Her er opskriften på det bedste intranet: Kan du følge med?

Rapport om nogle af de bedste intranet i verden afslører flere interessante tendenser.

Artikel top billede

Det skal gå stadig hurtigere, når man designer virksomhedens intranet.

Det skriver rådgivingsfirmaet Nielsen Norman Group, der står bag kåringen af de 10 bedst designede intranet i 2014.

Kendetegnende for de intranet-løsninger, som vinderne kan vise frem, er, at de er udviklet på i gennemsnit blot lidt mere end 16 måneder.

Til sammenligning brugte vinderne fra 2013-undersøgelsen i gennemsnit mere end 26 måneder på at designe deres intranet, og i 2012 var der tale om et gennemsnit på hele fire år.

"Vi har ikke set korte tidslinjer som disse siden starten af årtusindet, hvor et intranet ofte havde langt mindre indhold, involverede langt færre bidragsydere og inkluderede mere basale søgefunktioner end i dag," lyder det fra Nielsen Norman Group.

Ikke overraskende bruger flere af dette års vindere blandt andet agile udviklingsmetoder for at kunne minimere udviklingstiden på intranet-projektet.

Satser på responsive design

En anden interessant konklusion fra undersøgelsen er, at vinder-virksomhedernes intranet-teams i gennemsnit har 16 medlemmer.

Ifølge Nielsen Norman Group er intranet-teams generelt blevet større og større over de seneste 13 år.

"Det er fantastisk, men mange intranet-teams kæmper fortsat med at leve op til deres mål til tiden og med teknologien og politiske begrænsninger. Så vi håber, at team-størrelsen vil fortsætte denne gradvise vækst, så der kan opnås konkrete fremskridt inden for intranet design-innovation."

I undersøgelsen fra Nielsen Norman Group bemærkes det også, at responsive design for alvor begynder at vinde frem i takt med, at intranettet også skal kunne tilgås fra de mobile enheder.

"Det tager længere tid at udvikle responsive kode, der understøtter flere forskellige skærmstørrelser, end at udvikle en enkelt desktop-kode, men det sparer tid i forhold til at udvikle tre forskellige kodebaser til desktop, tablet og mobil. Det gør det også lettere at vedligeholde det over tid," skriver Nielsen Norman Group.

Se vinderne og læse mere om intranet-tendenserne her.

Læs også:

Ny opgørelse: Disse systemer driver de danske intranet

Sådan gik dansk firma fra intranet til samarbejdssystem

Derfor er et top-intranet helt afgørende for firmaet

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
    Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

    Rasmus Pedersen

    Dansk AM Hub

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

    Sascha Trebbien Klinggaard

    Norriq Danmark A/S