Banker oversvømmes af malware: Her finder angrebene sted

Hackerne vælter ind over bankerne. Se her, hvor angrebene især sættes ind.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens banker oversvømmes af malware og forsøg på at inficere banksystemerne med software, der er designet til at stjæle data, som gør det muligt at skaffe sig adgang til online-bank-konti.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Trend Micro - der jo lever af at sælge sikkerhedsløsninger - var omfanget af malware og lignende farlige teknologier på det højeste niveau i mange år i årets tredje kvartal.

Faktisk ligger omfanget på det højeste niveau siden 2002, lyder det fra selskabet i en [url= http://www.trendmicro.com/cloud-content/us/pdfs/security-intelligence/reports/rpt-trendlabs-3q-2013-security-roundup.pdf]ny rapport (PDF)[/url].

Trend Micro har i perioden fra juli til september målt mere end 200.000 nye infektioner.

Det er en kraftig stigning i forhold til det foregående kvartal, da selskabet målte 146.000 infektioner.

Spreder sig

Ifølge rapporten ser det imidlertid ud til, at hackerne er begyndt at sprede sig mere ud over hele verden efter i årevis at have koncentreret deres indsats mod Europa og USA.

USA er dog stadig hovedmålet, idet 23 procent af infektionerne har fundet sted i USA.

På andenpladsen finder vi imidlertid Brasilien (16 procent) og Japan (12 procent).

Andre hårdt ramte lande tæller ifølge Trend Micro Indien, Australien, Frankrig, Tyskland, Vietnam, Taiwan og Mexico.

Ifølge Trend Micro har en af de mest udbredte malware-teknologier været ZeuS aka Zbot, der egentlig stammer fra 2006.

Plantes af hackere

ZeuS er udstyret med flere funktioner.

En af dem er at blive plantet af hackere på websites, som så vil angribe besøgende gæster og forsøge at installere malwaren på deres computer.

Herfra vil ZeuS forsøge at stjæle fortrolige bank-data - kodeord og brugernavn - og sende dem til en server.

Trend Micros nævner også det ZeuS-lignende KINS samt bank-programmet Citadel som to hacker-programmer, der er på vej frem.

Du kan læse mere om, hvordan malware-branchen efterhånden har udviklet sig til en professionel industri her: Goddag: Må vi levere lidt malware-as-a-service?

Læs også:

Sådan blev 270 millioner kroner stjålet med malware

Her er opskriften på et gigantisk bankbedrageri

Ny farlig Zeus opdateres via peer to peer

Pas på: Falsk Java-webside med opdatering er en datatyv

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S