Banker oversvømmes af malware: Her finder angrebene sted

Hackerne vælter ind over bankerne. Se her, hvor angrebene især sættes ind.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Verdens banker oversvømmes af malware og forsøg på at inficere banksystemerne med software, der er designet til at stjæle data, som gør det muligt at skaffe sig adgang til online-bank-konti.

Ifølge sikkerhedsfirmaet Trend Micro - der jo lever af at sælge sikkerhedsløsninger - var omfanget af malware og lignende farlige teknologier på det højeste niveau i mange år i årets tredje kvartal.

Faktisk ligger omfanget på det højeste niveau siden 2002, lyder det fra selskabet i en [url= http://www.trendmicro.com/cloud-content/us/pdfs/security-intelligence/reports/rpt-trendlabs-3q-2013-security-roundup.pdf]ny rapport (PDF)[/url].

Trend Micro har i perioden fra juli til september målt mere end 200.000 nye infektioner.

Det er en kraftig stigning i forhold til det foregående kvartal, da selskabet målte 146.000 infektioner.

Spreder sig

Ifølge rapporten ser det imidlertid ud til, at hackerne er begyndt at sprede sig mere ud over hele verden efter i årevis at have koncentreret deres indsats mod Europa og USA.

USA er dog stadig hovedmålet, idet 23 procent af infektionerne har fundet sted i USA.

På andenpladsen finder vi imidlertid Brasilien (16 procent) og Japan (12 procent).

Andre hårdt ramte lande tæller ifølge Trend Micro Indien, Australien, Frankrig, Tyskland, Vietnam, Taiwan og Mexico.

Ifølge Trend Micro har en af de mest udbredte malware-teknologier været ZeuS aka Zbot, der egentlig stammer fra 2006.

Plantes af hackere

ZeuS er udstyret med flere funktioner.

En af dem er at blive plantet af hackere på websites, som så vil angribe besøgende gæster og forsøge at installere malwaren på deres computer.

Herfra vil ZeuS forsøge at stjæle fortrolige bank-data - kodeord og brugernavn - og sende dem til en server.

Trend Micros nævner også det ZeuS-lignende KINS samt bank-programmet Citadel som to hacker-programmer, der er på vej frem.

Du kan læse mere om, hvordan malware-branchen efterhånden har udviklet sig til en professionel industri her: Goddag: Må vi levere lidt malware-as-a-service?

Læs også:

Sådan blev 270 millioner kroner stjålet med malware

Her er opskriften på et gigantisk bankbedrageri

Ny farlig Zeus opdateres via peer to peer

Pas på: Falsk Java-webside med opdatering er en datatyv

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

    Christoffer Andersen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

    Michael Banegas Madsen

    EG Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

    Nanna-Louise Aae Kudahl

    Norriq Danmark A/S