Alt ender godt: Winamp overlever alligevel

Winamp har været tættere på døden end de fleste, men nu vil en ny ejer igen blæse live i den klassiske afspiller.

Artikel top billede

Foto: Keng Susumpow / Flickr

I november sidste år blev Winamp dødsdømt efter 15 års tro tjeneste på skrivebordet.

Kort tid fik programmet et skud optimisme, og siden var open source-folket på barrikaderne for at overtage koden.

Hele følelsesregistret er blevet gennemlevet for den lille afspiller i de seneste uger og måneder.

Men nu skulle eksistensgrundlaget være på plads.

Winamp og Shoutcast har fået en ny ejer i form af Radionomy.

Det skriver websiden Neowin.net.

Radionomy har haft en eksplosiv vækst i de seneste år, og tjenesten kan anvendes til at oprette sin egen radiostation på nettet.

Sætter skub i udviklingen

Radionomys chef, der hedder Alexandre Saboundjian, skriver i en pressemeddelelse, at selskabet planlægger at implementere en stribe nye funktioner til den gamle kode.

Det bliver blandt andet "dedikerede funktioner til pc, mobil, bilsystemer, mobile enheder og alle andre platforme."

Nu kan programmets trofaste fans så igen downloade programmet og forvente, at det også virker i fremtiden.

I øvrigt er der aldrig blevet lukket for download af Winamp, selv om det blev proklameret, at den 20. december var den sidste dag, man kunne hente det.

Download-funktionen på Winamp.com virker således stadig uden problemer.

Læs også:
Verdensberømt medieafspiller færdig: Lukker efter 15 år

Tech-medie: Winamp skal alligevel ikke dø

Titusindvis af trofaste brugere: Dødsdømte Winamp skal være open source

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job
    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland