Samsung er dømt til at betale milliard-bøde til Apple

Apple har fået rettens ord for, at Samsung har misbrugt æblefirmaets patenter. Her kan du se, hvad den sydkoreanske elektronikgigant må slippe til den amerikanske konkurrent.

Artikel top billede

Thi kendes for ret.

Sådan lød det i går, da juryen i den amerikanske patentretssag mellem Apple og Samsung afsagde dom.

Efter en uges overvejelser blev det nemlig besluttet, hvor meget sydkoreanerne skal betale i erstatning til Apple for at have tilsidesat fem smartphone-relaterede patenter.

Og det blev en dyr affære.

Erstatningssummen havnede på 290 millioner dollar, svarende til 1,6 milliarder gode danske kroner.

Apple havde ellers begæret to milliarder kroner i erstatning, mens Samsung var villig til at indgå et forlig på små 300 millioner kroner.

Så ud fra tallenes størrelse kan man således konstatere, at Samsung har fået en ordentlig økonomisk lussing af konkurrenten i denne sag.

Konstant smartphone-krig

Selv om dommen kun tildeler Apple godt tre fjerdedele af det begærede beløb, er afgørelsen en stor sejr til det amerikanske elektronikselskab over Samsung, der er Apples hovedkonkurrent i markedet netop nu.

Men der er flere sager mellem de to firmaer, der konstant slås i retssalene om retten til gode ideer og misbrug af disse.

Begge parter har således beskyldt modparten for at stjæle ideer, design og teknologi med arme og ben.

Med den nye dom er der sammenlagt en regning til Samsung i øjeblikket på lige godt fem milliarder kroner.

Det skriver Computerworlds internationale nyhedstjeneste.

Læs også:

I Sydkorea spiser de konkurrenterne: På besøg i [b]Samsung-land
[/b]
Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

På trods af milliard-erstatning: Her er 8 Apple-produkter, der bruger Samsung-dele

Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Læses lige nu

    Annonce

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Jura | København

    Compliance Day 2026

    Computerworld samler NIS2, AI Act, DORA, GDPR og ledelsesansvar i ét skarpt program. Få styr på kravene og omsæt dem til styring, beslutninger og handling i hverdagen. Tilmeld dig Compliance Day.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Hele Danmark øver

    Digitalisering skaber både muligheder og sårbarheder. Hele Danmark Øver styrker virksomhedernes beredskab gennem praktiske øvelser, indsigt og samarbejde. Deltag og lær, hvordan din organisation står stærkere, når cyberangrebet rammer.

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job