Alt ender godt: Winamp overlever alligevel

Winamp har været tættere på døden end de fleste, men nu vil en ny ejer igen blæse live i den klassiske afspiller.

Artikel top billede

Foto: Keng Susumpow / Flickr

I november sidste år blev Winamp dødsdømt efter 15 års tro tjeneste på skrivebordet.

Kort tid fik programmet et skud optimisme, og siden var open source-folket på barrikaderne for at overtage koden.

Hele følelsesregistret er blevet gennemlevet for den lille afspiller i de seneste uger og måneder.

Men nu skulle eksistensgrundlaget være på plads.

Winamp og Shoutcast har fået en ny ejer i form af Radionomy.

Det skriver websiden Neowin.net.

Radionomy har haft en eksplosiv vækst i de seneste år, og tjenesten kan anvendes til at oprette sin egen radiostation på nettet.

Sætter skub i udviklingen

Radionomys chef, der hedder Alexandre Saboundjian, skriver i en pressemeddelelse, at selskabet planlægger at implementere en stribe nye funktioner til den gamle kode.

Det bliver blandt andet "dedikerede funktioner til pc, mobil, bilsystemer, mobile enheder og alle andre platforme."

Nu kan programmets trofaste fans så igen downloade programmet og forvente, at det også virker i fremtiden.

I øvrigt er der aldrig blevet lukket for download af Winamp, selv om det blev proklameret, at den 20. december var den sidste dag, man kunne hente det.

Download-funktionen på Winamp.com virker således stadig uden problemer.

Læs også:
Verdensberømt medieafspiller færdig: Lukker efter 15 år

Tech-medie: Winamp skal alligevel ikke dø

Titusindvis af trofaste brugere: Dødsdømte Winamp skal være open source

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Ballerup

    Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    Digital transformation | Frederiksberg

    Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

    AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

    Statens IT

    Teamkoordinator til databaseteam

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Configuration Manager til PET's IT-afdeling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til lokal IT servicecenter i Brabrand

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S