Windows 8.1 kan få din mus til at flippe ud

Windows 8.1 kan få din mus til at flippe ud og opføre sig meget underligt.

Artikel top billede

Det kan få konsekvenser for kontrollen over din mus at opgradere til det udskældte Windows 8.1.

Sådan lyder det fra en lang række gamere, som pludselig efter opgraderingen til Windows 8.1. pludselig har mistet kontrollen over musens præcision.

Det gør, at de ikke kan spille ordentligt, da computer-spillene ofte kræver præcis og nøjagtig kontrol over musens bevægelser.

Det er i den seneste tid væltet ind med klager på Microsofts support-site, hvor brugerne - inklusive mange gamere - diskuterer emnerne i en række forskellige tråde.

Microsoft: Det er rigtigt nok
Microsoft har efter de mange klager erkendt problemet, men har endnu ikke nogen løsning på det.

"Tak til vores spil-community for den detaljerede feedback, som mange har leveret om problemet. Vi har endnu ikke nogen dato for, hvornår problemet er blevet løs. Men vi arbejder på at få det løst så hurtigt som muligt," skriver Microsoft-moderatoren med navnet Naman R i foraet.

Ifølge Microsoft oplever brugerne forskellige muse-problemer i varierende grad. De afhænger af spil, muse-opkobling og andre ting.

Problemer inkluderer pludselige 'kramper,' der får cursoren til at springe frem og tilbage, ligesom cursoren og musen kan komme ud af sync, så afstanden, som musen flyttes med, ikke passer med den afstand, som cursoren flytter sig med.

Hertil er der meldinger om problemer med både hastighed og reaktions-tid mellem mus og cursor.

"Husk at tjekke spillets indstillinger. Det kan muligvis løse problemet, hvis spillet understøtter raw input fra musen," lyder det fra Microsoft.

Mange problemer

Microsoft lancerede Windows 8.1.-opgraderingen 17. oktober, hvilket du kan læse mere om her.

Opgraderingen af styresystemet har imidlertid ført til mange problemer.

Det kan du læse mere om her: Frustrerede brugere: Windows 8.1 ødelægger vores computere

Læs også:

Frustrerede brugere: Windows 8.1 ødelægger vores computere

Kuk-kuk i opdateringen: Windows 8.1 giver problemer

Her er alle de skjulte nye funktioner i Windows 8.1

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS