Diskret dansk overvågningsfirma skovler penge ind

Anonym dansk it-virksomhed i provinsen, der laver it-udstyr til spioner, scorer kassen.

Artikel top billede

I dette anonyme hus tæt på Grenå skovler dansk softwarefirma penge ind. Produktet er: "professionelt overvågningsudstyr til regeringer".

Hver ansat hos selskabet Spectronic Denmark A/S i Grenå har indtjent det, der svarer til 522.288 kroner ved at sælge it-udstyr til efterretningstjenester verden over.

Det viser det seneste regnskab fra selskabet Spectronic Denmark A/S

Overskuddet før skat er således 35 millioner kroner og antallet af ansatte 67.

Omsætningen oplyses ikke.

"Ledelsen vurderer resultatet som værende yderst tilfredsstillende og udtrykker fremgang på kernemarkedet samt udmøntning af tidligere igangsatte turnaround initiativer."

Virksomhedens "primære aktiviteter er udvikling, fremstilling og markedsføring af professionelt overvågningsudstyr til regeringer globalt."

Iværksætter-historie om radio-nørder

Med adresse i den østjyske by Grenå, hvor flere efterretningstjenester på indkøbsture har lagt turen forbi, går selskabets historie en del år tilbage.

Faktisk er det en iværksætter-historie om et par radiogale folk, der endte med at sælge virksomheden til den store engelske koncern Cobham for en kvart milliard kroner.

Cobham har for nylig været i vælten i Danmark, da virksomheden købte Thrane & Thrane for flere milliarder.

Formelt er det da også koncernen, der i dag ejer Spectronic i Grenå.

Blandt de produkter, som det opfindsomme selskab har lavet, er jammere til de biler, som italienske dommere blev kørt rundt i.

Det var dengang, mafiaen forsøgte at sprænge dommerne i luften med fjernstyrede bomber.

Men efter bilerne var blevet fløjet til Grenå, påmonteret jammere og fløjet tilbage igen: Ja, så virkede fjernstyringen af bomberne pludselig ikke.

Anonyme lokaler i provinsen

Men Spectronic er nu ikke meget for at fortælle, hvad der ligger gemt af produkter i kælderen i selskabets ydmyge lokaler i den lille provins-by.

Men sikkert er det, at millionerne vælter ind, og formodentlig er Grenå fortsat en af de mere velbesøgte danske provinsbyer, når det gælder besøg af internationale efterretningsfolk.

I hvert fald af dem, der skal købe sig noget overvågningsudstyr.

Læs på næste side, hvordan de tidlige spionudstyr-opfindere måtte lægge ører til mange grin.

Mexico, opmærksom kaffekande og mystik

Herunder er Computerworlds artikler om Spectronic. Læs blandt andet artiklen om salget, der bærer titlen: "Dansk internet-aflytning solgt for 232 mio".
  

  
Spionudstyr-opfinder: Vi måtte lægge ører til mange grin

En radiobutik i Mexico City blev startskuddet for et blomsterende spionudstyr-firma på Djursland. Læs en af stifternes historie her.
Læs artiklen

 
Her er det vildeste spionudstyr fra Grenå
En pansret bil og en opmærksom kaffekande er blandt ingredienserne i spionudstyr fra Djursland.
Læs artiklen

 
Sådan lever de danske spionudstyr-rigmænd i dag

De har siddet til møder med agenter fra hele verden og solgt it-baseret spionudstyr. Siden har de solgt deres livsværk. Se hvad de laver i dag.
Læs artiklen

 
Mystisk softwarehus født ud af spionudstyr-eventyr
Selskabet optræder kun ved særlige konferencer, hvor deltagerne skal vise billed-id inden de træder ind i møderummene.
Læs artiklen

 
Spionudstyr: Etik i overvågningens tjeneste
Eksport af dansk overvågning - og spionudstyr løber op i millioner af kroner. Hvordan er etikken egentligt skruet sammen?
Læs artiklen

 
Dansk firma leverer til hemmelige agenter over hele verden
I 2007 besøgte Computerworld spionudstyr-firmaet på Djursland. Læs artiklen fra dengang her.
Læs artiklen

Annonceindlæg fra Cornerstones

Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

Navnenyt fra it-Danmark

Connexa A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Ivan Nielsen som IT Konsulent. Han skal især beskæftige sig med IT Infrastruktur og services. Han kommer fra en stilling som IT Konsulent hos IT Forum Gruppen A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med IT Infrastruktur og konsulentopgaver. Nyt job

Ivan Nielsen

Connexa A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

Morten Plannthin Lund

Industriens Pension