Nu er Windows 8.1 klar - download det her

Microsofts store opdatering til Windows 8 er klar, og du kan nu downloade version 8.1. Se her hvordan du gør.

Artikel top billede

Det er et år siden, at Microsoft lancerede Windows 8 officielt, og nu er den første store opdatering klar. 

Den forvandler Windows 8 til Windows 8.1 og byder på en lang række af ændringer til Microsofts styresystem.

En af de mest bemærkelsesværdige er Start-knappen, som igen dukker op i nederste venstre hjørne på skrivebordet - ligesom i Windows 7.

Funktionaliteten er dog slet ikke den samme, men egentlig primært en genvej til Modern UI-brugergrænsefladen som tidligere blev kaldt Metro.

Med opdateringen bliver det i øvrigt muligt at boote direkte til skrivebordet i stedet for at være tvunget til at lande i Modern UI-brugergrænsefladen, hver gang computeren startes.

Du kan læse mere om mange nye tiltag her.

Sådan opgraderer du

Opdateringen til styresystemet kan lige nu downloades fra Windows Store, hvis du allerede har en maskine med Windows 8.

Det kræver altså, at du går i Windows Store via Modern UI-brugergrænsefladen og klikker på opdateringen. 

Den er gratis for nuværende ejere af computere eller tablet-pc'er med Microsofts nyeste styresystem. 

Hvis du har en computer med Windows 7 - og nu vil have Windows 8.1 - må du vente til i morgen den 18. oktober.

Her vil det være muligt at købe og downloade styresystemet fra Microsofts side.

Det vil også være muligt at købe et fysisk eksemplar af Windows 8.1 i udvalgte butikker, og de første computere og tablet-pc'er med den nye udgave af Microsofts styresystem indenbords vil også blive sat til salg.

Prisen for Windows 8.1 er den samme, som den var for Windows 8.

Det betyder, at Windows 8.1 koster 899 kroner, mens Windows 8.1 Pro koster 1.999 kroner.

Hvis du giver dig i kast med Windows 8.1, kan du blive klogere på alle de nye funktioner i denne guide til Microsofts nye styresystem.

Annonce

Politiets Efterretningstjeneste

IT Partner der vil være med til at drive den digitale udvikling i PET

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Teknisk Projektleder til Forsvarets data- og AI-projekter

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Senior Projektleder til sundhedssektoren

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

Jan Julin

Genetec