Alt ender godt: Winamp overlever alligevel

Winamp har været tættere på døden end de fleste, men nu vil en ny ejer igen blæse live i den klassiske afspiller.

Artikel top billede

Foto: Keng Susumpow / Flickr

I november sidste år blev Winamp dødsdømt efter 15 års tro tjeneste på skrivebordet.

Kort tid fik programmet et skud optimisme, og siden var open source-folket på barrikaderne for at overtage koden.

Hele følelsesregistret er blevet gennemlevet for den lille afspiller i de seneste uger og måneder.

Men nu skulle eksistensgrundlaget være på plads.

Winamp og Shoutcast har fået en ny ejer i form af Radionomy.

Det skriver websiden Neowin.net.

Radionomy har haft en eksplosiv vækst i de seneste år, og tjenesten kan anvendes til at oprette sin egen radiostation på nettet.

Sætter skub i udviklingen

Radionomys chef, der hedder Alexandre Saboundjian, skriver i en pressemeddelelse, at selskabet planlægger at implementere en stribe nye funktioner til den gamle kode.

Det bliver blandt andet "dedikerede funktioner til pc, mobil, bilsystemer, mobile enheder og alle andre platforme."

Nu kan programmets trofaste fans så igen downloade programmet og forvente, at det også virker i fremtiden.

I øvrigt er der aldrig blevet lukket for download af Winamp, selv om det blev proklameret, at den 20. december var den sidste dag, man kunne hente det.

Download-funktionen på Winamp.com virker således stadig uden problemer.

Læs også:
Verdensberømt medieafspiller færdig: Lukker efter 15 år

Tech-medie: Winamp skal alligevel ikke dø

Titusindvis af trofaste brugere: Dødsdømte Winamp skal være open source

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Academic Work Denmark A/S

    Accele­rated learning har løst samfund­skri­tiske udfordringer hos vores nordiske naboer

    Med akut mangel på blandt andet IT- og Tech kompetencer er det nødvendigt at gøre op med traditionel uddannelsestænkning.

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger AI forretningskonsulent i Ballerup

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

    Erik Ebert

    Pentos