeling?

"Vi aner ikke, om det får nogen som helst indflydelse på Danmark. Det er en del af den plan, der blev offentliggjort for halvandet år siden - det er en fase i den," siger Henrik Kirkeskov og har ikke yderligere kommentarer til situationen her i landet.

I det seneste årsregnskab havde HP 331.800 ansatte på globalt plan. Her i Danmark lød antallet af ansatte på 448 i det seneste regnskab.

I 2011 var antallet af ansatte 477, og året før var det 515, så der er allerede forsvundet en del stillinger i den danske afdeling.

HP i Danmark kom ud af 2012 med en vækst i omsætningen på 12 procent til i alt 3,4 milliarder kroner og et overskud på godt 20 millioner kroner.

Læs også:

HP efter to rædsels-år: Nu er vi på rette vej

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Sikkerhed | København S

    Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

    Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

    Se alle vores events inden for it

    Politiets Efterretningstjeneste

    Bliv sektionsleder for PET's sektion for IT Sikkerhed & Arkitektur

    Københavnsområdet

    SOS International

    IT Procurement Manager

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job