Windows 8.1 kan få din mus til at flippe ud

Windows 8.1 kan få din mus til at flippe ud og opføre sig meget underligt.

Artikel top billede

Det kan få konsekvenser for kontrollen over din mus at opgradere til det udskældte Windows 8.1.

Sådan lyder det fra en lang række gamere, som pludselig efter opgraderingen til Windows 8.1. pludselig har mistet kontrollen over musens præcision.

Det gør, at de ikke kan spille ordentligt, da computer-spillene ofte kræver præcis og nøjagtig kontrol over musens bevægelser.

Det er i den seneste tid væltet ind med klager på Microsofts support-site, hvor brugerne - inklusive mange gamere - diskuterer emnerne i en række forskellige tråde.

Microsoft: Det er rigtigt nok
Microsoft har efter de mange klager erkendt problemet, men har endnu ikke nogen løsning på det.

"Tak til vores spil-community for den detaljerede feedback, som mange har leveret om problemet. Vi har endnu ikke nogen dato for, hvornår problemet er blevet løs. Men vi arbejder på at få det løst så hurtigt som muligt," skriver Microsoft-moderatoren med navnet Naman R i foraet.

Ifølge Microsoft oplever brugerne forskellige muse-problemer i varierende grad. De afhænger af spil, muse-opkobling og andre ting.

Problemer inkluderer pludselige 'kramper,' der får cursoren til at springe frem og tilbage, ligesom cursoren og musen kan komme ud af sync, så afstanden, som musen flyttes med, ikke passer med den afstand, som cursoren flytter sig med.

Hertil er der meldinger om problemer med både hastighed og reaktions-tid mellem mus og cursor.

"Husk at tjekke spillets indstillinger. Det kan muligvis løse problemet, hvis spillet understøtter raw input fra musen," lyder det fra Microsoft.

Mange problemer

Microsoft lancerede Windows 8.1.-opgraderingen 17. oktober, hvilket du kan læse mere om her.

Opgraderingen af styresystemet har imidlertid ført til mange problemer.

Det kan du læse mere om her: Frustrerede brugere: Windows 8.1 ødelægger vores computere

Læs også:

Frustrerede brugere: Windows 8.1 ødelægger vores computere

Kuk-kuk i opdateringen: Windows 8.1 giver problemer

Her er alle de skjulte nye funktioner i Windows 8.1

Event: Årets CISO 2026

Sikkerhed | Kongens Lyngby

Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Ringkjøbing Landbobank – Nordjyske Bank

Forretningsudvikler til procesoptimering

Midtjylland

HusCompagniet A/S

IT-driftskonsulent

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

Mikkel Bernt Buchvardt

Elbek & Vejrup A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

Nihad Hodzic

Trafikstyrelsen

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS