Alt ender godt: Winamp overlever alligevel

Winamp har været tættere på døden end de fleste, men nu vil en ny ejer igen blæse live i den klassiske afspiller.

Artikel top billede

Foto: Keng Susumpow / Flickr

I november sidste år blev Winamp dødsdømt efter 15 års tro tjeneste på skrivebordet.

Kort tid fik programmet et skud optimisme, og siden var open source-folket på barrikaderne for at overtage koden.

Hele følelsesregistret er blevet gennemlevet for den lille afspiller i de seneste uger og måneder.

Men nu skulle eksistensgrundlaget være på plads.

Winamp og Shoutcast har fået en ny ejer i form af Radionomy.

Det skriver websiden Neowin.net.

Radionomy har haft en eksplosiv vækst i de seneste år, og tjenesten kan anvendes til at oprette sin egen radiostation på nettet.

Sætter skub i udviklingen

Radionomys chef, der hedder Alexandre Saboundjian, skriver i en pressemeddelelse, at selskabet planlægger at implementere en stribe nye funktioner til den gamle kode.

Det bliver blandt andet "dedikerede funktioner til pc, mobil, bilsystemer, mobile enheder og alle andre platforme."

Nu kan programmets trofaste fans så igen downloade programmet og forvente, at det også virker i fremtiden.

I øvrigt er der aldrig blevet lukket for download af Winamp, selv om det blev proklameret, at den 20. december var den sidste dag, man kunne hente det.

Download-funktionen på Winamp.com virker således stadig uden problemer.

Læs også:
Verdensberømt medieafspiller færdig: Lukker efter 15 år

Tech-medie: Winamp skal alligevel ikke dø

Titusindvis af trofaste brugere: Dødsdømte Winamp skal være open source

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S