Så mange af os gemmer vores vigtige data online

Det er voldsomt populært at placere dokumenter og billeder på cloud storage-tjenester som Dropbox, SkyDrive, Google og norske Jottacloud. Se her, hvor meget data vi gemmer online.

Artikel top billede

Stadig flere forbrugere vælger at rykke dokumenter, billeder, musik og andet ud på nettet til cloud storage-tjenesterne.

I en ny markedsanalyse fra ABI Research vurderes det, at der ved årets udgang vil være over en milliard aktive online konti, der knytter sig til personlige cloud storage-tjenester.

Det antal ventes at blive mere end tredoblet frem til 2018, samtidig med at mængden af data, der opbevares, vil vokse fra 685 petabytes i år til 3.520 petabytes i 2018.

"Der er forskellige faktorer, der bidrager til den hastigt stigende udbredelse af personlige clouds, inklusive forbrugerliggørelsen af it i virksomhederne og det, at man ejer flere enheder," skriver ABI Research blandt andet.

Når data-mængderne, der opbevares online, stiger så voldsomt, skyldes det i høj grad også, at kameraerne i smartphones producerer billeder og videofiler, der automatisk laves en backup af på nettet.

Hård kamp om kunderne

Mens virksomheder som Microsoft, Google og Apple i høj grad tilbyder cloud storage-tjenesterne som en del af en større produktportefølje, er der også de tjenester, der udelukkende fokuserer på online storage.

"Blandt standalone-leverandørerne forventer vi, at Dropbox, der gik forrest, vil satse endnu mere på virksomhederne for at tiltrække flere betalende kunder," skriver ABI og nævner også nye spillere som Bitcasa og Space Monkey som interessante spillere.

I sidste uge valgte en af leverandørerne af cloud storage, SugarSync, at gøre op med den gratis storage - fremover skal kunderne punge ud, hvis de vil benytte tjenesten.

Der er dog stadig gode muligheder for at få gratis online storage.

Hos Google får man nu hele 15 gigabyte lagerplads gratis, SkyDrive tilbyder i øjeblikket syv gigabyte gratis, og hos Dropbox får man to gigabyte uden at skulle betale for det.

Læs også:

Populær webtjeneste dropper gratis online storage

Her er de mest populære tjenester til online storage

Bruger du Dropbox, SkyDrive, Google Drive - eller noget helt andet?

Dropbox håner Microsoft og Google: derfor er vi bedst

Læses lige nu

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 15. august 2026 ansat Anne-Sofie Andreasen som Project Manager i Projekt & Service. Hun skal især beskæftige sig med ledelse og koordinering af projekter og serviceopgaver. Hun kommer fra en stilling som konsulent med fokus på digitale løsninger hos XFLow. Hun er uddannet cand.it. i IT, Kommunikation og Organisation. Hun har tidligere beskæftiget sig med analyse, udvikling, test og implementering af løsninger samt udarbejdelse af brugervejledninger. Nyt job

    Anne-Sofie Andreasen

    Elbek & Vejrup A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S