CSC banker benhårde konkurrenter med it-løsning til hele Danmark

Den amerikanske it-gigant CSC har sat sig på en landsdækkende sygesikrings-løsning, der skal bruges i kommuner og regioner, når 11.500 læger, tandlæger og psykologer sender regninger til det offentlige.

Artikel top billede

Sygesikrings-systemet Praksys til opsamling af oplysninger ude hos godt 11.500 læger, speciallæger og tandlæger i Danmark har it-selskabet CSC Scandihealth sat sig på.

Det fremgår af en pressemeddelelse hos Region Hovedstaden, som er tovholder på projektet.

Den nylige sejr til CSC Scandihealth er sikret efter en prækvalifikationsrunde mod Systematic med Rehfeldt og TDC Hosting som underleverandører og Atos, der stillede op med SAP som underleverandør.

Forinden havde de tre selskaber distanceret it-kæmper som NNIT, CGI, Netcompany, KMD, Capgemini og Steria.

Sejren til CSC-selskabet betyder samtidig, at Systematic indkasserer sin anden syngende finale-lussing på kort tid, da det aarhusianske it-selskab for nylig havde kæmpet sig frem i finalen på den store sundhedsplatform, som skal benyttes i Region H og i Region Sjælland.

Det kan du læse mere om her.

Vil lette administrationen

CSC Scandihealth skal med udbudssejren levere det administrative it-system til blandt andet afregninger, planlægning og opsamling af data, som skal erstatte den nuværende sygesikringsløsning, Notus Suite.

Den kommende Praksys-platform opsamler således regninger og andre informationer ude hos godt 11.500 læger, psykologer og andre behandlere med et såkaldt ydernummer i alle landets fem regioner og 98 kommuner.

Notus Suite kommer for øvrigt også fra CSC. 

Også borgernes selvbetjenings-valg af blandt andet læge og bestilling af sundhedskort vil blive integreret i den kommende Praksys-platform, hvilket dermed letter kommunernes administration på disse områder, fremgår det af pressemeddelelsen. 

Det er regionerne og kommunernes it-selskab Kombit, der på vegne af landets 98 kommuner har stået for udbuddet, som er et de første tværoffentlige it-projekter i Danmark.

Parterne har dog ikke underskrevet kontrakten endnu, da der lige nu er indledt en 10 dages stand still-periode.

Kontraktsummen i udbuddet til de tusindvis af praktiserende læger i hele landet er endnu ikke oplyst.

Du kan læse mere om Praksys-systemet her.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Udlændinge- og Integrationsministeriet

Erfaren test manager til Koncern It i Udlændingestyrelsen

Københavnsområdet

KMD A/S

BI Consultant

Midtjylland

KMD A/S

Senior SAP Architect

Københavnsområdet

Event: Platform X 2027: Forretning, teknologi og transformation

It-løsninger |

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

22. april 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. august 2026 ansat Maria Binger, 44 år,  som CFO. Hun skal især beskæftige sig med den finansielle styring i takt med Iduras vækst i Danmark og internationalt med fokus på blandt andet forecasting. Hun kommer fra en stilling som Director Business Finance hos Danelec. Hun er uddannet cand.merc.aud. fra Copenhagen Business School. Hun har tidligere beskæftiget sig med finance hos Agillic, Cobham SATCOM og Saxo Bank. Nyt job

Maria Binger

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S

LCG har pr. 1. september 2026 ansat Thomas Wong, 47 år,  som Director of Cyber & Risk Advisory. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for at udvikle LCG’s rådgivning inden for cybersikkerhed, cyberrisiko og GRC. Han kommer fra en stilling som VP of security hos Atea. Nyt job
IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

Gustav Olsen

IFS Danmark A/S