BlackBerry fyrer topchefen og afblæser salgsplaner: Er ikke til salg længere

BlackBerry fyrer topchefen og afblæser alle forsøg på at sælge sig selv.

Artikel top billede

Efter i flere måneder at have søgt en ny ejer afblæser den kriseramte smartphone-producent BlackBerry nu pludselig alle forsøg på at sælge sig selv.

I stedet vil selskabet ifølge Wall Street Journal sælge gæld for en milliard dollar - 5,5 milliarder kroner - til sin hovedaktionær, kapitalfonden Fairfax International Holding, samt en række øvrige institutionelle investorer.

Selskabets topchef, tyskeren Thorsten Heins, er samtidig blevet fyret.

Han erstattes midlertidigt af den tidligere administrerende direktør for Sybase, John Chen.

Livstruende krise

BlackBerry har været i livstruende krise i lang tid. Selskabet har fyret 40 procent af de ansatte og har enorme tab på sin forretning.

Det kan du læse mere om her: Jorden brænder under stort mobilfirma: Taber 60 millioner hver eneste dag

Selskabet satte sig selv til salg i august efter at have mistet markedsandele med stor hastighed i flere år til ikke mindst Apple og Samsung.

Flere store virksomheder har vist interesse for at overtage ikke mindste BlackBerrys mange patenter samt selskabets bugnende pengetank. Blandt andre har Facebook ifølge markedsrygter været interesseret. Det kan du læse mere om her.

BlackBerry sad engang på mere end halvdelen af det store amerikanske marked. Her sidder selskabet i dag på mindre end to procent.

Selkbet indgik ellers i september en aftale med Fairfax International Holding om, at kapitalfonden og selskabet sammen skulle købe hele BlackBerry, så selskabet kunne blive afnoteret fra børsen.

Men parterne havde dengang problemer med at finansiere aftalen.

Trods den markante nedtur anvender flere store virksomheder fortsat BlackBerry-telefonerne. De tæller blandt andre danske Novo Nordisk.

Det kan du læse mere om her: Derfor satser Novo Nordisk fortsat på 4.000 BlackBerry-smartphones

Læs også:

Facebook måske på vej til at købe kendt mobilkæmpe: Holder hemmeligt møde.

Kendte tele-folk vil købe kriseramte BlackBerry

Flere it-giganter kigger sultent på at købe BlackBerry

Derfor satser Novo Nordisk fortsat på 4.000 BlackBerry-smartphones

Ny rapport: BlackBerry er færdig - skynd dig at finde en anden leverandør

Det kan vi lære af BlackBerrys kollaps

Panik før lukketid: Kriseramt mobilfirma på vej mod salg

Jorden brænder under stort mobilfirma: Taber 60 millioner hver eneste dag

Kendt mobil-firma i krise: Vil fyre 40 procent af de ansatte

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Se alle vores events inden for it

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teamleder til AI, Modellering og Simulering ved Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Københavnsområdet

    SOS International

    Platform Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS