Windows 8.1 kan få din mus til at flippe ud

Windows 8.1 kan få din mus til at flippe ud og opføre sig meget underligt.

Artikel top billede

Det kan få konsekvenser for kontrollen over din mus at opgradere til det udskældte Windows 8.1.

Sådan lyder det fra en lang række gamere, som pludselig efter opgraderingen til Windows 8.1. pludselig har mistet kontrollen over musens præcision.

Det gør, at de ikke kan spille ordentligt, da computer-spillene ofte kræver præcis og nøjagtig kontrol over musens bevægelser.

Det er i den seneste tid væltet ind med klager på Microsofts support-site, hvor brugerne - inklusive mange gamere - diskuterer emnerne i en række forskellige tråde.

Microsoft: Det er rigtigt nok
Microsoft har efter de mange klager erkendt problemet, men har endnu ikke nogen løsning på det.

"Tak til vores spil-community for den detaljerede feedback, som mange har leveret om problemet. Vi har endnu ikke nogen dato for, hvornår problemet er blevet løs. Men vi arbejder på at få det løst så hurtigt som muligt," skriver Microsoft-moderatoren med navnet Naman R i foraet.

Ifølge Microsoft oplever brugerne forskellige muse-problemer i varierende grad. De afhænger af spil, muse-opkobling og andre ting.

Problemer inkluderer pludselige 'kramper,' der får cursoren til at springe frem og tilbage, ligesom cursoren og musen kan komme ud af sync, så afstanden, som musen flyttes med, ikke passer med den afstand, som cursoren flytter sig med.

Hertil er der meldinger om problemer med både hastighed og reaktions-tid mellem mus og cursor.

"Husk at tjekke spillets indstillinger. Det kan muligvis løse problemet, hvis spillet understøtter raw input fra musen," lyder det fra Microsoft.

Mange problemer

Microsoft lancerede Windows 8.1.-opgraderingen 17. oktober, hvilket du kan læse mere om her.

Opgraderingen af styresystemet har imidlertid ført til mange problemer.

Det kan du læse mere om her: Frustrerede brugere: Windows 8.1 ødelægger vores computere

Læs også:

Frustrerede brugere: Windows 8.1 ødelægger vores computere

Kuk-kuk i opdateringen: Windows 8.1 giver problemer

Her er alle de skjulte nye funktioner i Windows 8.1

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Ingeniørforeningen, IDA

    Platform Engineer i IDA

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech-studentermedhjælpere i PET

    Københavnsområdet

    Unik System Design A/S

    DevOps Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S