Alt ender godt: Winamp overlever alligevel

Winamp har været tættere på døden end de fleste, men nu vil en ny ejer igen blæse live i den klassiske afspiller.

Artikel top billede

Foto: Keng Susumpow / Flickr

I november sidste år blev Winamp dødsdømt efter 15 års tro tjeneste på skrivebordet.

Kort tid fik programmet et skud optimisme, og siden var open source-folket på barrikaderne for at overtage koden.

Hele følelsesregistret er blevet gennemlevet for den lille afspiller i de seneste uger og måneder.

Men nu skulle eksistensgrundlaget være på plads.

Winamp og Shoutcast har fået en ny ejer i form af Radionomy.

Det skriver websiden Neowin.net.

Radionomy har haft en eksplosiv vækst i de seneste år, og tjenesten kan anvendes til at oprette sin egen radiostation på nettet.

Sætter skub i udviklingen

Radionomys chef, der hedder Alexandre Saboundjian, skriver i en pressemeddelelse, at selskabet planlægger at implementere en stribe nye funktioner til den gamle kode.

Det bliver blandt andet "dedikerede funktioner til pc, mobil, bilsystemer, mobile enheder og alle andre platforme."

Nu kan programmets trofaste fans så igen downloade programmet og forvente, at det også virker i fremtiden.

I øvrigt er der aldrig blevet lukket for download af Winamp, selv om det blev proklameret, at den 20. december var den sidste dag, man kunne hente det.

Download-funktionen på Winamp.com virker således stadig uden problemer.

Læs også:
Verdensberømt medieafspiller færdig: Lukker efter 15 år

Tech-medie: Winamp skal alligevel ikke dø

Titusindvis af trofaste brugere: Dødsdømte Winamp skal være open source

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Netcompany A/S

    Managing Architect

    Københavnsområdet

    NOVAX A/S

    QA Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S