Derfor styrker Microsoft krypteringen af sine mange net-tjenester

Microsoft går nu benhårdt efter at styrke sikkerheden på sine online-tjenester, efter at konkurrenterne er blevet taget med bukserne nede af NSA.

Artikel top billede

Microsoft er på vej til at kryptere sine internet-tjenester på en ny og mere effektiv måde efter afsløringer om, at NSA har haft sugerøret ned i brugernes data hos eksempelvis Yahoo og Google.

Informationerne om spionage fra de dokumenter, som whistlebloweren Edward Snowden har offentliggjort, har betydet, at Microsoft er urolig for lækager.

Nu siger virksomheden, at den vil beskytte sine brugere mod den statslige spionage.

Microsoft er blandt andet bekymret for, at der kigges med i tjenester som Hotmail/Outlook og Windows Live Messenger.

Det skriver The Verge.

NSA kan ikke krypteres væk

Der er endnu ikke direkte beviser for, at NSA er gået direkte efter Microsofts brugere, men blandt andet Washington Post har fremlagt indicier, der tyder på det.

Hvorvidt Microsoft er helt ude af NSA-skandalen, er der dog delte meninger om.

Læs også: Tidligere PET-chef: Digitaliseringen har smadret dit privatliv totalt

Men Microsoft er bekymret.

"Vi vil skabe tiltag, der kan styrke sikkerheden yderligere. Det inkluderer også tiltag, der kan sikre mod myndigheders spionage," sige Brad Smith fra Microsoft, han er chef for legal and corporate affairs, til The Verge.

Præcis hvad Microsoft agter at gøre for at holde blandt andet NSA ude, er ikke nøjagtigt beskrevet endnu, men konkurrenten Google er allerede begyndt at implementere en stærkere kryptering.

The Verge hævder, at almindelige sikkerhedsmekanismer er nyttesløse overfor NSA, mens NSA på den anden side hævder, at overvågningsprogrammerne kun fokuserer på legitime mål og konkrete trusler.

Læs også:
NSA-modtræk: Vil afsløre rebellers porno-vaner

Microsoft vil offentliggøre alle detaljer om NSA-overvågning

Læses lige nu

    Sampension A/S

    Senior specialist i beredskab og krisestyring

    Københavnsområdet

    Csis Security Group A/S

    Sales Executive

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect