Ekspert: Derfor er det godt at it-priser tvinges frem

Hemmelighedskræmmeri gavner ikke samfundet, derimod er åbenhed vejen frem, forklarer ekspert i forbindelse med sag om priser, der skulle frem i lyset.

Artikel top billede

En afgørelse fra Klagenævn for Udbud har fået leverandører, kunde og it-brancheforeningen op af stolen.

For nævnet slog fast, at der var ret til indsigt i priser i et it-udbud på en rammeaftale hos Statens IT.

Men ekspert og forskningschef Oluf Jørgensen fra Danmarks Medie og Journalisthøjskole er tilfreds med afgørelsen.

"Det er en god afgørelse," fortæller han.

Faktisk mener han, at det er vigtigt at få information om, hvordan reglerne er, endnu bredere ud.

"Reglerne om åbenhed skal være kendt ikke bare i hele branchen, men af alle journalister og andre. For der er ret til indsigt i eksempelvis priser," siger han.

Han påpeger, at det ikke kun gælder ret til indsigt i det vindende bud, men også til indsigt i de andre afgivne bud.

Derfor åbenhed

Baggrunden for reglerne kan deles op i to hensyn: Det ene er i forhold til offentligheden, det andet i forhold til at skabe fair konkurrence, forklarer Oluf Jørgensen.

Han forklarer omkring offentligheden, at åbenheden skal sikre mod mistillid.

"Er der truffet den rigtige afgørelse? I denne sammenhæng i forhold til hvor meget man skal betale?," forklarer eksperten.

Han peger også på, at man skal sikre sig imod mistanke om at "vennerne får ordrerne" eller lignende. Det sker kun ved åbenhed og gennemsigtighed.

"Hvis der skabes mistillid til et område, vil der ikke være opbakning til at bruge ressourcer på området," pointerer han.

Den anden vigtige årsag til åbenhed er at skabe fair konkurrence.

"Ofte når firmaer konfronteres med at skulle være åbne om eksempelvis priser, så protesterer de. Men brancheforeninger burde løfte sig op over de enkelte sager og arbejde for at skabe åben, fri og fair konkurrence," mener Oluf Jørgensen.

Han påpeger, at hele tanken om gennemsigtige udbud jo netop er at få konkurrenceudsat opgaverne, så man får den bedste løsning til den laveste pris.

Oluf Jørgensen kan ikke se, at der skulle være særlige forhold ved et løbende rammeudbud, der gør, at man skulle afvige fra åbenheden.

"Nej, det kan jeg ikke," siger han og henviser igen til hele tankegangen herover.

Læses lige nu

    Event: SAP Excellence Day 2026

    It-løsninger | Nordhavn

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    24. februar 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

    Huy Duc Nguyen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

    Alexander Bendix

    Norriq Danmark A/S

    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension