Microsoft: Derfor når vi ikke at finde ny topchef inden nytår

Microsoft når ikke at finde Steve Ballmers afløser inden nytår.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det har været ventet, at Microsoft ville finde en ny topchef til at afløse Steve Ballmer inden nytår, i det særlige omstændigheder vil gøre topchef-jagten mere besværlig i det nye år.

Det kan du læse mere om her: Har lynende travlt: Derfor vil Microsoft finde ny topchef inden nytår

Det bliver imidlertid først engang i 2014, at Microsoft beslutter sig, meddeler virksomheden nu.

Microsofts ansættelsesudvalg behøver kort og godt mere tid til at arbejde sig gennem listen med kandidater.

20 kandidater tilbage

I en blog skriver bestyrelsesmedlem John Thompson, at Microsofts ansættelsesudvalg nu har kogt antallet af kandidater ned til cirka 20 stykker.

I begyndelsen arbejdede Microsoft med en brutto-liste med 100 mulige emner fra mange forskellige brancher og med mange forskellige kompetencer til jobbet som topchef i selskabet.

"Arbejdet skrider fremad, og jeg forventer, at vi vil være færdige med vores arbejde tidligt i 2014," skriver han.

Microsoft-stifter Bill Gates har tidligere understreget, at jobbet som topchef i Microsoft er særdeles kompleks.

Man bliver nemlig chef for en virksomhed med en kompleks forretningsmodel, ligesom topchefen skal være i stand til at lede og forstå en teknologisk avanceret organisation med mange teknologi-eksperter.

Blandt topkandidaterne til jobbet nævnes ofte bilproducenten Fords administrerende direktør, Alan Mulally, der i en årrække har været tæt på Steve Ballmer.

Han var eksempelvis manden, der inspirerede Steve Ballmer til at igangsætte den store ombygning, som Microsoft for tiden er i gang med.

Det kan du læse mere om her: Microsofts store ombygning - tre faser mod et forenet Microsoft

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Computerworld

    Cyber Security Festival 2026:

    Årets program sætter fokus på cybersikkerhed som samfundssikkerhed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S