Windows 8.1 sender netbank i sort

En opdatering til Windows 8.1 og Explorer 11 har smækket en del af Nordeas kunder ude fra netbanken.

Artikel top billede

Har du opdateret din Windows-version til 8.1 og Explorer 11, kan du støde hovedet mod muren i Nordeas netbank.

"Nogle af vores bankkunder kan desværre ikke logge på deres netbank uden problemer, efter at de har installeret opdateringen fra Microsoft," fortæller Stephan Ghisler-Solvang, der er Nordeas pressechef.

"Vi oplever, at der er en gruppe, men ikke alle, der ikke har adgang med Windows 8.1 og Explorer 11," fortæller han.

Årsagen til problemerne kender han endnu ikke.

"Vi er i gang med at undersøge, hvor problemerne er opstået. I mellemtiden opfordrer vi vores kunder til at anvende en anden browser eller henvende sig til vores hotline, som kan hjælpe med work arounds. Alternativt kan man også bruge mobilbanken," forklarer Stephan Ghisler-Solvang.

Version 8.1 har været tilgængelig længe. Hvordan kan teknologien overraske på denne måde?

"Jeg kan desværre ikke give dig et præcist svar endnu, men vi arbejder på at få løst problemerne. Vi arbejder efter forskellige spor, men har ikke identificeret problemet. Vi ved ikke, om det er en generel problematik eller problemer hos os."

Er der en dato for, hvornår tingene falder på plads, og kunderne igen kan komme på netbank?

"Jeg kan ikke give en præcis dato, men som sagt arbejder vi på sagen," fortæller Stephan Ghisler-Solvang.

Læs også:
Nets: Derfor får du ingen løsning på NemID-nedtur i dag

Forvirring: Hvem har ansvar for sikkerheden i din bank-app?

Microsoft: Skynd dig at opgradere - ellers kan det blive farligt

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks