Google-projekt: Byg din egen smartphone

Motorola er snart klar med et helt nyt koncept, hvor du kan bygge din smartphone med lige præcis de hardware-dele, som du ønsker. Læs her, hvordan du selv kan skabe din drømme-smartphone.

Artikel top billede

Snart kan du bygge din egen smartphone, som du ønsker den skal se ud. Foto: Motorola/Google.

Googles tilkøbte Motorola-mobilafdeling er på trapperne med et koncept, hvor du kan samle dine fremtidige smartphones med alle de hardware-dele, som du selv ønsker.

Konceptet er døbt Project Ara og går ud på, at du kan købe en helt skrabet Android-telefon og selv bygge den modulært op med lige præcis de byggeklodser, som du finder mest interessante, skriver BBC.

Så hvis du eksempelvis vil have skiftet dit 5 megapixel-kamera ud med et med 12 megapixel, så bestiller du bare et nyt kamera og klikker det på plads i din telefon som en Lego-klods på smartphone-skelettet.

"Vi vil give kunderne muligheden for at bestemme, hvad en telefon skal kunne, hvordan den ser ud, hvad den er lavet af, hvor meget den skal koste, og hvor længe du ønsker at beholde den," lyder salgstalen på Motorolas blog.

Skift dog delene ud

Smartphone-skelettet fra Motorola er den samlende enhed, som telefonen bliver bygget op omkring.

Derefter er det bare om at tilføje eller fjerne moduler på skelettet.

"Et modul kan være alt fra en ny applikationsprocessor til en ny skærm eller keyboard, et ekstra batteri eller pulsmåler. Eller noget, som ingen endnu har tænkt på," forklarer Motorola på sin blog.

Vil skabe nyt hardware-marked 
Googles Motorola er gået sammen med selskabet Phonebloks, hvor den hollandske designer Dave Hakkens længe har været i gang med saml-selv-smartphones.

Motorola har selv været hægtet på projektet i et års tid, hvor en af drømmene er at sætte skub i hardware-markedet, når kunderne selv kan hive smartphone-dele ned fra hylderne.

"Vi ønsker at gøre det ved hardware, som Android-platformen har gjort for software; skabt et levende, tredjeparts-udviklingssystem," skriver Motorola på sin blog.

Modulerne i form af telefonens 'byggeklodser' skal bygges af leverandører, der inden for få måneders tid bliver inviteret til at deltage i projektet.

Analytiker: Marketing-stunt
Igennem Phonebloks arbejde har projektet allerede en lille million supportere, mens Motorola hævder, at selskabet allerede er langt med det tekniske arbejde for at gøre klar til en byg-din-egen-smartphone.

Ikke alle er dog lige begejstrerede.

"Jeg kan ikke se, at dette skulle få den store betydning. Udviklingen svarer ikke til nogen specielle forbruger-efterspørgsel, og der er ikke nogen betydelige fordele ved at kunne samle sin egen telefon," lyder skudsmålet fra teknologi-analytiker Chris Green fra analysehuset Davies Murphy Group til BBC.

Han kalder nyheden for et marketing-stunt og hævder, at byg-selv-tiderne er forbi, efter at hardware-priserne er faldet drastisk igennem de seneste mange år.

Læs også: 
HTC og Amazon på vej med fælles smartphones

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos