Samsung er dømt til at betale milliard-bøde til Apple

Apple har fået rettens ord for, at Samsung har misbrugt æblefirmaets patenter. Her kan du se, hvad den sydkoreanske elektronikgigant må slippe til den amerikanske konkurrent.

Artikel top billede

Thi kendes for ret.

Sådan lød det i går, da juryen i den amerikanske patentretssag mellem Apple og Samsung afsagde dom.

Efter en uges overvejelser blev det nemlig besluttet, hvor meget sydkoreanerne skal betale i erstatning til Apple for at have tilsidesat fem smartphone-relaterede patenter.

Og det blev en dyr affære.

Erstatningssummen havnede på 290 millioner dollar, svarende til 1,6 milliarder gode danske kroner.

Apple havde ellers begæret to milliarder kroner i erstatning, mens Samsung var villig til at indgå et forlig på små 300 millioner kroner.

Så ud fra tallenes størrelse kan man således konstatere, at Samsung har fået en ordentlig økonomisk lussing af konkurrenten i denne sag.

Konstant smartphone-krig

Selv om dommen kun tildeler Apple godt tre fjerdedele af det begærede beløb, er afgørelsen en stor sejr til det amerikanske elektronikselskab over Samsung, der er Apples hovedkonkurrent i markedet netop nu.

Men der er flere sager mellem de to firmaer, der konstant slås i retssalene om retten til gode ideer og misbrug af disse.

Begge parter har således beskyldt modparten for at stjæle ideer, design og teknologi med arme og ben.

Med den nye dom er der sammenlagt en regning til Samsung i øjeblikket på lige godt fem milliarder kroner.

Det skriver Computerworlds internationale nyhedstjeneste.

Læs også:

I Sydkorea spiser de konkurrenterne: På besøg i [b]Samsung-land
[/b]
Dom: Samsung skal betale milliard-erstatning til Apple

På trods af milliard-erstatning: Her er 8 Apple-produkter, der bruger Samsung-dele

Apple: Samsung skylder os et tocifret milliardbeløb

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Sarah Birkegaard Elkjær som Marketing Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med at styrke marketingsteamets evne til at planlægge, drive og følge op på leadgenererende aktiviteter. Nyt job

    Sarah Birkegaard Elkjær

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
    Idura har pr. 5. januar 2026 ansat Arjuna Enait, 34 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med videreudvikling af Verify-systemet samt arbejde på implementeringen af CIBA i Norsk BankID. Han kommer fra en stilling som software engineer hos Lasso X. Han er uddannet civilingeniør med speciale i geoteknik. Han har tidligere beskæftiget sig med at bygge microservices til dataindsamling og -processering, samt opdatere legacy-systemer. Nyt job

    Arjuna Enait

    Idura