Diskret dansk overvågningsfirma skovler penge ind

Anonym dansk it-virksomhed i provinsen, der laver it-udstyr til spioner, scorer kassen.

Artikel top billede

I dette anonyme hus tæt på Grenå skovler dansk softwarefirma penge ind. Produktet er: "professionelt overvågningsudstyr til regeringer".

Hver ansat hos selskabet Spectronic Denmark A/S i Grenå har indtjent det, der svarer til 522.288 kroner ved at sælge it-udstyr til efterretningstjenester verden over.

Det viser det seneste regnskab fra selskabet Spectronic Denmark A/S

Overskuddet før skat er således 35 millioner kroner og antallet af ansatte 67.

Omsætningen oplyses ikke.

"Ledelsen vurderer resultatet som værende yderst tilfredsstillende og udtrykker fremgang på kernemarkedet samt udmøntning af tidligere igangsatte turnaround initiativer."

Virksomhedens "primære aktiviteter er udvikling, fremstilling og markedsføring af professionelt overvågningsudstyr til regeringer globalt."

Iværksætter-historie om radio-nørder

Med adresse i den østjyske by Grenå, hvor flere efterretningstjenester på indkøbsture har lagt turen forbi, går selskabets historie en del år tilbage.

Faktisk er det en iværksætter-historie om et par radiogale folk, der endte med at sælge virksomheden til den store engelske koncern Cobham for en kvart milliard kroner.

Cobham har for nylig været i vælten i Danmark, da virksomheden købte Thrane & Thrane for flere milliarder.

Formelt er det da også koncernen, der i dag ejer Spectronic i Grenå.

Blandt de produkter, som det opfindsomme selskab har lavet, er jammere til de biler, som italienske dommere blev kørt rundt i.

Det var dengang, mafiaen forsøgte at sprænge dommerne i luften med fjernstyrede bomber.

Men efter bilerne var blevet fløjet til Grenå, påmonteret jammere og fløjet tilbage igen: Ja, så virkede fjernstyringen af bomberne pludselig ikke.

Anonyme lokaler i provinsen

Men Spectronic er nu ikke meget for at fortælle, hvad der ligger gemt af produkter i kælderen i selskabets ydmyge lokaler i den lille provins-by.

Men sikkert er det, at millionerne vælter ind, og formodentlig er Grenå fortsat en af de mere velbesøgte danske provinsbyer, når det gælder besøg af internationale efterretningsfolk.

I hvert fald af dem, der skal købe sig noget overvågningsudstyr.

Læs på næste side, hvordan de tidlige spionudstyr-opfindere måtte lægge ører til mange grin.

Mexico, opmærksom kaffekande og mystik

Herunder er Computerworlds artikler om Spectronic. Læs blandt andet artiklen om salget, der bærer titlen: "Dansk internet-aflytning solgt for 232 mio".
  

  
Spionudstyr-opfinder: Vi måtte lægge ører til mange grin

En radiobutik i Mexico City blev startskuddet for et blomsterende spionudstyr-firma på Djursland. Læs en af stifternes historie her.
Læs artiklen

 
Her er det vildeste spionudstyr fra Grenå
En pansret bil og en opmærksom kaffekande er blandt ingredienserne i spionudstyr fra Djursland.
Læs artiklen

 
Sådan lever de danske spionudstyr-rigmænd i dag

De har siddet til møder med agenter fra hele verden og solgt it-baseret spionudstyr. Siden har de solgt deres livsværk. Se hvad de laver i dag.
Læs artiklen

 
Mystisk softwarehus født ud af spionudstyr-eventyr
Selskabet optræder kun ved særlige konferencer, hvor deltagerne skal vise billed-id inden de træder ind i møderummene.
Læs artiklen

 
Spionudstyr: Etik i overvågningens tjeneste
Eksport af dansk overvågning - og spionudstyr løber op i millioner af kroner. Hvordan er etikken egentligt skruet sammen?
Læs artiklen

 
Dansk firma leverer til hemmelige agenter over hele verden
I 2007 besøgte Computerworld spionudstyr-firmaet på Djursland. Læs artiklen fra dengang her.
Læs artiklen

En kaotisk verden kræver stærk cybersikkerhed, resiliens og digital suverænitet

Mød David Heinemeier, Flemming Splidsboel Hansen, Casper Klynge, Rasmus Knappe, Jens Myrup Pedersen og forfattere som fhv. jægersoldat Thomas Rathsack og adfærdsforsker Henrik Tingleff.

Computerworld afholder d. 4. og 5. november Cyber Security Festival i København - med fokus på sikkerhed, resiliens og digital suverænitet. Det er helt gratis - men reserver din plads allerede nu.

Hele programmet er online lige nu - og du kan reservere din gratis plads lige her - jeg håber vi ses! 

Lars Jacobsen

Chefredaktør på Computerworld

Se alle Lars's artikler her

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. september 2025 ansat Caroline Harkjær Bach som Business Controller ved netIP's kontor i Thisted. Hun er uddannet med en kandidat i erhvervsøkonomi med speciale i organisation, strategi og ledelse. Nyt job
IT Confidence A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Johan Léfelius som it-konsulent. Han skal især beskæftige sig med med support, drift og vedligeholdelse af kunders it-miljøer samt udvikling af sikre og stabile løsninger. Han kommer fra en stilling som kundeservicemedarbejder hos Telia Company Danmark A/S. Han er uddannet (under uddannelse) som datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kundeservice, salg og teknisk support. Nyt job

Johan Léfelius

IT Confidence A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Alexander Bendix som Consultant. Han skal især beskæftige sig med tilføre nye, friske perspektiver og værdifuld viden til NORRIQS Data & AI-afdeling. Nyt job

Alexander Bendix

Norriq Danmark A/S