27 nye apps til din iPhone: Sådan slipper du for bøvlet

App-udviklerne er mere end flittige til at lave nye versioner af deres software til iPhone eller Android. Se her, hvordan du undgår hele tiden at skulle forholde dig til nye versioner.

Artikel top billede

Hvis du er storforbruger af apps til din smartphone og tablet, kender du formentlig alt til de mange versions-opdateringer, der popper op i ét væk.

Mens det naturligvis er positivt, at app-udviklerne vedligeholder deres produkter ved at rette bugs og tilføje nye funktioner, så kan det evige opdaterings-cirkus godt gå hen og blive en smule anstrengende.

Heldigvis tillader både iOS og Android i dag automatiske opdateringer, så dine apps bliver opdateret i baggrunden, uden at du behøver at bekymre dig om det.

Fordelen er, at man slipper for det manuelle bøvl, og at man konstant har de nyeste versioner kørende.

Ulempen kan så til gengæld være, at man får nye versioner, som man måske helst havde været foruden af den ene eller anden grund. 

Men muligheden for at automatisere apps-opdateringerne findes i hvert fald, så herunder kan du se, hvordan du sætter det op på din smartphone eller tablet.

Sådan slår du det til

På Apples iOS-platform blev funktionen først introduceret med iOS 7, så du skal have denne version for at kunne få automatiske opdateringer.

Du går ind under Indstillinger, derefter vælger du iTunes & App Store og slår Opdateringer til under Automatiske overførsler.

På Android skal du åbne app'en Google Play Butik, vælge Indstillinger og slå Opdater apps automatisk til.

Du kan også vælge, om opdateringerne eventuelt kun skal komme automatisk, når du er på Wi-Fi.

Har du en tablet med Windows 8.1 eller RT, kan du åbne Windows Store, vælge Indstillinger, App opdateringer og sige ja til, at systemet automatisk skal opdatere dine apps.

Muligheden findes endnu ikke på Windows Phone.

Læs også:

En måned med iOS 7: Genialt eller gumpetungt?

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Infrastruktur | Horsens

    Enterprise Architecture Day 2026: Sikker og strategisk suverænitet

    Få ny inspiration til arbejdet med EA – fra sikkerhed og compliance til orkestrering, omkostningsoptimering og cloud governance i en usikker og ustabil tid.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

    Jacob Pontoppidan

    Lector ApS

    Lector ApS har pr. 5. januar 2026 ansat Per Glentvor som Seniorkonsulent i LTS-gruppen. Per skal især beskæftige sig med med videreudvikling af Lectors løsning til automatisering og forenkling af toldprocesser. Per kommer fra en stilling som freelancekonsulent. Per har tidligere beskæftiget sig med løsninger indenfor trading, løsninger til detail, mobil samt logistik. Nyt job

    Per Glentvor

    Lector ApS