Derfor styrker Microsoft krypteringen af sine mange net-tjenester

Microsoft går nu benhårdt efter at styrke sikkerheden på sine online-tjenester, efter at konkurrenterne er blevet taget med bukserne nede af NSA.

Artikel top billede

Microsoft er på vej til at kryptere sine internet-tjenester på en ny og mere effektiv måde efter afsløringer om, at NSA har haft sugerøret ned i brugernes data hos eksempelvis Yahoo og Google.

Informationerne om spionage fra de dokumenter, som whistlebloweren Edward Snowden har offentliggjort, har betydet, at Microsoft er urolig for lækager.

Nu siger virksomheden, at den vil beskytte sine brugere mod den statslige spionage.

Microsoft er blandt andet bekymret for, at der kigges med i tjenester som Hotmail/Outlook og Windows Live Messenger.

Det skriver The Verge.

NSA kan ikke krypteres væk

Der er endnu ikke direkte beviser for, at NSA er gået direkte efter Microsofts brugere, men blandt andet Washington Post har fremlagt indicier, der tyder på det.

Hvorvidt Microsoft er helt ude af NSA-skandalen, er der dog delte meninger om.

Læs også: Tidligere PET-chef: Digitaliseringen har smadret dit privatliv totalt

Men Microsoft er bekymret.

"Vi vil skabe tiltag, der kan styrke sikkerheden yderligere. Det inkluderer også tiltag, der kan sikre mod myndigheders spionage," sige Brad Smith fra Microsoft, han er chef for legal and corporate affairs, til The Verge.

Præcis hvad Microsoft agter at gøre for at holde blandt andet NSA ude, er ikke nøjagtigt beskrevet endnu, men konkurrenten Google er allerede begyndt at implementere en stærkere kryptering.

The Verge hævder, at almindelige sikkerhedsmekanismer er nyttesløse overfor NSA, mens NSA på den anden side hævder, at overvågningsprogrammerne kun fokuserer på legitime mål og konkrete trusler.

Læs også:
NSA-modtræk: Vil afsløre rebellers porno-vaner

Microsoft vil offentliggøre alle detaljer om NSA-overvågning

Læses lige nu

    Annonce

    Capgemini Danmark A/S

    Client Partner

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    KMD A/S

    Project Manager

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

    Jeppe Lindberg

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. oktober 2026 ansat Annette Macsay Mostrup som Channel Manager Nordics. Annette skal især beskæftige sig med at udvikle og styrke IFS’ kanal- og forhandlerøkosystem i Norden. Annette kommer fra en stilling som Regional Partner Manager Nordics hos Keepit. Annette har tidligere beskæftiget sig med partnerudvikling og kanalstrategi i virksomheder som Citrix, VMware, Splunk og Zscaler. Nyt job

    Annette Macsay Mostrup

    IFS Danmark A/S

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,