Banker oversvømmes af malware: Her finder angrebene sted

Hackerne vælter ind over bankerne. Se her, hvor angrebene især sættes ind.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens banker oversvømmes af malware og forsøg på at inficere banksystemerne med software, der er designet til at stjæle data, som gør det muligt at skaffe sig adgang til online-bank-konti.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Trend Micro - der jo lever af at sælge sikkerhedsløsninger - var omfanget af malware og lignende farlige teknologier på det højeste niveau i mange år i årets tredje kvartal.

Faktisk ligger omfanget på det højeste niveau siden 2002, lyder det fra selskabet i en [url= http://www.trendmicro.com/cloud-content/us/pdfs/security-intelligence/reports/rpt-trendlabs-3q-2013-security-roundup.pdf]ny rapport (PDF)[/url].

Trend Micro har i perioden fra juli til september målt mere end 200.000 nye infektioner.

Det er en kraftig stigning i forhold til det foregående kvartal, da selskabet målte 146.000 infektioner.

Spreder sig

Ifølge rapporten ser det imidlertid ud til, at hackerne er begyndt at sprede sig mere ud over hele verden efter i årevis at have koncentreret deres indsats mod Europa og USA.

USA er dog stadig hovedmålet, idet 23 procent af infektionerne har fundet sted i USA.

På andenpladsen finder vi imidlertid Brasilien (16 procent) og Japan (12 procent).

Andre hårdt ramte lande tæller ifølge Trend Micro Indien, Australien, Frankrig, Tyskland, Vietnam, Taiwan og Mexico.

Ifølge Trend Micro har en af de mest udbredte malware-teknologier været ZeuS aka Zbot, der egentlig stammer fra 2006.

Plantes af hackere

ZeuS er udstyret med flere funktioner.

En af dem er at blive plantet af hackere på websites, som så vil angribe besøgende gæster og forsøge at installere malwaren på deres computer.

Herfra vil ZeuS forsøge at stjæle fortrolige bank-data - kodeord og brugernavn - og sende dem til en server.

Trend Micros nævner også det ZeuS-lignende KINS samt bank-programmet Citadel som to hacker-programmer, der er på vej frem.

Du kan læse mere om, hvordan malware-branchen efterhånden har udviklet sig til en professionel industri her: Goddag: Må vi levere lidt malware-as-a-service?

Læs også:

Sådan blev 270 millioner kroner stjålet med malware

Her er opskriften på et gigantisk bankbedrageri

Ny farlig Zeus opdateres via peer to peer

Pas på: Falsk Java-webside med opdatering er en datatyv

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT på Flådestation Frederikshavn

Nordjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Peer Leerbæk som Key Account Manager ved netIP's kontor i Herlev. Han kommer fra en stilling som IT-Sikkerhedsrådgiver hos SeeSafe IT. Han har tidligere beskæftiget sig med kunderådgivning og account management bla. som KAM hos Comit gennem godt 4 år. Nyt job

Peer Leerbæk

Netip A/S

Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

Nathalie Kajberg Knudsen

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

Sarah Strøyer Hove

Norriq Danmark A/S