Microsoft skrotter snart Windows 7

Microsoft har nu offentliggjort en dato for, hvornår det skal være helt slut med salget af Windows 7.

Artikel top billede

Windows 7 er et af de mest populære styresystemer, der har set dagens lys.

Programmet blev lanceret den 22. oktober 2009, men alt har som bekendt en ende, og den 30. oktober i år blev der ikke leveret flere pakker med Windows 7 til forretningerne.

Det er heller ikke muligt at købe Windows 7 fra Microsofts webside længere.

Der er dog et lige godt et år til, at det helt er slut.

Salget af de såkaldte OEM-udgaver, der er installeret på harddisken i en nyindkøbt maskine, fortsætter nemlig lige godt et år endnu.

Helt præcist frem til den 30. oktober 2014, skriver kodegiganten på denne webside.

Allerede i 2010 meddelte Microsoft, at firmaet ikke vil sælge versioner af et operativsystem, der har mere end et år på bagen efter lanceringsdatoen, og at OEM-udgaverne får to år.

Læs også:
Medie: Her er det hemmelige navn på din næste Windows

Stadig Windows 7 på hylderne

I praksis vil der dog være et eftersalg af Windows 7 i lang tid endnu.

Hos nogle amerikanske forhandlere er det eksempelvis stadig muligt at købe en udgave af Windows XP, der efterhånden er blevet 12 år gammel.

Det er dog næppe en købsanbefaling værdig, da supporten til XP slutter den 8. april næste år.

De store pc-leverandører slutter dog salget af maskiner med Windows 7 til oktober næste år.

Supporten til programmet løber i øvrigt frem til 14. januar 2020.

Læs også:
Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

HP: Derfor skal du endelig ikke nedgradere til Windows 7

Test: Windows 8 smadrer Windows 7 på opstart

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Lenovo

    Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

    AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse