Banker oversvømmes af malware: Her finder angrebene sted

Hackerne vælter ind over bankerne. Se her, hvor angrebene især sættes ind.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens banker oversvømmes af malware og forsøg på at inficere banksystemerne med software, der er designet til at stjæle data, som gør det muligt at skaffe sig adgang til online-bank-konti.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Trend Micro - der jo lever af at sælge sikkerhedsløsninger - var omfanget af malware og lignende farlige teknologier på det højeste niveau i mange år i årets tredje kvartal.

Faktisk ligger omfanget på det højeste niveau siden 2002, lyder det fra selskabet i en [url= http://www.trendmicro.com/cloud-content/us/pdfs/security-intelligence/reports/rpt-trendlabs-3q-2013-security-roundup.pdf]ny rapport (PDF)[/url].

Trend Micro har i perioden fra juli til september målt mere end 200.000 nye infektioner.

Det er en kraftig stigning i forhold til det foregående kvartal, da selskabet målte 146.000 infektioner.

Spreder sig

Ifølge rapporten ser det imidlertid ud til, at hackerne er begyndt at sprede sig mere ud over hele verden efter i årevis at have koncentreret deres indsats mod Europa og USA.

USA er dog stadig hovedmålet, idet 23 procent af infektionerne har fundet sted i USA.

På andenpladsen finder vi imidlertid Brasilien (16 procent) og Japan (12 procent).

Andre hårdt ramte lande tæller ifølge Trend Micro Indien, Australien, Frankrig, Tyskland, Vietnam, Taiwan og Mexico.

Ifølge Trend Micro har en af de mest udbredte malware-teknologier været ZeuS aka Zbot, der egentlig stammer fra 2006.

Plantes af hackere

ZeuS er udstyret med flere funktioner.

En af dem er at blive plantet af hackere på websites, som så vil angribe besøgende gæster og forsøge at installere malwaren på deres computer.

Herfra vil ZeuS forsøge at stjæle fortrolige bank-data - kodeord og brugernavn - og sende dem til en server.

Trend Micros nævner også det ZeuS-lignende KINS samt bank-programmet Citadel som to hacker-programmer, der er på vej frem.

Du kan læse mere om, hvordan malware-branchen efterhånden har udviklet sig til en professionel industri her: Goddag: Må vi levere lidt malware-as-a-service?

Læs også:

Sådan blev 270 millioner kroner stjålet med malware

Her er opskriften på et gigantisk bankbedrageri

Ny farlig Zeus opdateres via peer to peer

Pas på: Falsk Java-webside med opdatering er en datatyv

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Teknisk projektleder til stor applikationstransformation i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Compliance Manager til PET - Styrk vores IT-sikkerhed

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Carl Ras A/S

    Digital Tech Lead

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    93 % af alle job påvirkes af AI. Hvad betyder det for danske virksomheder?

    I mange år har vi talt om, hvordan AI en dag ville forandre arbejdslivet. Nu er "en dag" blevet til i dag.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse