Microsoft: Derfor når vi ikke at finde ny topchef inden nytår

Microsoft når ikke at finde Steve Ballmers afløser inden nytår.

Artikel top billede

(Foto: Dan Jensen)

Det har været ventet, at Microsoft ville finde en ny topchef til at afløse Steve Ballmer inden nytår, i det særlige omstændigheder vil gøre topchef-jagten mere besværlig i det nye år.

Det kan du læse mere om her: Har lynende travlt: Derfor vil Microsoft finde ny topchef inden nytår

Det bliver imidlertid først engang i 2014, at Microsoft beslutter sig, meddeler virksomheden nu.

Microsofts ansættelsesudvalg behøver kort og godt mere tid til at arbejde sig gennem listen med kandidater.

20 kandidater tilbage

I en blog skriver bestyrelsesmedlem John Thompson, at Microsofts ansættelsesudvalg nu har kogt antallet af kandidater ned til cirka 20 stykker.

I begyndelsen arbejdede Microsoft med en brutto-liste med 100 mulige emner fra mange forskellige brancher og med mange forskellige kompetencer til jobbet som topchef i selskabet.

"Arbejdet skrider fremad, og jeg forventer, at vi vil være færdige med vores arbejde tidligt i 2014," skriver han.

Microsoft-stifter Bill Gates har tidligere understreget, at jobbet som topchef i Microsoft er særdeles kompleks.

Man bliver nemlig chef for en virksomhed med en kompleks forretningsmodel, ligesom topchefen skal være i stand til at lede og forstå en teknologisk avanceret organisation med mange teknologi-eksperter.

Blandt topkandidaterne til jobbet nævnes ofte bilproducenten Fords administrerende direktør, Alan Mulally, der i en årrække har været tæt på Steve Ballmer.

Han var eksempelvis manden, der inspirerede Steve Ballmer til at igangsætte den store ombygning, som Microsoft for tiden er i gang med.

Det kan du læse mere om her: Microsofts store ombygning - tre faser mod et forenet Microsoft

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Deloitte

    Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

    AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

    Politiets Efterretningstjeneste

    API-udvikler til PET

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Digital Workplace Supporter

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger analytisk stærk og erfaren medarbejder i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job