Dansk internet-aflytning solgt for 232 mio.

Den danske teknologivirksomhed Spectronic er blevet solgt for 232 millioner kroner til den engelske koncern Cobham. Spectronic udvikler løsninger, der bruges af efterretningstjenester i 80 lande verden over til at aflytte telefonlinjer og internettet.

Grenå-virksomheden Spectronic, der udvikler, fremstiller og markedsfører elektronisk overvågningsudstyr til efterretningstjenester, er netop blevet solgt for 232 millioner kroner.

Venligtsindede regeringer i 80 lande verden over bruger overvågningsudstyr fra den danske højteknologiske virksomhed, der lever ganske diskret, fordi "det ødelægger markedet at være for åbenmundet".

Blandt de profitable forretningsområder er udstyr til overvågning af telefonlinier og internet.

Speciel niche

? Vi arbejder i en meget meget speciel niche, hvor vi er en af de største spillere på verdensmarkedet, fortæller Claus Aabo, administrerende direktør og en af tre ejere af Spectronic.

Virksomheden er blevet købt af den engelske koncern Cobham, der de senere år har opkøbt omkring 40 virksomheder, som alle beskæftiger sig med produktion af udstyr til overvågning og til at bekæmpe kriminalitet.

Spectronic oplyser ikke sin omsætning, men i regnskabet for 2003 nåede virksomheden et overskud på mere end 12 millioner kroner. Virksomheden har godt 50 medarbejdere.

- Af speciel interesse er deres produkter til at opfange information i internet-applikationer, et marked i hurtig vækst, siger Cobhams administrerende direktør Allan Cook ifølge Reuters.

Ifølge ham er især myndighedernes voksende indsats mod terror med til at give vækst i forretningsgrundlaget.

Størst på aflytning

Sammen med Cobham-selskabet DTC bliver Spectronic ifølge Claus Aabo den absolut største spiller i verden inden for audiologiske overvågningsløsninger, det vil sige aflytning.

? Den samlede virksomhed er også en af de helt store, når det gælder overvågning af internettrafik, siger Claus Aabo.

Han har en simpel forklaring for virksomhedens meget lave profil.

? Enten kan du fortælle med hvad og hvordan du arbejder og så ikke længere levere til regeringer, eller du kan holde tæt og så fortsætte med at sælge til regeringer, siger han.

Stort set 100 procent af alt, hvad firmaet producerer, bliver eksporteret.

I politiets søgelys

Organisatorisk bliver Spectronic et datterselskab af amerikanske DTC, hvilket der er en åbenlys fordel i.

? På den måde får vi adgang til regeringskontrakter, som kun amerikanske virksomheder kommer i betragtning til. DTC kan på sin side have glæde af vores internationale kontaktnet, siger Claus Aabo.

For fire år siden kom Spectronic i politiets søgelys, da virksomheden blev mistænkt for at eksportere aflytnings- og overvågningsudstyr til udlandet uden de nødvendige tilladelser.

Grenå Politi droppede i august 2000 sagen mod Spectronic, efter at Politiets Efterretningstjeneste havde gennemført en undersøgelse af virksomheden og konkluderet, at der ikke var foregået noget ulovligt.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra identity-angreb til sikker genopretning

    Identity-angreb rammer virksomhedens kontrolplan først. Få konkrete råd til at beskytte og gendanne AD og Entra ID, validere recovery og styrke cyberresiliensen. Deltag og lær hvordan du kan sikre hurtigere vej tilbage efter et angreb.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Se alle vores events inden for it

    Unik System Design A/S

    QA Engineer for AI-first development

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisonen søger en SAP-medarbejder til Roller & Autorisationer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect