Microsoft skrotter snart Windows 7

Microsoft har nu offentliggjort en dato for, hvornår det skal være helt slut med salget af Windows 7.

Artikel top billede

Windows 7 er et af de mest populære styresystemer, der har set dagens lys.

Programmet blev lanceret den 22. oktober 2009, men alt har som bekendt en ende, og den 30. oktober i år blev der ikke leveret flere pakker med Windows 7 til forretningerne.

Det er heller ikke muligt at købe Windows 7 fra Microsofts webside længere.

Der er dog et lige godt et år til, at det helt er slut.

Salget af de såkaldte OEM-udgaver, der er installeret på harddisken i en nyindkøbt maskine, fortsætter nemlig lige godt et år endnu.

Helt præcist frem til den 30. oktober 2014, skriver kodegiganten på denne webside.

Allerede i 2010 meddelte Microsoft, at firmaet ikke vil sælge versioner af et operativsystem, der har mere end et år på bagen efter lanceringsdatoen, og at OEM-udgaverne får to år.

Læs også:
Medie: Her er det hemmelige navn på din næste Windows

Stadig Windows 7 på hylderne

I praksis vil der dog være et eftersalg af Windows 7 i lang tid endnu.

Hos nogle amerikanske forhandlere er det eksempelvis stadig muligt at købe en udgave af Windows XP, der efterhånden er blevet 12 år gammel.

Det er dog næppe en købsanbefaling værdig, da supporten til XP slutter den 8. april næste år.

De store pc-leverandører slutter dog salget af maskiner med Windows 7 til oktober næste år.

Supporten til programmet løber i øvrigt frem til 14. januar 2020.

Læs også:
Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

HP: Derfor skal du endelig ikke nedgradere til Windows 7

Test: Windows 8 smadrer Windows 7 på opstart

Netcompany A/S

Microsoft Operations Engineer

Nordjylland

Rambøll Management Consulting

Senior Software Engineer

Midtjylland

Capgemini Danmark A/S

Java Engineer

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

ML OPS til udvikling og støtte af Computer Network Exploitation

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

Gitte Lykke Holm

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

Vlad-Andrei Fagarasan

Norriq Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S