Dengang jeg røg på en Mac

Klumme: I halvfemserne var de hellige Mac-brugere nærmest Jihad-agtige i deres sprogbrug. Jeg undgik dem bevidst. Jeg gad ikke høre på dem. Men så skete der noget.

Artikel top billede

(Foto: Torben Klint)

Det har altid undret mig, hvorfor der er så mange følelser forbundet med operativsystemer.

Jeg er vokset op med DOS og har haft Windows siden version 1.0 (det kom på VILDT mange disketter.)

Med jævne mellemrum er jeg, lige siden jeg fik min første pc i 1985, stødt på religiøse fanatikere, der eksalteret rablede løs om Linux, OS/2 eller - og det var de værste - om Macs lyksaligheder.

Alle talte de med vækkelsens lys skinnende fra deres øjne, med lidt for meget og lidt for tørt mundvand og med alt for små ører.

Og aldrig har jeg diskuteret med dem. Hvad skulle det dog nytte?

Jeg kender godt til glæden over et godt styresystem. Jeg kender til glæden over en opgradering, der er fuld af gode overraskelser i mange uger efter. Det giver glæde, det forstår jeg godt.

Men jeg har aldrig forstået, hvorfor folk kammer over i følelser. Og jeg har slet ikke forstået, hvorfor mine gode medmennesker føler sig kaldet til at missionere for en samling kodelinjer.

Jihad-agtigt sprogbrug

I halvfemserne var de hellige Mac-brugere nærmest Jihad-agtige i deres sprogbrug. Mac OS var det eneste sande OS, og det var dem magtpåliggende at fortælle enhver pc-bruger, hvor intuitiv, let og grafisk deres verden var. Og hvor elendig en kopi Windows var.

Og det uanset om man i øvrigt kendte hinanden, om man sad ved siden af hinanden til en familiefest, om de var kommet for at søge et job, sælge en vare eller noget helt tredje.

Og nu, jeg tænker over det, mødte jeg aldrig bare én Mac-bruger, der ikke var hellig.

Det var en tung tid. Jeg undgik dem bevidst. Jeg gad ikke høre på dem.

"Nu jeg tænker over det, mødte jeg aldrig bare én Mac-bruger, der ikke var hellig"

Men så en dag i nullerne sad jeg i bedste konsulent-stil ved en gate i Beograds lufthavn og arbejdede på min bærbare pc. Ved siden af sad en magen til og arbejdede på sin Mac.

Han angreb mig ikke, talte faktisk slet ikke til mig, passede bare sit. Indrømmet, det gjorde mig nysgerrig.

Så blev vi kaldt om bord i det lille propelfly til Sarajajevo, en flyvetur lidt kortere end København-Hamburg. Jeg lukkede pænt min pc og han sin Mac, og skæbnen ville, at vi skulle sidde ved siden af hinanden i hvert vores lille sæde.

Så vi faldt i snak om det rejsende konsulentliv, og alt var sådan set fint, indtil vi var i luften og skulle åbne computeren igen.

En lille lus kravlede over i min skindpels

Jeg startede min pc og ventede på at få indlæst mit OS. Han åbnede sin Mac og begyndte at arbejde.

Jeg måbede og spurgte, hvordan det kunne lade sig gøre, og han fortalte, at han ikke havde lukket sit OS ned i to år. TO ÅR!

Og uden at jeg bemærkede det, kravlede en lille lus over i min skindpels.

Et års tid efter stod jeg på talerstolen og skulle afvikle min Powerpoint fra en Mac.

Og det gik op for mig, at jeg på skærmen kunne se ikke bare det slide, der var på væggen bag mig, men også det NÆSTE slide.

En lillebitte feature, der gjorde - og gør - en KÆMPE forskel for en foredragsholder.

Ugen efter købte jeg en Mac.

Kæmpede for at lære Mac OS

Jeg KÆMPEDE over mange måneder for at lære det åh-så intuitive Mac OS at kende.

Og efter nogle år var det faktisk lige så nemt at navigere i, som Windows havde været: Intuitivt og let - for dem, der ved, hvordan det virker. 

"Jeg HADER Windows!"

Og for nylig købte jeg så en pc til min søn, som skal bruge den i folkeskolen (de anbefaler Windows, fordi ikke alle deres online-systemer "virker på Mac").

Maskinen kom med Windows 8 og en kode til at installere Office-pakken.

Det tog mig mere end seks timer at kæmpe mig igennem en sk... Office-installation, og da jeg endelig var færdig, fandt jeg mig selv råbende mine frustrerede følelser ud:

"Jeg HADER Windows"!

Og, indrømmet, jeg nærer varme følelser for min Mac.

Claus Sølvsteen er partner i rådgivningsfirmaet Peytz & Co.

Computerworlds klummer er alene udtryk for skribentens egne holdninger.

Annonce

Capgemini Danmark A/S

Head of Digital Trust & Security

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

IT Sikkerhedsarkitekt i PET

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Market Segment Lead, CPRD

Midtjylland

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job