Ekspert: Derfor er det godt at it-priser tvinges frem

Hemmelighedskræmmeri gavner ikke samfundet, derimod er åbenhed vejen frem, forklarer ekspert i forbindelse med sag om priser, der skulle frem i lyset.

Artikel top billede

En afgørelse fra Klagenævn for Udbud har fået leverandører, kunde og it-brancheforeningen op af stolen.

For nævnet slog fast, at der var ret til indsigt i priser i et it-udbud på en rammeaftale hos Statens IT.

Men ekspert og forskningschef Oluf Jørgensen fra Danmarks Medie og Journalisthøjskole er tilfreds med afgørelsen.

"Det er en god afgørelse," fortæller han.

Faktisk mener han, at det er vigtigt at få information om, hvordan reglerne er, endnu bredere ud.

"Reglerne om åbenhed skal være kendt ikke bare i hele branchen, men af alle journalister og andre. For der er ret til indsigt i eksempelvis priser," siger han.

Han påpeger, at det ikke kun gælder ret til indsigt i det vindende bud, men også til indsigt i de andre afgivne bud.

Derfor åbenhed

Baggrunden for reglerne kan deles op i to hensyn: Det ene er i forhold til offentligheden, det andet i forhold til at skabe fair konkurrence, forklarer Oluf Jørgensen.

Han forklarer omkring offentligheden, at åbenheden skal sikre mod mistillid.

"Er der truffet den rigtige afgørelse? I denne sammenhæng i forhold til hvor meget man skal betale?," forklarer eksperten.

Han peger også på, at man skal sikre sig imod mistanke om at "vennerne får ordrerne" eller lignende. Det sker kun ved åbenhed og gennemsigtighed.

"Hvis der skabes mistillid til et område, vil der ikke være opbakning til at bruge ressourcer på området," pointerer han.

Den anden vigtige årsag til åbenhed er at skabe fair konkurrence.

"Ofte når firmaer konfronteres med at skulle være åbne om eksempelvis priser, så protesterer de. Men brancheforeninger burde løfte sig op over de enkelte sager og arbejde for at skabe åben, fri og fair konkurrence," mener Oluf Jørgensen.

Han påpeger, at hele tanken om gennemsigtige udbud jo netop er at få konkurrenceudsat opgaverne, så man får den bedste løsning til den laveste pris.

Oluf Jørgensen kan ikke se, at der skulle være særlige forhold ved et løbende rammeudbud, der gør, at man skulle afvige fra åbenheden.

"Nej, det kan jeg ikke," siger han og henviser igen til hele tankegangen herover.

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S