TDC køber kendt dansk bredbåndsfirma med 60 ansatte

TDC overtager stort dansk fiberfirma med 34.000 kunder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC overtager per 1. december den danske bredbåndsudbyder ComX, der beskæftiger 60 medarbejdere.

ComX leverer i dag bredbåndsløsninger - tv, bredbånd og ip-telefoni - til omkring 34.000 husstande i København og Nordsjælland, hvor TDC længe har ønsket sig et bedre fodfæste.

Koncerndirektør i TDC Peter Trier Schleidt peger på, at TDC med købet udvider sit fibernet i disse områder markant, hvilket i sagens natur betyder, at selskabet kommer til stå stærkere.

Ifølge TDC vil ComX supplere de to TDC-selskaber YouSee og Dansk Kabel TV på markedet for antenne- og boligforeninger.

"ComX passer perfekt ind i TDC's strategi på dette marked," lyder det fra Peter Trier Schleidt.

Parterne vil ikke røbe, hvor meget TDC har betalt for ComX.

Ombrust tilværelse

ComX har levet en ombrust tilværelse siden stiftelsen i 2002 med flere op- og nedture.

Eventyret tog for alvor fart, da den danske rigmand Finn Helmer - der blev rig af at sælge Giga til Intel - blev bestyrelsesformand for selskabet i 2005.

Dengang tabte ComX mellem seks og otte millioner kroner om måneden.

Finn Helmer overtog ledelsen af ComX i november 2006 - ikke mindst med en vision om at forsyne danskerne med ekstremt hurtigt fiber, som skulle gøre Danmark konkurrencedygtigt og fremtidsikret.

Selv om Finn Helmer var storaktionær i selskabet, blev han i 2010 fyret på gråt papir som direktør for selskabet efter uenighed med den anden storaktionær, Nykredit, som havde magten til at lukke firmaet.

Det kan du læse mere om her: Sådan tabte Finn Helmer kontrollen med ComX.

Finn Helmer er siden gået personligt konkurs. Det kan du læse mere om her.

ComX omsatte sidste år for 91,8 millioner kroner og kom ud med et overskud efter skat på 7,2 millioner kroner.

Læs Computerworld-analyse om købet: Fiberkrig: TDC sender klart signal med købet af ComX.

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    Strategisk Partner til Teknologi & AI

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Product Data Insights Lead

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-supporterelev søges til Cyberdivisionen – Start din karriere hos Forsvaret

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Critical Operations Technicians (ITI) søges til FE’s nye datacentre

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Jysk IT

    Sikkerhed skal være en del af driften

    Skal virksomheder stå stærkere mod angreb og kunne udvikle sig, skal sikkerhed, drift og forretning tænkes sammen. Det er tanken bag Jysk IT’s ambition om at skabe en “sikker fremtid” for kunderne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S