Ekspert: Derfor er det godt at it-priser tvinges frem

Hemmelighedskræmmeri gavner ikke samfundet, derimod er åbenhed vejen frem, forklarer ekspert i forbindelse med sag om priser, der skulle frem i lyset.

Artikel top billede

En afgørelse fra Klagenævn for Udbud har fået leverandører, kunde og it-brancheforeningen op af stolen.

For nævnet slog fast, at der var ret til indsigt i priser i et it-udbud på en rammeaftale hos Statens IT.

Men ekspert og forskningschef Oluf Jørgensen fra Danmarks Medie og Journalisthøjskole er tilfreds med afgørelsen.

"Det er en god afgørelse," fortæller han.

Faktisk mener han, at det er vigtigt at få information om, hvordan reglerne er, endnu bredere ud.

"Reglerne om åbenhed skal være kendt ikke bare i hele branchen, men af alle journalister og andre. For der er ret til indsigt i eksempelvis priser," siger han.

Han påpeger, at det ikke kun gælder ret til indsigt i det vindende bud, men også til indsigt i de andre afgivne bud.

Derfor åbenhed

Baggrunden for reglerne kan deles op i to hensyn: Det ene er i forhold til offentligheden, det andet i forhold til at skabe fair konkurrence, forklarer Oluf Jørgensen.

Han forklarer omkring offentligheden, at åbenheden skal sikre mod mistillid.

"Er der truffet den rigtige afgørelse? I denne sammenhæng i forhold til hvor meget man skal betale?," forklarer eksperten.

Han peger også på, at man skal sikre sig imod mistanke om at "vennerne får ordrerne" eller lignende. Det sker kun ved åbenhed og gennemsigtighed.

"Hvis der skabes mistillid til et område, vil der ikke være opbakning til at bruge ressourcer på området," pointerer han.

Den anden vigtige årsag til åbenhed er at skabe fair konkurrence.

"Ofte når firmaer konfronteres med at skulle være åbne om eksempelvis priser, så protesterer de. Men brancheforeninger burde løfte sig op over de enkelte sager og arbejde for at skabe åben, fri og fair konkurrence," mener Oluf Jørgensen.

Han påpeger, at hele tanken om gennemsigtige udbud jo netop er at få konkurrenceudsat opgaverne, så man får den bedste løsning til den laveste pris.

Oluf Jørgensen kan ikke se, at der skulle være særlige forhold ved et løbende rammeudbud, der gør, at man skulle afvige fra åbenheden.

"Nej, det kan jeg ikke," siger han og henviser igen til hele tankegangen herover.

Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Markus Dalsgaard Sisseck

Martinsen Rådgivning & Revision