Dansk softwarefirma solgt: Gad ikke patenter

Dansk softwarefirma er blevet solgt for et tre-cifret millionbeløb. Selskabet gider ikke patenter - og har her gode råd til, hvordan man får støttekroner.

Artikel top billede

CLC bio, der er et stærkt specialiseret softwarehus fra Aarhus, er blevet opkøbt.

Det fremgår af en pressemeddelelse på virksomhedens hjemmeside.

Her står videre, at køberen er den tyske medico-koncern QIAGEN med 4.000 ansatte.

Selskabet ønsker ikke at oplyse købssummen, men Dagbladet Børsen mener at vide, at købesummen er et trecifret millionbeløb, der ligger tættere på 500 millioner kroner end 100 millioner kroner.

Utraditionelt softwarehus

Ved flere lejligheder har softwarefirmaet gjort sig bemærket.

Blandt andet ved meldningen om, at man faktisk ikke gider softwarepatenter.

Rationalet hos ledelsen er, at koden bag selskabets software er så kompliceret, at konkurrenterne ikke er i stand til at kopiere den.

Ligesom et patent tvinger virksomheden til at beskrive sin opfindelse og ultimativt offentliggøre den, og det er CLC bio heller ikke interesseret i, forklarede direktør Thomas Knudsen Computerworld.

I øvrigt har ledelsen af selskabet også tidligere givet gode råd til, hvordan man får fingrene i støttekroner til forskning med videre.

Du kan læse direktørens gode råd her.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Digital transformation | Aarhus C

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    21. april 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS