Her er verdens rigeste it-milliardærer

Forbes har offentliggjort sin årlige liste over verdens rigeste. Der er mange kendte it-navne på listen.

Artikel top billede

(Foto: © Rick Wilking / Reuters)

Så er der igen tid til den årlige liste med verdens superrige fra Forbes. Der er mange it-milliardærer på listen. En af dem er Facebook-stifteren Mark Zuckerberg, der landede som nr. 35 sidste år. Nu er han faldet helt ned til plads 66. De fleste af hans penge ligger i Facebook-aktier, som er faldet i værdi efter børsnoteringen sidste år.

Zuckerberg har dog stadig en anslået formue på 13,3 mia. dollar. Facebook-aktien kostede 38 dollar, da selskabet gik på børsen, men faldt helt ned til 17,55 dollar og er nu steget en smule igen. I øjeblikket ligger den omkring 27,70 dollar.

Bill Gates ligger fortsat som den rigeste it-milliardær og det andetrigeste menneske i verden. Hans formue bliver anslået til 67 mia. dollar.

Men der er mange andre it-navne på listen. Oracle-chef Larry Ellison er nr. 5 med en formue på 43 mia. dollar, mens Amazon-stifter Jeff Bezos har en 19. plads med sine 25,2 mia. dollar.

Så er der de to Google-stiftere Larry Page og Sergey Brin, der begge har omkring 23 mia. dollar.

Michael Dell er nr. 49 med en formue på 15,3 mia. dollar, og Microsofts Steve Ballmer kommer ind som nr. 51 med 15,2 mia. dollar. Han er dermed kun en smule rigere end Paul Allen, der startede Microsoft sammen med Gates. Hans formue bliver opgjort til 15 mia.

Verdens rigeste er den mexicanske tele-mogul Carlos Slim. Den 73-årige har en personlig formue på 73 mia. dollar.

SOS International

Cloud Native Architect

Midtjylland

Styrelsen for Danmarks Fængsler

IT-driftskonsulent med fokus på forretningsnære løsninger

Københavnsområdet

Søfartsstyrelsen

Strategisk og visionær it-arkitekt

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Nye kolleger søges til IT Stab i Forsvaret

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Idura

Driver du et callcenter? Så er det måske disse KPI’er, der presser dig

I et inbound callcenter, hvor identiteten på den, der ringer ind, skal bekræftes, kan kontrollen nu foregå i telefonkøen. Det understøtter fem centrale KPI'er for callcentre.

Navnenyt fra it-Danmark

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune