Nu er Windows 8.1 klar - download det her

Microsofts store opdatering til Windows 8 er klar, og du kan nu downloade version 8.1. Se her hvordan du gør.

Artikel top billede

Det er et år siden, at Microsoft lancerede Windows 8 officielt, og nu er den første store opdatering klar. 

Den forvandler Windows 8 til Windows 8.1 og byder på en lang række af ændringer til Microsofts styresystem.

En af de mest bemærkelsesværdige er Start-knappen, som igen dukker op i nederste venstre hjørne på skrivebordet - ligesom i Windows 7.

Funktionaliteten er dog slet ikke den samme, men egentlig primært en genvej til Modern UI-brugergrænsefladen som tidligere blev kaldt Metro.

Med opdateringen bliver det i øvrigt muligt at boote direkte til skrivebordet i stedet for at være tvunget til at lande i Modern UI-brugergrænsefladen, hver gang computeren startes.

Du kan læse mere om mange nye tiltag her.

Sådan opgraderer du

Opdateringen til styresystemet kan lige nu downloades fra Windows Store, hvis du allerede har en maskine med Windows 8.

Det kræver altså, at du går i Windows Store via Modern UI-brugergrænsefladen og klikker på opdateringen. 

Den er gratis for nuværende ejere af computere eller tablet-pc'er med Microsofts nyeste styresystem. 

Hvis du har en computer med Windows 7 - og nu vil have Windows 8.1 - må du vente til i morgen den 18. oktober.

Her vil det være muligt at købe og downloade styresystemet fra Microsofts side.

Det vil også være muligt at købe et fysisk eksemplar af Windows 8.1 i udvalgte butikker, og de første computere og tablet-pc'er med den nye udgave af Microsofts styresystem indenbords vil også blive sat til salg.

Prisen for Windows 8.1 er den samme, som den var for Windows 8.

Det betyder, at Windows 8.1 koster 899 kroner, mens Windows 8.1 Pro koster 1.999 kroner.

Hvis du giver dig i kast med Windows 8.1, kan du blive klogere på alle de nye funktioner i denne guide til Microsofts nye styresystem.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job