Så mange af os gemmer vores vigtige data online

Det er voldsomt populært at placere dokumenter og billeder på cloud storage-tjenester som Dropbox, SkyDrive, Google og norske Jottacloud. Se her, hvor meget data vi gemmer online.

Artikel top billede

Stadig flere forbrugere vælger at rykke dokumenter, billeder, musik og andet ud på nettet til cloud storage-tjenesterne.

I en ny markedsanalyse fra ABI Research vurderes det, at der ved årets udgang vil være over en milliard aktive online konti, der knytter sig til personlige cloud storage-tjenester.

Det antal ventes at blive mere end tredoblet frem til 2018, samtidig med at mængden af data, der opbevares, vil vokse fra 685 petabytes i år til 3.520 petabytes i 2018.

"Der er forskellige faktorer, der bidrager til den hastigt stigende udbredelse af personlige clouds, inklusive forbrugerliggørelsen af it i virksomhederne og det, at man ejer flere enheder," skriver ABI Research blandt andet.

Når data-mængderne, der opbevares online, stiger så voldsomt, skyldes det i høj grad også, at kameraerne i smartphones producerer billeder og videofiler, der automatisk laves en backup af på nettet.

Hård kamp om kunderne

Mens virksomheder som Microsoft, Google og Apple i høj grad tilbyder cloud storage-tjenesterne som en del af en større produktportefølje, er der også de tjenester, der udelukkende fokuserer på online storage.

"Blandt standalone-leverandørerne forventer vi, at Dropbox, der gik forrest, vil satse endnu mere på virksomhederne for at tiltrække flere betalende kunder," skriver ABI og nævner også nye spillere som Bitcasa og Space Monkey som interessante spillere.

I sidste uge valgte en af leverandørerne af cloud storage, SugarSync, at gøre op med den gratis storage - fremover skal kunderne punge ud, hvis de vil benytte tjenesten.

Der er dog stadig gode muligheder for at få gratis online storage.

Hos Google får man nu hele 15 gigabyte lagerplads gratis, SkyDrive tilbyder i øjeblikket syv gigabyte gratis, og hos Dropbox får man to gigabyte uden at skulle betale for det.

Læs også:

Populær webtjeneste dropper gratis online storage

Her er de mest populære tjenester til online storage

Bruger du Dropbox, SkyDrive, Google Drive - eller noget helt andet?

Dropbox håner Microsoft og Google: derfor er vi bedst

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Infrastruktur | København

    Cloud & infrastruktur 2026: AI, afhængighed og digital handlefrihed

    Cloud er strategisk infrastruktur og fundament for AI, drift og innovation. Geopolitik og regulering ændrer leverandørvalg og dataplacering. Computerworld samler beslutningstagere om afhængighed, europæiske alternativer og digital handlefrihed.

    Digital transformation | Aarhus C

    Computerworld Summit 2026 - Aarhus

    Styrk din digitale strategi med konkret brug af AI og ny teknologi. Mød 200 it-professionelle, få indsigter, løsninger og netværk på én dag. Computerworld Summit i Aarhus viser hvordan teknologi skaber forretningsværdi – her og nu.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Senior Network Engineer

    Nordjylland

    Politiets Efterretningstjeneste

    Datacentertekniker hos PET

    Københavnsområdet

    Banedanmark

    Bliv Graduate i IT-Infrastrukturudvikling

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S