Her er den mest populære Android-version

Den nyeste version af Android er langt fra den mest populære - nærmere tværtimod. Her får du oversigten over de mest populære udgaver af verdens mest succesfulde mobilplatform.

Artikel top billede

Googles mobilplatform Android er populær, og den har rundet en milliard aktiverede enheder.

Men det er langt fra elle enheder, der er forsynet med den nyeste udgave af Android-systemet.

Det viser en opgørelse fra Android Developers.

Her kan man læse, at Jelly Bean, der første gang så dagens lys i 2012, stadig dominerer, mens den nyeste version med navnet KitKat kun har en andel på 1,1 procent.

Læs også: Alt du skal vide om Android 4.4 KitKat

Og det er generelt de ældre udgaver, der dominerer markedet for Android-enheder.

Ser man på på udviklingen den seneste måned, er Jelly Bean (Android 4.1 - 4.3) gået op, mens brugere af Ice Cream Sandwich og Gingerbread er gået ned (Android 2.3).

Dump: Android Developers.

De seneste data er samlet over en periode på en uge med sidste indsamlingsdag den 2. december 2013.

Ingen tradition for opdatering

En af begrundelserne for, at KitKat stadig ligger så sløjt til, er, at antallet af enheder, der er født med systemet, også er meget begrænset.

Det er kun Nexus-enheder, Google-versionen af HTC One og Samsung Galaxy S4, der leveres med KitKat.

Der er, ifølge IDC-analytiker Anders Elbak, heller ikke den store tradition for at opdatere telefonerne.

"Den mest afgørende grund til, at Android-versionerne er af ældre dato, er producenternes lanceringer. Du kan endnu ikke købe så mange forskellige telefoner med KitKat," siger han og fortsætter:

"Desuden er det langt fra alle, der opdaterer deres eksisterende version. Der er selvfølgelig nogle teknologi-interesserede, som opdaterer, men det er kun et fåtal."

Han mener, at udskiftningen sker gennem køb af nye telefoner og ikke gennem download af software.

"Hvis telefonen fungerer, som den skal, så er der ikke grund til at lægge ny software på."

Den samme filosofi kan man også spore hos telefonleverandørerne, hvor mange heller ikke udvikler nye software-versioner til den enkelte telefon.

"Udviklerne lægger nok mere energi i at skabe software til nye udgaver, fremfor til de gamle telefoner," siger han.

Konge af smartphone-markedet

Den første kommercielle udgave af Android i version 1.0 blev frigivet i september 2008.

Med en milliarder solgte Android-enheder har Googles styresystem udviklet sig til den ubestridte konge af smartphone-markedet.

Nu lyder markedsandelen på knap 80 procent, mens Apples iOS ligger på godt 13 procent.

Resten af smartphone-markedet er fordelt mellem Microsoft, BlackBerry og andre leverandører.

Læs også:
Alt du skal vide om Android 4.4 KitKat

Android og Windows Phone vinder hastigt frem: Derfor får iPhone slemme tæsk

Sådan indtager Android-telefonerne din arbejdsplads

Læses lige nu

    Annonceindlæg tema

    AI i bevægelse - forretning, agenter og potentiale

    I dette særtema om aspekter af AI ser vi på skiftet fra sprogmodeller til AI-agenter, og hvordan virksomheder kan navigere i spændet mellem teknologisk hastighed og behovet for menneskelig kontrol.

    Capgemini Danmark A/S

    SAP Senior Consultant (Procurement to Pay)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    IGNITE Graduate Program 2026

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S