Danske it-projekter løses slet ikke af danskere

Danske virksomheder bruger i stigende grad freelancere, men opgaverne går ikke til danske it-folk til gavn for samfundet. Her kan du se, hvor opgaverne siver hen.

Artikel top billede

Danske it-virksomheder er flittige i brugen af freelancere, og tendensen er tiltagende. 

Det fortæller virksomheden Elance, som er en formidlingsportal mellem freelancere og arbejdsgivere. Der er tilknyttet cirka 2,5 millioner freelancere og 500.000 virksomheder verden over.

Sammenligner man perioden januar til september i år med samme periode sidste år, er der sket en stigning på 31 procent i antallet af løste freelanceopgaver.

Arbejdet ryger til Indien

Danske virksomheder har udbudt cirka 2.000 it-relaterede job sidste år, men det er ikke danske freelancere, der løser opgaverne. 

"Med millioner af online tilgængelige freelancere har virksomheder bedre muligheder end nogensinde for at komme i kontakt med de mest kompetente freelancere fra hele verden," siger Steffen Hedebrandt, nordisk chef for Elance.

Og det er lige præcis, hvad der sker.

Det er specielt i Indien, at de danske it-opgaver skaber arbejde. 

Mere end 800 af de løste it-projekter er sket i det folkerige land i Østen.

På andenpladsen kommer USA efterfulgt af Pakistan, Storbritannien og Rumænien.

Oplagte forklaringer på den geografiske fordeling er, at der efterspørges specifikke kvalifikationer til en lav pris. 

Læs også: [url= https://www.computerworld.dk/art/229332/tip-til-it-freelancere-her-er-der-flest-job]Tip til it-freelancere: Her er der flest job[/url]

Software og sikkerhed

De specifikke kvalifikationer ser også ud til at blive en drivkraft i fremtiden, hvor områder som app- og softwareudvikling, netværk og sikkerhed står højt på virksomhedernes ønskelister.

Og ifølge Elance er der udsigt til højere lønninger blandt løsarbejderne. 

"Den stigende efterspørgsel på specialiserede talenter betyder, at freelancere fremover vil kunne forlange højere lønninger," lyder det.

Selv om lønnen stiger en smule for en freelancer i Indien, bliver det dog næppe til et niveau, hvor en dansk freelancer bliver konkurrencedygtig på prisen, så vi må satse på at bruge hovedet, hvis samfundet skal have del i denne arbejdskage.

Læs også:
Så let er det: Hold fri og outsource dit arbejde til Kina

Sådan kommer du i gang som freelance it-konsulent

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos