Nu er Windows 8.1 klar - download det her

Microsofts store opdatering til Windows 8 er klar, og du kan nu downloade version 8.1. Se her hvordan du gør.

Artikel top billede

Det er et år siden, at Microsoft lancerede Windows 8 officielt, og nu er den første store opdatering klar. 

Den forvandler Windows 8 til Windows 8.1 og byder på en lang række af ændringer til Microsofts styresystem.

En af de mest bemærkelsesværdige er Start-knappen, som igen dukker op i nederste venstre hjørne på skrivebordet - ligesom i Windows 7.

Funktionaliteten er dog slet ikke den samme, men egentlig primært en genvej til Modern UI-brugergrænsefladen som tidligere blev kaldt Metro.

Med opdateringen bliver det i øvrigt muligt at boote direkte til skrivebordet i stedet for at være tvunget til at lande i Modern UI-brugergrænsefladen, hver gang computeren startes.

Du kan læse mere om mange nye tiltag her.

Sådan opgraderer du

Opdateringen til styresystemet kan lige nu downloades fra Windows Store, hvis du allerede har en maskine med Windows 8.

Det kræver altså, at du går i Windows Store via Modern UI-brugergrænsefladen og klikker på opdateringen. 

Den er gratis for nuværende ejere af computere eller tablet-pc'er med Microsofts nyeste styresystem. 

Hvis du har en computer med Windows 7 - og nu vil have Windows 8.1 - må du vente til i morgen den 18. oktober.

Her vil det være muligt at købe og downloade styresystemet fra Microsofts side.

Det vil også være muligt at købe et fysisk eksemplar af Windows 8.1 i udvalgte butikker, og de første computere og tablet-pc'er med den nye udgave af Microsofts styresystem indenbords vil også blive sat til salg.

Prisen for Windows 8.1 er den samme, som den var for Windows 8.

Det betyder, at Windows 8.1 koster 899 kroner, mens Windows 8.1 Pro koster 1.999 kroner.

Hvis du giver dig i kast med Windows 8.1, kan du blive klogere på alle de nye funktioner i denne guide til Microsofts nye styresystem.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Tech lead for AI og machine learning i PET

    Københavnsområdet

    Capgemini Danmark A/S

    SAP S/4HANA Financial Accounting

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Opentext

    Identity er omdrejningspunkt for AI, applikationer og angreb og kræver klar governance

    Det gælder om at reducere risici – fra medarbejdere over privilegerede brugere til maskinidentiteter.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S