Microsoft skaber verdens rigeste it-folk

It-folk fylder godt op på listen over verdens 300 rigeste personer. Årets liste sender en gammel kending tilbage på førstepladsen og en mexicansk telemand ned fra tronstolen. Microsoft har flest folk i top-10.

Artikel top billede

Foto: Dan Jensen (Foto: Dan Jensen)

Hvis du vil være rig, meget rig, er it-branchen ikke det værste sted at slå sine folder.

Det må være konklusionen på Bloombergs liste over verdens 300 rigeste personer i 2013.

Microsoft-stifteren Bill Gates er atter tilbage på toppen af rigmandspyramiden.

"I alt vurderer Bloomberg, at Bill Gates er god for cirka 430 milliarder kroner."

I 2013 blev hans formue 85 milliarder kroner mere værd, hvilket primært skyldes en markant stigning af aktien i firmaet.

I alt vurderer Bloomberg, at Bill Gates er god for cirka 430 milliarder kroner.

Dermed forviser han den mexicanske telekonge Carlos Slim til andenpladsen på listen.

Hans markedsværdi er godt 30 milliarder kroner mindre.

Databasemanden fra Oracle, Larry Ellison, ligger som nummer otte på listen. Han har formået at skrabe 235 milliarder kroner sammen gennem licenser til sin software.

Jeff Bezos, der egentlig har et danskklingende efternavn fra fødslen, han hedder nemlig Jeffrey Preston Jorgensen, ligger samlet set nummer 13.

Han har formået at skabe sig en formue på små 200 milliarder gennem sine Amazon-aktiviteter.

Larry Page og Sergey Brin fra Google puster ham i nakken med hver deres 170 milliarder på bankbogen.

Flere Microsoft-folk i top

Mark Zuckerberg fra Facebook vurderes til at ligge på en 26. plads, mens de næste to er ganske gode bekendte af listens nummer et, nemlig Steve Ballmer og Paul Allen.

Ballmer var medarbejder nummer 30 i Redmond-butikken hos Microsoft, mens Allen var med til at stifte selskabet sammen med Bill Gates.

De ligger henholdsvis nummer 44 og 57.

Den tiende rigeste it-mand er en anden netbutik-veteran, Michael Dell, der stadig er god for 80 milliarder kroner.

Dansk strejf af rigdom

2013 været et rigtig godt år for de 300 rigeste mennesker i verden, der samlet set har forøget deres formuer med små 3.000 milliarder kroner.

Ifølge Bloomberg skyldes det primært fremgang på aktiemarkederne, hvor teknologi-investorerne kunne høste en fremgang på 26 procent i 2013 i S&P-indekset.

Der er også en enkelt dansker på Bloombergs liste.

Han kommer dog ikke fra it-branchen. Han fremstiller derimod legetøj.

Der er tale om Kjeld Kirk Kristiansen fra Lego, der vurderes til at have en formue på små 50 milliarder kroner, hvilket placerer ham cirka midt i feltet blandt de 300 rigeste mennesker.

Læs også:
Her er det vanvittige kinesiske Silicon Valley - så vildt er det

It-milliardær køber strandvillaer for 1,4 milliarder

Her er verdens rigeste it-milliardærer

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Annonce

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S