Microsoft skrotter snart Windows 7

Microsoft har nu offentliggjort en dato for, hvornår det skal være helt slut med salget af Windows 7.

Artikel top billede

Windows 7 er et af de mest populære styresystemer, der har set dagens lys.

Programmet blev lanceret den 22. oktober 2009, men alt har som bekendt en ende, og den 30. oktober i år blev der ikke leveret flere pakker med Windows 7 til forretningerne.

Det er heller ikke muligt at købe Windows 7 fra Microsofts webside længere.

Der er dog et lige godt et år til, at det helt er slut.

Salget af de såkaldte OEM-udgaver, der er installeret på harddisken i en nyindkøbt maskine, fortsætter nemlig lige godt et år endnu.

Helt præcist frem til den 30. oktober 2014, skriver kodegiganten på denne webside.

Allerede i 2010 meddelte Microsoft, at firmaet ikke vil sælge versioner af et operativsystem, der har mere end et år på bagen efter lanceringsdatoen, og at OEM-udgaverne får to år.

Læs også:
Medie: Her er det hemmelige navn på din næste Windows

Stadig Windows 7 på hylderne

I praksis vil der dog være et eftersalg af Windows 7 i lang tid endnu.

Hos nogle amerikanske forhandlere er det eksempelvis stadig muligt at købe en udgave af Windows XP, der efterhånden er blevet 12 år gammel.

Det er dog næppe en købsanbefaling værdig, da supporten til XP slutter den 8. april næste år.

De store pc-leverandører slutter dog salget af maskiner med Windows 7 til oktober næste år.

Supporten til programmet løber i øvrigt frem til 14. januar 2020.

Læs også:
Windows 7 eller Windows 8: Sådan træffer du dit valg

HP: Derfor skal du endelig ikke nedgradere til Windows 7

Test: Windows 8 smadrer Windows 7 på opstart

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S