It-milliardær køber strandvillaer for 1,4 milliarder

Slut med forstyrrende naboer for it-magnat.

Artikel top billede

Carbon Beach i Malibu, Californien, kaldes også for milliardær-stranden. Og ikke uden grund. Langt de fleste af de 70 huse på stranden er ejet af milliardærer. Den måske mest prominente er er Oracle-chefen Larry Ellison. Men også Microsoft-stifteren Paul Allen har et hus på milliardær-stranden.

Larry Ellison ejer endda til overflod huse på den berømte strand. Faktisk ejer han et dusin af de 70 ejendomme på stranden. Ifølge Los Angeles Times har Larry Ellison brugt mindst 1,4 milliarder kroner på at købe de attraktive ejendomme langs stranden.

Selv om både Paul Allen og Larry Ellison er it-milliardærer, så er milliardær-stranden mest kendt for, at det er Hollywoods rigeste bosser, der holder hof på de eksklusive adresser.

Blandt de øvrige kendte er filmogulen Jeffrey Katzenberg, der står bag filmselskabet Dreamworks Animation, som har lavet blandt andet "Shrek", "Madagascar" og "Kung Fu Panda".

Men også David Geffen, der sammen med Katzenberg og Steven Spielberg i sin tid skabte filmselskabet Dreamworks, har et hus på den berømte strand. Det har produceren Joel Silver, som har produceret film som "Die Hard"-serien, "Matrix"-trilogien og de fire "Dødbringende Våben"-film.

Ud over sine markante opkøb på Malibu ejer Larry Ellison også øen Lania, der ligger i Hawaii. Den købte han sidste år for knap tre milliarder kroner.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | København

Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

Sikkerhed | Online

Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

Digital transformation | København

Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Mads Linné Kaasgaard, 31 år,  som Marketing Specialist. Han skal især beskæftige sig med med at løfte Renewtechs brand og kommunikation yderligere ud globalt. Han kommer fra en stilling som Marketing Manager hos Induflex A/S. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en Cand. Merc. i Sprog & International Virksomhedskommunikation. Nyt job

Mads Linné Kaasgaard

Renewtech ApS

Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Mark Michaelsen

Aarhus Kommune