Her er der ledige it-job: Branche søger nye it-folk

En særlig gruppe af danske it-virksomheder leder efter specialister, konsulenter, projektledere og sælgere.

Artikel top billede

(Foto: Steve Woods)

En stor gruppe af danske geodatavirksomheder, der fremstiller og formidler kort og geodata, GIS-systemer, applikationer og konsulentydelser, kommer til at mangle folk i fremtiden.

Det viser en ny undersøgelse lavet af Geoforum, der er en sammenslutning af geodatavirksomheder.

De positive udsigter betyder, at halvdelen af virksomhederne forventer at ansætte flere medarbejdere i 2013, oplyser foreningen.

Kun under hver tiende forudser at skulle skære ned i medarbejderstyrken.

Undersøgelsen viser, at de folk, som virksomheder kommer til at søge efter spænder bredt fra specialister, konsulenter, projektledere til sælgere.

Disse kompetencer

"Især vil der være efterspørgsel på folk med en uddannelsesmæssig baggrund som landinspektør, geograf, geoinformatiker, it-udvikler, civilingeniør og kort- og landmålingstekniker," hedder det.

Del-branchen indenfor it-branchen beskæftiger, ifølge foreningen, tilsammen 900 personer og omsætter for en milliard kroner årligt.

Samtidig forventer geodatavirksomhederne yderligere vækst i kølvandet på frigivelsen af danske grunddata.

Læs mere om det her.

I kølvandet på det projekt valgte eksempelvis syv it-folk at opsige deres gode job - og i stedet gå efter dataguldet.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger |

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    29. april 2027 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Oliver Dirks-Steinmoen, softwareudvikler hos Folketingets administration, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Oliver Dirks-Steinmoen

    Folketingets administration

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S