Politiet rykker ud: Bruger Excel-ark og papirlapper

I flere politikredse sidder vagthavende og styrer patruljebiler og politifolk med regneark og papirlapper. Et eksisterende it-system fra central politikreds må ikke udbredes.

Artikel top billede

Flere af landets politikredse sidder blandt andet med Excel-ark og papirlapper, når den vagthavende skal disponere patruljebiler og mandskab til et gerningssted.

I København har man et egentligt it-system til at løse opgaven - men det kan ikke udbredes til de øvrige kredse. Det bekræfter koncern it-direktør Michael S. Hansen.

"Alle kredsene uden for København benytter samme kernesystem, mens København benytter HS2," forklarer han.

"HS2 kan funktionelt lidt mere end de andre, men passer ikke ind i hverken arkitektur eller lever op til de it-mæssige krav, vi har fremadrettet," forklarer han videre.

Faktisk blev HS2 i sin tid udviklet i forbindelse med COP15, men er altså ikke blevet rullet ud i andre kredse efterfølgende.

Fortidens synder

Derfor bruges politikredsene i dag altså vidt forskellige it-redskaber til at løse disponeringsopgaven.

"Disponeringsprocessen er et af de områder, hvor man endnu ikke har gjort op med fortidens synder," erkender Michael S. Hansen.

Men det bliver der gjort op med i forbindelse med Polaris programmet, som er ved at blive mobiliseret.

"Her vil man afklare behovene og komme med oplæg på fremtidens understøttelse af denne proces også," forklarer Michael S. Hansen

Du kan læse mere om Polaris-programmet her.

Læses lige nu

    Annonce

    Djurslands Bank

    IT-supporter til Djurslands Bank

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Business Continuity Manager - Technical

    Uspecificeret arbejdssted

    KMD A/S

    Partner Manager

    Københavnsområdet

    Event: SAP Excellence Day 2027

    It-løsninger | Online og København

    Oplev stærke cases og de nyeste muligheder med SAP, fysisk eller online.

    9. februar 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Vektus A/S har pr. 22. oktober 2026 ansat Jim Neble som Consultant Manager. Han skal især beskæftige sig med konsulentchefopgaven i Jylland. Han kommer fra en stilling som ERP Manager hos Kvik. Han er uddannet indenfor økonomi og Business Andministration samt Cand.merc. i strategi, organisation og ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med Konsulentopgaver indenfor Business Central i partnerkanalen. Nyt job

    Jim Neble

    Vektus A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks