Microsoft skovler penge ind - her går det især godt for selskabet

Se hvor fed og guldrandet forretning Microsoft er.

Artikel top billede

Microsoft er en guldgrube og en pengemaskine uden lige.

Alene i de seneste tre måneder af 2013 landede Microsoft et overskud efter skat på 35,9 milliarder kroner.

Omregnet svarer det til, at Microsoft har tjent 16,3 millioner kroner i timen efter skat døgnet rundt.

Microsofts omsætning i kvartalet landede på 134 milliarder kroner.

Det er en stigning på 14 procent i forhold til det tilsvarende kvartal et år tidligere.

Forbedret salg

Fremgangen i omsætningen skyldes især stærkt forbedret salg i Microsofts konsumer-division, der står bag blandt andet spilkonsollen Xbox og tablet-computeren Surface.

Forretnings-divisionen med navnet 'Devices & Consumer Hardware' gik i alt frem med massive 68 procent på omsætningen.

Det skyldes ikke mindst, at Microsoft solgte 7,4 millioner Xbox-konsoller i kvartalet - heraf fire millioner af den nye Xbox One.

Også salget af Surface-tabletcomputerne er vokset markant.

Det blev nemlig næsten fordoblet i forhold til den tilsvarende periode et år tidligere i både omsætning og antal solgte enheder.

Værre ser det dog ud på indtjeningssiden. Det skyldes, at Microsoft faktisk betaler mere for produktion og markedsføring per Surface-computer, end computerne sælges for.

På bundlinien betyder det, at Microsoft har tabt i alt 219 millioner kroner på salg af Surface-computerne i kvartalet.

Microsofts finansdirektør, Amy Hood, sagde til telekonferencen i forbindelse med regnskabet, at Microsoft "har lært en masse,' siden Surface blev lanceret - blandt andet om integration og cloud-tjenester i forbindelse med Surface.

"Men vi er stadig nødt til at forbedre os," sagde hun.

Microsoft satser stort på at udbygge sine cloud-produkter.

Og mens der er afmatning at spore på eksempelvis det pc-afhængige salg af Office, er Microsofts salg af licenser til SQL Server, System Center samt virksomhedsrettede cloud-produkter som Office 365, Azure og Dynamics CRM Online steget med 10 procent.

Du kan læse mere om Microsofts store cloud-satsning her: Her er Microsofts vilde datacenter - kom med ind bag portene.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | Kongens Lyngby

    Årets CISO 2026 hylder de sikkerhedsledere, der skaber robusthed i et sikkerhedslandskab under pres – og som formår at løfte cyber- og informationssikkerhed fra teknisk disciplin til strategisk ledelsesopgave.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S