EU: Så lidt betydning for markedet får Microsofts opkøb af Nokia

Microsofts køb af Nokia får ingen betydning for mobilmarkedet. Det er sådan set godt nyt for Microsoft lige nu.

Artikel top billede

Microsofts køb af Nokia er så ubetydeligt i den store sammenhæng, at EU's konkurrencemyndigheder uden anmærkninger kan godkende den.

Du kan læse mere om opkøbet her: Her er forklaringen: Derfor vil Microsoft overtage Nokia

Ifølge EU er der kun 'begrænset overlap' mellem de to selskaber, ligesom det er højst usandsynligt, at købet kan føre til, at konkurrenter til de to selskaber vil blive udelukket fra markedet.

Også de amerikanske konkurrencemyndigheder har godkendt opkøbet. Det skete for et par dage siden.

Nokias generalforsamling godkendte endeligt opkøbet for cirka to uger siden.

Konkurrencen fortsætter

Ifølge EU har Microsoft ikke kina-mands chance for at ændre mobil-markedet over night ved at overtage Nokia.

"Adskillige stærke rivaler som Samsung og Apple vil fortsætte med at konkurrere med det fusionerede selskab," lyder det fra EU.

"Microsofts andel af markedet for mobile styresystemer er begrænset. Microsoft er sandsynligvis nødt til at fortsætte med leverancer fra tredjeparts-leverandører for at udvide salget og tiltrække udviklere af mobile apps," skriver EU.
 
Læs også:

Android og Windows Phone vinder hastigt frem: Derfor får iPhone slemme tæsk

Kæmpetelefoner fra Nokia skal slås med de store Android-drenge

Dansk Nokia-chef: Sådan ser vores fremtid ud nu

De næste teknologi-bomber på vej: Verden venter i spænding

Her er Microsofts helt store chance med Nokia-opkøb

Microsoft køber Nokia

Læses lige nu

    Annonce

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22. oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

    Andreas Dyngberg Pedersen

    Norriq Danmark A/S