Populære chat-tjenester ramt af hackerangreb - er du i fare?

Flere af internettets mest populære chat-tjenester har i de seneste dage været ramt af massive hackerangreb. Læs her, hvad der er sket med chat-tjenesterne, som du måske selv bruger.

Artikel top billede

Tegning: Lene Sekjær.

Hackere har fejret nytår ved at kaste sig om bord i de populære chat-tjenester Snapchat og Skype, som begge er blevet angrebet for nylig.

Hos Snapchat drejer det sig om 4,6 millioner konti med brugernavne og telefonnumre, der er blevet downloadet og udstillet på nettet på en hjemmeside, som dog er blevet suspenderet i skrivende stund.

Det skriver BBC, der kan berette om, at det australske sikkerhedsfirma Gibson Security i dagene op til angrebet advarede om sikkerhedshuller i Snapchat, som hackerne senere har udnyttet.

Vi sikrer os

Gibson Security hævder, at selskabet advarede Snapchat for fire måneder siden - uden den store respons fra chat-selskabet.

I dagene efter jul kom Snapchat dog på banen på sin egen blog med et udsagn om, at den slags sikkerhedsrisici havde selskabet taget hånd om i den stadig mere populære chat-tjeneste, hvor beskeder og filer destruerer sig selv efter noget tid.

"Hvis nogen helt teoretisk var i stand til at oploade et stort sæt telefonnumre som eksempelvis alle numre i et område eller ethvert nummer i USA, så kunne de skabe en database med de resultater og matche brugernavne med telefonnumre," forklarer Snapchat på sin blog og fortsætter: 

"I det seneste år har vi implementeret forskellige sikkerhedstiltag for at gøre det sværere at gøre den slags. For nylig har vi lige tilføjet yderligere foranstaltninger (mod hackere) og fortsætter med at foretage forbedringer for at bekæmpe spam og misbrug," lyder det fra Snapchat.

Hackere: Ikke sikkert nok
Hackerne har over for TechCrunch hævdet, at sikkerheden hos Snapchat ikke er stærk nok - heller ikke efter det seneste hackerangreb med 4,6 millioner konti publiceret på nettet. 

Til it-mediet siger hackerne:

Derfor blev Snapchat hacket

"Vores motivation har været at fortælle omverdenen om disse sikkerhedshuller og lægge offentligt pres på Snapchat til at få fikset denne exploit," siger hackergruppen til TechCrunch, hvor det også kommer frem, at hackernes formål med data-publiceringen er at vise, hvor ligeglade internetselskaber er med sikkerhed.

"Sikkerhed er sekundært for firmaerne, og sådan skal det ikke være. Du vil jo heller ikke spise på en restaurant, der bruger millioner på dekoration, men næsten ingenting på rengøring," lyder det fra hackerne bag Snapchat-publiceringen.

Skype hacket

I feriedagene er Snapchat dog ikke den eneste chat-service, som har haft ubudne gæster.

Microsofts Skype-tjeneste og tjenestens Twitter-konti har haft besøg af den såkaldte Syriske Elektroniske Hær (Syrian Electronic Army). 

It-krigerne har i et politisk motiveret angreb indsat flere beskeder på Skypes blog og forskellige Twitter-konti, hvor de advarer mod NSA-overvågning og opfordrer til at lade være med at bruge Microsoft-produkter.

"Brug ikke Microsoft emails (hotmail, outlook). De overvåger dine konti og sælger data til regeringerne," lyder advarslerne mod Vestens overvågning på en af Skypes Twitter-konti.

Skype har i nat selv været ude og beklage hackerangrebet fra den Syriske Elektroniske Hær, der bakker op omkring Syriens præsident Bashar al-Assad.

"Du har måske opdaget, at vores sociale medier har været ramt i dag. Ingen brugerinformationer er kompromitterede. Vi beklager ulejligheden," skriver Skype på en af sine Twitter-konti.

Læs også:
Trin for trin: Sådan forsvarer du dig mod it-angreb

Hacker bryder ind i EU: Så latterligt nemt var det

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger sin næste specialist i Exchange, mailflow og brugersupport

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

KMD A/S

Senior Solution Architect

Københavnsområdet

Forsvarets Efterretningstjeneste

Tekniske analytikere med forståelse for netværk

Nordjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS