Windows 8.1 kan få din mus til at flippe ud

Windows 8.1 kan få din mus til at flippe ud og opføre sig meget underligt.

Artikel top billede

Det kan få konsekvenser for kontrollen over din mus at opgradere til det udskældte Windows 8.1.

Sådan lyder det fra en lang række gamere, som pludselig efter opgraderingen til Windows 8.1. pludselig har mistet kontrollen over musens præcision.

Det gør, at de ikke kan spille ordentligt, da computer-spillene ofte kræver præcis og nøjagtig kontrol over musens bevægelser.

Det er i den seneste tid væltet ind med klager på Microsofts support-site, hvor brugerne - inklusive mange gamere - diskuterer emnerne i en række forskellige tråde.

Microsoft: Det er rigtigt nok
Microsoft har efter de mange klager erkendt problemet, men har endnu ikke nogen løsning på det.

"Tak til vores spil-community for den detaljerede feedback, som mange har leveret om problemet. Vi har endnu ikke nogen dato for, hvornår problemet er blevet løs. Men vi arbejder på at få det løst så hurtigt som muligt," skriver Microsoft-moderatoren med navnet Naman R i foraet.

Ifølge Microsoft oplever brugerne forskellige muse-problemer i varierende grad. De afhænger af spil, muse-opkobling og andre ting.

Problemer inkluderer pludselige 'kramper,' der får cursoren til at springe frem og tilbage, ligesom cursoren og musen kan komme ud af sync, så afstanden, som musen flyttes med, ikke passer med den afstand, som cursoren flytter sig med.

Hertil er der meldinger om problemer med både hastighed og reaktions-tid mellem mus og cursor.

"Husk at tjekke spillets indstillinger. Det kan muligvis løse problemet, hvis spillet understøtter raw input fra musen," lyder det fra Microsoft.

Mange problemer

Microsoft lancerede Windows 8.1.-opgraderingen 17. oktober, hvilket du kan læse mere om her.

Opgraderingen af styresystemet har imidlertid ført til mange problemer.

Det kan du læse mere om her: Frustrerede brugere: Windows 8.1 ødelægger vores computere

Læs også:

Frustrerede brugere: Windows 8.1 ødelægger vores computere

Kuk-kuk i opdateringen: Windows 8.1 giver problemer

Her er alle de skjulte nye funktioner i Windows 8.1

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

Annette Macsay Mostrup

IFS Danmark A/S