Danske it-projekter løses slet ikke af danskere

Danske virksomheder bruger i stigende grad freelancere, men opgaverne går ikke til danske it-folk til gavn for samfundet. Her kan du se, hvor opgaverne siver hen.

Artikel top billede

Danske it-virksomheder er flittige i brugen af freelancere, og tendensen er tiltagende. 

Det fortæller virksomheden Elance, som er en formidlingsportal mellem freelancere og arbejdsgivere. Der er tilknyttet cirka 2,5 millioner freelancere og 500.000 virksomheder verden over.

Sammenligner man perioden januar til september i år med samme periode sidste år, er der sket en stigning på 31 procent i antallet af løste freelanceopgaver.

Arbejdet ryger til Indien

Danske virksomheder har udbudt cirka 2.000 it-relaterede job sidste år, men det er ikke danske freelancere, der løser opgaverne. 

"Med millioner af online tilgængelige freelancere har virksomheder bedre muligheder end nogensinde for at komme i kontakt med de mest kompetente freelancere fra hele verden," siger Steffen Hedebrandt, nordisk chef for Elance.

Og det er lige præcis, hvad der sker.

Det er specielt i Indien, at de danske it-opgaver skaber arbejde. 

Mere end 800 af de løste it-projekter er sket i det folkerige land i Østen.

På andenpladsen kommer USA efterfulgt af Pakistan, Storbritannien og Rumænien.

Oplagte forklaringer på den geografiske fordeling er, at der efterspørges specifikke kvalifikationer til en lav pris. 

Læs også: [url= https://www.computerworld.dk/art/229332/tip-til-it-freelancere-her-er-der-flest-job]Tip til it-freelancere: Her er der flest job[/url]

Software og sikkerhed

De specifikke kvalifikationer ser også ud til at blive en drivkraft i fremtiden, hvor områder som app- og softwareudvikling, netværk og sikkerhed står højt på virksomhedernes ønskelister.

Og ifølge Elance er der udsigt til højere lønninger blandt løsarbejderne. 

"Den stigende efterspørgsel på specialiserede talenter betyder, at freelancere fremover vil kunne forlange højere lønninger," lyder det.

Selv om lønnen stiger en smule for en freelancer i Indien, bliver det dog næppe til et niveau, hvor en dansk freelancer bliver konkurrencedygtig på prisen, så vi må satse på at bruge hovedet, hvis samfundet skal have del i denne arbejdskage.

Læs også:
Så let er det: Hold fri og outsource dit arbejde til Kina

Sådan kommer du i gang som freelance it-konsulent

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Solution Manager til Cyberdivisionen

Københavnsområdet

PensionDanmark

Projektleder

Københavnsområdet

KMD A/S

Projektleder

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra SuperOffice

Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

Jeppe Spanggaard

Pinksky ApS

netIP har pr. 1. juni 2026 ansat Heidi Winther som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Herning. Hun kommer fra en stilling som IT-Supporter hos Holstebro Kommune. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job