Microsoft: Derfor når vi ikke at finde ny topchef inden nytår

Microsoft når ikke at finde Steve Ballmers afløser inden nytår.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det har været ventet, at Microsoft ville finde en ny topchef til at afløse Steve Ballmer inden nytår, i det særlige omstændigheder vil gøre topchef-jagten mere besværlig i det nye år.

Det kan du læse mere om her: Har lynende travlt: Derfor vil Microsoft finde ny topchef inden nytår

Det bliver imidlertid først engang i 2014, at Microsoft beslutter sig, meddeler virksomheden nu.

Microsofts ansættelsesudvalg behøver kort og godt mere tid til at arbejde sig gennem listen med kandidater.

20 kandidater tilbage

I en blog skriver bestyrelsesmedlem John Thompson, at Microsofts ansættelsesudvalg nu har kogt antallet af kandidater ned til cirka 20 stykker.

I begyndelsen arbejdede Microsoft med en brutto-liste med 100 mulige emner fra mange forskellige brancher og med mange forskellige kompetencer til jobbet som topchef i selskabet.

"Arbejdet skrider fremad, og jeg forventer, at vi vil være færdige med vores arbejde tidligt i 2014," skriver han.

Microsoft-stifter Bill Gates har tidligere understreget, at jobbet som topchef i Microsoft er særdeles kompleks.

Man bliver nemlig chef for en virksomhed med en kompleks forretningsmodel, ligesom topchefen skal være i stand til at lede og forstå en teknologisk avanceret organisation med mange teknologi-eksperter.

Blandt topkandidaterne til jobbet nævnes ofte bilproducenten Fords administrerende direktør, Alan Mulally, der i en årrække har været tæt på Steve Ballmer.

Han var eksempelvis manden, der inspirerede Steve Ballmer til at igangsætte den store ombygning, som Microsoft for tiden er i gang med.

Det kan du læse mere om her: Microsofts store ombygning - tre faser mod et forenet Microsoft

Læses lige nu

    AL Sydbank A/S (tidligere Arbejdernes Landsbank)

    Tech Lead til Datacenter Operations

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS