Derfor er et top-intranet helt afgørende for firmaet

Få inspiration til et topmoderne intranet, der kan effektivisere virksomheden.

Artikel top billede

Læs også:

Disse it-systemer driver de danske intranet

Disse it-systemer driver verdens bedste intranet

Her er SharePoints største styrker og svagheder

Fra ledelsens interne informations-kanal til medarbejdernes dialog-prægede samarbejdsplatform - et intranet er slet ikke, hvad det har været.

Det fortæller Kurt Kragh Sørensen fra IntraTeam, der rådgiver om intranet-løsninger og er tovholder på en række erfagrupper.

"Da vi startede for tolv år siden, var det ikke ret mange af virksomhederne, der vidste, hvad et intranet var - og de intranet, der var, var meget baseret på, at it-afdelingen tilfældigvis havde fået en server til overs," siger Kurt Kragh Sørensen.

"Intranet for tolv år siden var meget til kommunikation og en smule indhold i form af eksempelvis manualer. I dag er det mere samarbejds-platforme, hvor man har dialogen og også benytter projektrum," forklarer han.

Hvert år laver IntraTeam en spørgeskemaundersøgelse, og blandt de 111 virksomheder, der deltog i 2011, kom der flere interessante svar:

65 procent svarer, at intranettet er virksomhedens vigtigste informationskilde, og yderligere 23 procent arbejder hen imod det.

Gør virksomheden mere effektiv

Kurt Kragh Sørensen mener, at intranettet bør ses som et redskab til en effektivisering af virksomheden og virksomhedens arbejdsprocesser.

"Workflows er noget af det, der virkelig rykker - det at du integrerer virksomhedens arbejdsprocesser og effektiviserer dem. Det, mener jeg, er fremtidens intranet."

På spørgsmålet om, hvad der er det vigtigste formål med intranettet, svarer virksomhederne, at det er kommunikation (88 procent), videndeling (77 procent) og understøttelse af organisationsbehov (50 procent).

Desuden peger næsten halvdelen af virksomhederne på, at det drejer sig om at gøre arbejdet lettere for kollegerne, at samarbejde, og at understøtte forretningsstrategien.

Procenterne indikerer, at mange ser flere vigtige formål med intranettet.

Det betyder valg af intranet-system

IntraTeam har også lavet en undersøgelse, der giver et bud på, hvilke intranet-systemer, der er mest fremhærskende i Danmark.

Ikke overraskende er Microsofts SharePoint ret så dominerende, selvom der også findes mange andre løsninger på markedet.

"Vores eget community er bygget på Drupal, og jeg er rigtig tilfreds med Drupal, men jeg har bare svært ved at se det som et intranet, der skal ret meget mere end kommunikation og dialog."

"Vi ser et intranet som et værktøj, der skal effektivisere arbejdsprocesser," lyder det fra Kurt Kragh Sørensen.

Samtidig påpeger han dog, at systemet aldrig afgør intranettets succes alene.

"Jeg vil til enhver tid påstå, at det er menneskene, der er den vigtigste brik i det her spil."

I intranet-undersøgelsen fra 2011 konkluderes det, at det i 62 procent af virksomhederne er kommunikationsafdelingen, der har hele eller en del af ansvaret for intranettet, mens det kun i 29 procent er it-afdelingen.

Den fordelingen kan give visse udfordringer, mener Kurt Kragh Sørensen.

"Der er ikke noget galt med kommunikationsfolk, men de er ikke uddannet i at lave procesbeskrivelser og optimere arbejdsprocessor."

"Det er intranettets helt store udfordring, hvis man virkelig skal bruge det til effektivisering og til at tjene penge. Kommunikationsfolk og it-folk skal kunne snakke sammen."

Læs også:

Disse it-systemer driver de danske intranet

Disse it-systemer driver verdens bedste intranet

Her er SharePoints største styrker og svagheder

Læses lige nu

    Annonce

    Annonceindlæg fra Admin By Request

    Sikkerhedspolitikken skal følge brugeren - ikke virksomhedens firewall

    Med det nye produkt - Web Access Management - vil danske Admin By Request flytte IT-sikkerheden frem i processen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Stine Willemoes Kondrup, Senior Project Manager hos Ascom, har pr. 22. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

    Sophie Dalsgaard Myhrmann

    Elbek & Vejrup A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse