Banker oversvømmes af malware: Her finder angrebene sted

Hackerne vælter ind over bankerne. Se her, hvor angrebene især sættes ind.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens banker oversvømmes af malware og forsøg på at inficere banksystemerne med software, der er designet til at stjæle data, som gør det muligt at skaffe sig adgang til online-bank-konti.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Trend Micro - der jo lever af at sælge sikkerhedsløsninger - var omfanget af malware og lignende farlige teknologier på det højeste niveau i mange år i årets tredje kvartal.

Faktisk ligger omfanget på det højeste niveau siden 2002, lyder det fra selskabet i en [url= http://www.trendmicro.com/cloud-content/us/pdfs/security-intelligence/reports/rpt-trendlabs-3q-2013-security-roundup.pdf]ny rapport (PDF)[/url].

Trend Micro har i perioden fra juli til september målt mere end 200.000 nye infektioner.

Det er en kraftig stigning i forhold til det foregående kvartal, da selskabet målte 146.000 infektioner.

Spreder sig

Ifølge rapporten ser det imidlertid ud til, at hackerne er begyndt at sprede sig mere ud over hele verden efter i årevis at have koncentreret deres indsats mod Europa og USA.

USA er dog stadig hovedmålet, idet 23 procent af infektionerne har fundet sted i USA.

På andenpladsen finder vi imidlertid Brasilien (16 procent) og Japan (12 procent).

Andre hårdt ramte lande tæller ifølge Trend Micro Indien, Australien, Frankrig, Tyskland, Vietnam, Taiwan og Mexico.

Ifølge Trend Micro har en af de mest udbredte malware-teknologier været ZeuS aka Zbot, der egentlig stammer fra 2006.

Plantes af hackere

ZeuS er udstyret med flere funktioner.

En af dem er at blive plantet af hackere på websites, som så vil angribe besøgende gæster og forsøge at installere malwaren på deres computer.

Herfra vil ZeuS forsøge at stjæle fortrolige bank-data - kodeord og brugernavn - og sende dem til en server.

Trend Micros nævner også det ZeuS-lignende KINS samt bank-programmet Citadel som to hacker-programmer, der er på vej frem.

Du kan læse mere om, hvordan malware-branchen efterhånden har udviklet sig til en professionel industri her: Goddag: Må vi levere lidt malware-as-a-service?

Læs også:

Sådan blev 270 millioner kroner stjålet med malware

Her er opskriften på et gigantisk bankbedrageri

Ny farlig Zeus opdateres via peer to peer

Pas på: Falsk Java-webside med opdatering er en datatyv

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra IBM

    Digital suverænitet: De her spørgsmål skal du stille

    Sådan sikrer din virksomhed kontrollen over data, arkitektur, processer og AI i en stadig mere omskiftelig verden.

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Lead Data Platform Architect

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Darnell Olsen som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Han har tidligere beskæftiget sig med diverse opgaver omkring biludlejning, da han har været ansat hos Europcar. Nyt job