Danske it-projekter løses slet ikke af danskere

Danske virksomheder bruger i stigende grad freelancere, men opgaverne går ikke til danske it-folk til gavn for samfundet. Her kan du se, hvor opgaverne siver hen.

Artikel top billede

Danske it-virksomheder er flittige i brugen af freelancere, og tendensen er tiltagende. 

Det fortæller virksomheden Elance, som er en formidlingsportal mellem freelancere og arbejdsgivere. Der er tilknyttet cirka 2,5 millioner freelancere og 500.000 virksomheder verden over.

Sammenligner man perioden januar til september i år med samme periode sidste år, er der sket en stigning på 31 procent i antallet af løste freelanceopgaver.

Arbejdet ryger til Indien

Danske virksomheder har udbudt cirka 2.000 it-relaterede job sidste år, men det er ikke danske freelancere, der løser opgaverne. 

"Med millioner af online tilgængelige freelancere har virksomheder bedre muligheder end nogensinde for at komme i kontakt med de mest kompetente freelancere fra hele verden," siger Steffen Hedebrandt, nordisk chef for Elance.

Og det er lige præcis, hvad der sker.

Det er specielt i Indien, at de danske it-opgaver skaber arbejde. 

Mere end 800 af de løste it-projekter er sket i det folkerige land i Østen.

På andenpladsen kommer USA efterfulgt af Pakistan, Storbritannien og Rumænien.

Oplagte forklaringer på den geografiske fordeling er, at der efterspørges specifikke kvalifikationer til en lav pris. 

Læs også: [url= https://www.computerworld.dk/art/229332/tip-til-it-freelancere-her-er-der-flest-job]Tip til it-freelancere: Her er der flest job[/url]

Software og sikkerhed

De specifikke kvalifikationer ser også ud til at blive en drivkraft i fremtiden, hvor områder som app- og softwareudvikling, netværk og sikkerhed står højt på virksomhedernes ønskelister.

Og ifølge Elance er der udsigt til højere lønninger blandt løsarbejderne. 

"Den stigende efterspørgsel på specialiserede talenter betyder, at freelancere fremover vil kunne forlange højere lønninger," lyder det.

Selv om lønnen stiger en smule for en freelancer i Indien, bliver det dog næppe til et niveau, hvor en dansk freelancer bliver konkurrencedygtig på prisen, så vi må satse på at bruge hovedet, hvis samfundet skal have del i denne arbejdskage.

Læs også:
Så let er det: Hold fri og outsource dit arbejde til Kina

Sådan kommer du i gang som freelance it-konsulent

Netcompany A/S

Network Engineer

Nordjylland

Netcompany A/S

Cloud Operations Manager (Azure)

Københavnsområdet

PensionDanmark

IT-udvikler til PensionDanmark

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Deloitte

Teknologi i sig selv forandrer ikke noget:

AI skal væves ind i kultur og processer for at skabe reel forretningsværdi

Navnenyt fra it-Danmark

Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

Honey Arora

Immeo

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job