Windows 8.1 kan få din mus til at flippe ud

Windows 8.1 kan få din mus til at flippe ud og opføre sig meget underligt.

Artikel top billede

Det kan få konsekvenser for kontrollen over din mus at opgradere til det udskældte Windows 8.1.

Sådan lyder det fra en lang række gamere, som pludselig efter opgraderingen til Windows 8.1. pludselig har mistet kontrollen over musens præcision.

Det gør, at de ikke kan spille ordentligt, da computer-spillene ofte kræver præcis og nøjagtig kontrol over musens bevægelser.

Det er i den seneste tid væltet ind med klager på Microsofts support-site, hvor brugerne - inklusive mange gamere - diskuterer emnerne i en række forskellige tråde.

Microsoft: Det er rigtigt nok
Microsoft har efter de mange klager erkendt problemet, men har endnu ikke nogen løsning på det.

"Tak til vores spil-community for den detaljerede feedback, som mange har leveret om problemet. Vi har endnu ikke nogen dato for, hvornår problemet er blevet løs. Men vi arbejder på at få det løst så hurtigt som muligt," skriver Microsoft-moderatoren med navnet Naman R i foraet.

Ifølge Microsoft oplever brugerne forskellige muse-problemer i varierende grad. De afhænger af spil, muse-opkobling og andre ting.

Problemer inkluderer pludselige 'kramper,' der får cursoren til at springe frem og tilbage, ligesom cursoren og musen kan komme ud af sync, så afstanden, som musen flyttes med, ikke passer med den afstand, som cursoren flytter sig med.

Hertil er der meldinger om problemer med både hastighed og reaktions-tid mellem mus og cursor.

"Husk at tjekke spillets indstillinger. Det kan muligvis løse problemet, hvis spillet understøtter raw input fra musen," lyder det fra Microsoft.

Mange problemer

Microsoft lancerede Windows 8.1.-opgraderingen 17. oktober, hvilket du kan læse mere om her.

Opgraderingen af styresystemet har imidlertid ført til mange problemer.

Det kan du læse mere om her: Frustrerede brugere: Windows 8.1 ødelægger vores computere

Læs også:

Frustrerede brugere: Windows 8.1 ødelægger vores computere

Kuk-kuk i opdateringen: Windows 8.1 giver problemer

Her er alle de skjulte nye funktioner i Windows 8.1

Annonce

Statens IT

Erfaren Omada-specialist til Statens IT

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Open Application (Denmark)

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

Anne-Sofie Andreasen

Elbek & Vejrup A/S

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub