TDC køber kendt dansk bredbåndsfirma med 60 ansatte

TDC overtager stort dansk fiberfirma med 34.000 kunder.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

TDC overtager per 1. december den danske bredbåndsudbyder ComX, der beskæftiger 60 medarbejdere.

ComX leverer i dag bredbåndsløsninger - tv, bredbånd og ip-telefoni - til omkring 34.000 husstande i København og Nordsjælland, hvor TDC længe har ønsket sig et bedre fodfæste.

Koncerndirektør i TDC Peter Trier Schleidt peger på, at TDC med købet udvider sit fibernet i disse områder markant, hvilket i sagens natur betyder, at selskabet kommer til stå stærkere.

Ifølge TDC vil ComX supplere de to TDC-selskaber YouSee og Dansk Kabel TV på markedet for antenne- og boligforeninger.

"ComX passer perfekt ind i TDC's strategi på dette marked," lyder det fra Peter Trier Schleidt.

Parterne vil ikke røbe, hvor meget TDC har betalt for ComX.

Ombrust tilværelse

ComX har levet en ombrust tilværelse siden stiftelsen i 2002 med flere op- og nedture.

Eventyret tog for alvor fart, da den danske rigmand Finn Helmer - der blev rig af at sælge Giga til Intel - blev bestyrelsesformand for selskabet i 2005.

Dengang tabte ComX mellem seks og otte millioner kroner om måneden.

Finn Helmer overtog ledelsen af ComX i november 2006 - ikke mindst med en vision om at forsyne danskerne med ekstremt hurtigt fiber, som skulle gøre Danmark konkurrencedygtigt og fremtidsikret.

Selv om Finn Helmer var storaktionær i selskabet, blev han i 2010 fyret på gråt papir som direktør for selskabet efter uenighed med den anden storaktionær, Nykredit, som havde magten til at lukke firmaet.

Det kan du læse mere om her: Sådan tabte Finn Helmer kontrollen med ComX.

Finn Helmer er siden gået personligt konkurs. Det kan du læse mere om her.

ComX omsatte sidste år for 91,8 millioner kroner og kom ud med et overskud efter skat på 7,2 millioner kroner.

Læs Computerworld-analyse om købet: Fiberkrig: TDC sender klart signal med købet af ComX.

Annonce

HusCompagniet A/S

Senior data engineer

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Sikkerhed | København

Cyber Security Festival 2026

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 80 talere og...

It-løsninger | København

Dynamics 365 FO: Næste niveau for data, AI og forretning

Få overblik over vejen fra Dynamics AX til Finance & Operations – eller løft værdien af Dynamics FO. Hør praksisnære cases om strategi, migration og optimering. Vælg spor, få dyb faglig indsigt, styrk beslutningerne. Tilmeld dig konferencen i...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S