Windows 8.1 sender netbank i sort

En opdatering til Windows 8.1 og Explorer 11 har smækket en del af Nordeas kunder ude fra netbanken.

Artikel top billede

Har du opdateret din Windows-version til 8.1 og Explorer 11, kan du støde hovedet mod muren i Nordeas netbank.

"Nogle af vores bankkunder kan desværre ikke logge på deres netbank uden problemer, efter at de har installeret opdateringen fra Microsoft," fortæller Stephan Ghisler-Solvang, der er Nordeas pressechef.

"Vi oplever, at der er en gruppe, men ikke alle, der ikke har adgang med Windows 8.1 og Explorer 11," fortæller han.

Årsagen til problemerne kender han endnu ikke.

"Vi er i gang med at undersøge, hvor problemerne er opstået. I mellemtiden opfordrer vi vores kunder til at anvende en anden browser eller henvende sig til vores hotline, som kan hjælpe med work arounds. Alternativt kan man også bruge mobilbanken," forklarer Stephan Ghisler-Solvang.

Version 8.1 har været tilgængelig længe. Hvordan kan teknologien overraske på denne måde?

"Jeg kan desværre ikke give dig et præcist svar endnu, men vi arbejder på at få løst problemerne. Vi arbejder efter forskellige spor, men har ikke identificeret problemet. Vi ved ikke, om det er en generel problematik eller problemer hos os."

Er der en dato for, hvornår tingene falder på plads, og kunderne igen kan komme på netbank?

"Jeg kan ikke give en præcis dato, men som sagt arbejder vi på sagen," fortæller Stephan Ghisler-Solvang.

Læs også:
Nets: Derfor får du ingen løsning på NemID-nedtur i dag

Forvirring: Hvem har ansvar for sikkerheden i din bank-app?

Microsoft: Skynd dig at opgradere - ellers kan det blive farligt

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S