Microsoft: Derfor når vi ikke at finde ny topchef inden nytår

Microsoft når ikke at finde Steve Ballmers afløser inden nytår.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det har været ventet, at Microsoft ville finde en ny topchef til at afløse Steve Ballmer inden nytår, i det særlige omstændigheder vil gøre topchef-jagten mere besværlig i det nye år.

Det kan du læse mere om her: Har lynende travlt: Derfor vil Microsoft finde ny topchef inden nytår

Det bliver imidlertid først engang i 2014, at Microsoft beslutter sig, meddeler virksomheden nu.

Microsofts ansættelsesudvalg behøver kort og godt mere tid til at arbejde sig gennem listen med kandidater.

20 kandidater tilbage

I en blog skriver bestyrelsesmedlem John Thompson, at Microsofts ansættelsesudvalg nu har kogt antallet af kandidater ned til cirka 20 stykker.

I begyndelsen arbejdede Microsoft med en brutto-liste med 100 mulige emner fra mange forskellige brancher og med mange forskellige kompetencer til jobbet som topchef i selskabet.

"Arbejdet skrider fremad, og jeg forventer, at vi vil være færdige med vores arbejde tidligt i 2014," skriver han.

Microsoft-stifter Bill Gates har tidligere understreget, at jobbet som topchef i Microsoft er særdeles kompleks.

Man bliver nemlig chef for en virksomhed med en kompleks forretningsmodel, ligesom topchefen skal være i stand til at lede og forstå en teknologisk avanceret organisation med mange teknologi-eksperter.

Blandt topkandidaterne til jobbet nævnes ofte bilproducenten Fords administrerende direktør, Alan Mulally, der i en årrække har været tæt på Steve Ballmer.

Han var eksempelvis manden, der inspirerede Steve Ballmer til at igangsætte den store ombygning, som Microsoft for tiden er i gang med.

Det kan du læse mere om her: Microsofts store ombygning - tre faser mod et forenet Microsoft

Annonceindlæg fra Trustworks

Tillid i en Zero-Trust verden

Med voksende trusler, nye EU-krav og øget kompleksitet er cybersikkerhed nu en central ledelsesopgave på linje med strategi og økonomi.

Navnenyt fra it-Danmark

55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

Philip Jacobi Zahle

55,7° North (a Beautiful Things company)

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS