EU: Så lidt betydning for markedet får Microsofts opkøb af Nokia

Microsofts køb af Nokia får ingen betydning for mobilmarkedet. Det er sådan set godt nyt for Microsoft lige nu.

Artikel top billede

Microsofts køb af Nokia er så ubetydeligt i den store sammenhæng, at EU's konkurrencemyndigheder uden anmærkninger kan godkende den.

Du kan læse mere om opkøbet her: Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia

Ifølge EU er der kun 'begrænset overlap' mellem de to selskaber, ligesom det er højst usandsynligt, at købet kan føre til, at konkurrenter til de to selskaber vil blive udelukket fra markedet.

Også de amerikanske konkurrencemyndigheder har godkendt opkøbet. Det skete for et par dage siden.

Nokias generalforsamling godkendte endeligt opkøbet for cirka to uger siden.

Konkurrencen fortsætter

Ifølge EU har Microsoft ikke kina-mands chance for at ændre mobil-markedet over night ved at overtage Nokia.

"Adskillige stærke rivaler som Samsung og Apple vil fortsætte med at konkurrere med det fusionerede selskab," lyder det fra EU.

"Microsofts andel af markedet for mobile styresystemer er begrænset. Microsoft er sandsynligvis nødt til at fortsætte med leverancer fra tredjeparts-leverandører for at udvide salget og tiltrække udviklere af mobile apps," skriver EU.
 
Læs også:

Android og Windows Phone vinder hastigt frem: Derfor får iPhone slemme tæsk

Kæmpetelefoner fra Nokia skal slås med de store Android-drenge

Dansk Nokia-chef: Sådan ser vores fremtid ud nu

De næste teknologi-bomber på vej: Verden venter i spænding

Her er Microsofts helt store chance med Nokia-opkøb

Microsoft køber Nokia

Navnenyt fra it-Danmark

Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Oliver Dirks-Steinmoen

Folketingets administration

Lector ApS har pr. 9. juli 2026 ansat Simeon Dimitrov som IT-konsulent i Lectors TeamShare-gruppe. Han skal især beskæftige sig med cloud og infrastruktur samt design og optimering af Lectors infrastruktur og løsninger. Han kommer fra en stilling som DevOps Engineer hos Kraftvaerk. Han har tidligere beskæftiget sig med Azure og onprem infrastruktur, automatisering, implementering og optimering af cloudløsninger. Nyt job

Simeon Dimitrov

Lector ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

Michael Nyboe Engelrud

Rethink Cybersecurity Advisory