Microsoft: Øhm, vi tog fejl - skrotter ikke Windows 7 alligevel

Microsoft trækker hastigt i land og dropper den slut-dato for Windows 7, som selskabet 'ved en fejl' er kommet til at meddele brugerne.

Artikel top billede

En fejl. Sorry.

Sådan lyder det fra Microsoft, der for et par dage siden kom til at meddele, at selskabet er i gang med at udfase det ellers så populære styresystem, Windows 7.

I sidste uge meddelte Microsoft således, at computer-producenterne skulle stoppe med salget af nye pc'er med Windows 7 fra slutningen af oktober næste år.

Det kan du læse mere om her: Microsoft skrotter snart Windows 7.

Men sådan hænger det slet ikke sammen, lyder det nu fra Microsoft.

Selskabet har nu ændret formuleringen, så slutdagen for Windows 7 er 'to be determined' - altså en åben bagkant.

Du kan se Microsofts oversigt over Windows-systemernes livscyklus her.

Afslutning endnu ikke fastlagt

"Vi har endnu ikke fastlagt afslutningsdatoen for pc'er med præinstalleret Windows 7," lyder det fra Microsoft i en mail til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Her skriver Microsoft, at meddelelsen på Windows Lifecycle-siden om, at Windows 7 vill blive afsluttet per 30. oktober 2014 blev lagt på siden ved en fejl.

"Men vi bekræfter, at salget af retail-udgaven af Windows 7 stoppede 30. oktober 2013," skriver Microsoft.

Microsoft har i en årrække anvendt en praksis, hvor selskabet stopper salget af en ældre retail-versioner af styresystemet et år efter, at en ny udgave er blevet lanceret, mens selskabet stopper leverancerne til pc-producenterne to år efter, at efterfølgeren er blevet udgivet.

Selskabet frigav efterfølgeren til Windows 7 - Windows 8 - i oktober 2012.

Windows 7 har solgt særdeles godt og er bliver regnet for at være langt mere populær end Windows 8, som du kan læse vores store anmeldelse af her.

Flere analytikere forventer, at Windows 7 vil komme til at afløse den måske mest populære Windows-version overhovedet, det 12 år gamle XP, som Microsoft efter talrige udskydelser nu endegyldigt afliver.

Læs mere om det her: Så mange bruger Windows XP - og får snart problemer

Selv efter en eventuel udfasning af Windows 7 kan det være muligt at downgrade Windows 8 til ældre, men mere velfungerende, versioner af Windows.

Det kan du læse mere om her: Sådan nedgraderer du nemt Windows 8 til Windows 7

Læs også:

Så mange bruger Windows XP - og får snart problemer

Microsoft: Sådan skal I gøre med jeres Windows XP

Test: Et år med Windows 8 - godt eller skidt?

Microsoft-chef antyder: Helt ny plan for Windows på vej

Forhandlere: Kunderne fravælger Windows 8

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Midtjylland

    Banedanmark

    Nyuddannede til Banedanmarks IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Skal lukkes AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Teamleder til AL Sydbanks GDPR & Tech Regulation i Aabenraa

    Sydjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksspecialist med indsigt i C2 systemer til opbygningen af Forsvarets anti-drone-program

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura