Denne nye Mac sælges for 5,5 millioner

Her kan du se, hvordan verdens dyreste Mac tager sig ud. Kodeordet er rød.

Artikel top billede

Gamle computere udbydes med jævne mellemrum på auktionssider, og de kan trække ganske pæne beløb ind i kassen til ejermanden.

Et eksempel er den yderst sjældne Commodore 65, der blev solgt for en mindre formue

Men denne sprit-nye specialudgave af Mac Pro stikker af fra resten af feltet med syvmileskridt, når det handler om kroner og øre.

Den har netop indbragt 5,5 millioner kroner på en auktion.

Det skriver appleinsider.com.

Rød Mac-rekord

Specialudgaven er en Mac Pro med et specielt rødt dæksel, som Apple har fremstillet til et salg i det berømte auktionshus Sotheby.

Indtægten går dog ikke ned i Apples lommer, men doneres til organisationen The Global Fund, der arbejder på at udrydde AIDS, malaria og tuberkulose.

Foto: Apple.

Før aktionen blev den røde Mac vurderet til et sted mellem 40.000 og 60.000 dollar, svarende til mellem 220.000 og 330.000 danske kroner.

En solid sum, der dog blev overgået med adskillige længder.

Det endelige beløb ramte nemlig himmelhøjder og havnede på 977.000 dollar, svarende til godt 5,5 millioner gode danske kroner.

Prisen er ekstra imponerende set i lyset af, at maskinen tilsyneladende er identisk med den almindelige Mac Pro under dækslet. Dette er dog ikke bekræftet officielt.

Earphones i guld

På samme auktion solgte Apple et par earphones i 18 karat guld, designet af den samme designer, som står bag den røde Mac, Jony Ive.

Auktionen endte med en pris på 2,5 millioner kroner, hvilket må siges at placerere dem i den dyre ende af det marked.

Priserne skal dog ses i lyset af, at pengene går til velgørenhed.

Læs også:
Dengang jeg røg på en Mac

Læses lige nu

    Event: Årets CIO 2026

    Andre events | Kongens Lyngby

    Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

    4 juni 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job