Danske it-projekter løses slet ikke af danskere

Danske virksomheder bruger i stigende grad freelancere, men opgaverne går ikke til danske it-folk til gavn for samfundet. Her kan du se, hvor opgaverne siver hen.

Artikel top billede

Danske it-virksomheder er flittige i brugen af freelancere, og tendensen er tiltagende. 

Det fortæller virksomheden Elance, som er en formidlingsportal mellem freelancere og arbejdsgivere. Der er tilknyttet cirka 2,5 millioner freelancere og 500.000 virksomheder verden over.

Sammenligner man perioden januar til september i år med samme periode sidste år, er der sket en stigning på 31 procent i antallet af løste freelanceopgaver.

Arbejdet ryger til Indien

Danske virksomheder har udbudt cirka 2.000 it-relaterede job sidste år, men det er ikke danske freelancere, der løser opgaverne. 

"Med millioner af online tilgængelige freelancere har virksomheder bedre muligheder end nogensinde for at komme i kontakt med de mest kompetente freelancere fra hele verden," siger Steffen Hedebrandt, nordisk chef for Elance.

Og det er lige præcis, hvad der sker.

Det er specielt i Indien, at de danske it-opgaver skaber arbejde. 

Mere end 800 af de løste it-projekter er sket i det folkerige land i Østen.

På andenpladsen kommer USA efterfulgt af Pakistan, Storbritannien og Rumænien.

Oplagte forklaringer på den geografiske fordeling er, at der efterspørges specifikke kvalifikationer til en lav pris. 

Læs også: [url= https://www.computerworld.dk/art/229332/tip-til-it-freelancere-her-er-der-flest-job]Tip til it-freelancere: Her er der flest job[/url]

Software og sikkerhed

De specifikke kvalifikationer ser også ud til at blive en drivkraft i fremtiden, hvor områder som app- og softwareudvikling, netværk og sikkerhed står højt på virksomhedernes ønskelister.

Og ifølge Elance er der udsigt til højere lønninger blandt løsarbejderne. 

"Den stigende efterspørgsel på specialiserede talenter betyder, at freelancere fremover vil kunne forlange højere lønninger," lyder det.

Selv om lønnen stiger en smule for en freelancer i Indien, bliver det dog næppe til et niveau, hvor en dansk freelancer bliver konkurrencedygtig på prisen, så vi må satse på at bruge hovedet, hvis samfundet skal have del i denne arbejdskage.

Læs også:
Så let er det: Hold fri og outsource dit arbejde til Kina

Sådan kommer du i gang som freelance it-konsulent

Netcompany A/S

Managing Architect

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Test Manager – Data Quality & Engineering (Digitalt Fundament)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Conscia

Få en hurtigere, billigere og mere sikker AI-rejse

Slip for uforudsigelige omkostninger i skyen og opnå fuld datakontrol med en AI-pod, der samler al nødvendig infrastruktur i dit eget datacenter.

Navnenyt fra it-Danmark

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura

inciro K/S har pr. 1. februar 2026 ansat Lasse Fletcher som Cloud Consultant. Han skal især beskæftige sig med Governance og struktur i cloud miljøer. Han kommer fra en stilling som IT Tekniker hos CBrain A/S. Han er uddannet datatekniker med speciale i infrastruktur. Han har tidligere beskæftiget sig med kunde onboarding, Identitets styring, sikkerhed og IaC. Nyt job

Lasse Fletcher

inciro K/S

Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job