Minister: Gratis danske data er en succes

Frigivelsen af data til gratis brug og deling, skaber nye danske job og er en succes, lyder meldingen fra miljøministeren.

Artikel top billede

En succes.

Så kort kan man opsummere frigivelsen af en stribe geo- og kort-data her godt et år efter.

I hvert fald hvis man skal tro miljøminister Ida Auken (SF).

"Det var mit håb, at der lå et stort potentiale og ventede på at blive udnyttet. Nu ser vi faktisk, at de data, vi har frigivet, er med til at skabe vækst og arbejdspladser i samfundet, og masser af mennesker får glæde af dem," udtaler hun i en pressemeddelelse.

Konkret drejer det sig blandt andet om frigivelsen af geo- og kortdata.

Ministeren tror på endnu mere vækst og job i fremtiden.

"Jeg er sikker på, at det vil blive endnu flere i fremtiden, for kun fantasien sætter grænser for, hvad man kan lave," udtaler hun.

I meddelelsen fremgår det, at gratis adgang til geodata og kort siden 1. januar har betydet mere end 1 milliard forespørgsler, og "antallet af brugere er steget fra 800 til 10.000" på kortforsyningen.dk.

I meddelelsen optræder også et firma, hvor der er skabt job.

Firma: Vi har hyret
Hos firmaet Mapicture, der blandt andet har lavet kort for Region Syddanmark og Det Kriminalpræventive Råd, er direktør Samo Olsen meget tilfreds med adgangen til Miljøministeriets
frie geodata og kort.

"Væksten skyldes til dels markedsudviklingen, men den er også blevet hjulpet godt på vej af, at en række geografiske data og kort siden januar har været frit tilgængelige, fordi vi så har kunnet lave bedre løsninger til vores kunder," udtaler han.

Mapicture er på det sidste år gået fra to til fem medarbejdere på grund af arbejdet med geografisk visualisering, der blandt andet bygger på Miljøministeriets frie data, oplyses det.

En undersøgelsen i branchen har vist, at der er store forhåbninger om nye job som følge af frigivelsen af data.

To ud af tre brugere på kortforsyningen.dk er borgere, mens hver fjerde bruger kommer fra en virksomhed.

De sidste 10 procent er foreninger og offentlige organisationer, oplyses det.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | Aarhus C

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: Fra databeskyttelse til dataindsigt

    Få kort og fokuseret overblik over, hvordan du optimerer resiliens og gendannelse af kritiske informationer samt sikrer forretningens funktion, når cyberangrebet rammer.

    Digital transformation | Online

    Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

    Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Industriens Pension har pr. 3. november 2025 ansat Morten Plannthin Lund, 55 år,  som it-driftschef. Han skal især beskæftige sig med it-drift, it-support og samarbejde med outsourcingleverandører. Han kommer fra en stilling som Head of Nordic Operations Center hos Nexi Group. Han er uddannet HD, Business Management på Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med kritisk it-infrastruktur og strategiske it-projekter. Nyt job

    Morten Plannthin Lund

    Industriens Pension

    Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

    Christian Pedersen

    emagine Consulting A/S