Smart it-manøvre høvler milliarder af skattegæld

Med lanceringen af nyt it-system og ændring af bogføring er danskernes gæld til det offentlige ændret med flere milliarder.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Gennem et nyt it-system, EFI, har Skat omlagt bogføringen af danskernes restancer til det offentlige og forvandler gælden fra 81 milliarder til 64 milliarder kroner. Det skriver EPN.

Ifølge Skat sker faldet som følge af, at tallet ikke længere indeholder bevilget henstand, hvor der er uenighed om gælden, som afgøres ved domstolene.

"Det giver et mere retvisende billede af restancerne til det offentlige," siger Skats inddrivelsesdirektør, Jens Sørensen, til EPN.

Skat har siden 2005 håndteret inddrivelsen af gæld til det offentlige, som indbefatter alt fra betaling af dagsinstitutioner, bøder og skattegæld.

Skat: Ny manøvre er ikke nogen bonus-fidus
Det er ikke første gang, at Skat ændrer på tallene. I 2008 blev organisationen afsløret i at have pyntet på tallene, der dengang udløste bonusser til cheferne.

Inddrivelsesdirektøren afviser dog, at den nye manøvre har betydning for skattechefernes resultatlønninger.

"Vi vil selvfølgelig også sikre os, at man kan se slippet fra den ene opgørelsesmetode til den anden, så ingen tror, at vi er i gang med at skjule nogle tal. Det er vi slet ikke," siger Jens Sørensen til EPN.

Og den forklaring giver, ifølge EPN, tilsyneladende ikke løftede øjenbryn eller grund til skepsis hos hverken politikere eller Dansk Told- og Skatteforbund, som organiserer størstedelen af medarbejderne i Skat.

Læs også:

Derfor søger Skat it-folk efter stor fyringsrunde

Skat på trapperne med kæmpe it-systemer - seks år for sent

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S