Kinesisk selskab køber Motorola til spotpris

Efter at have skrællet mobilproducenten for patenter og udviklingsfolk spytter Google nu resterne af sit hidtil største opkøb ud igen.

Artikel top billede

Googles Larry Page og Lenovos Yang Yuanqing efter aftalen om Lenovos overtagelse af Motorolas mobiltelefonproduktion.

To og et halvt år efter, at Google opkøbte mobilproducenten Motorola for svimlende 12,5 milliarder dollar - cirka 70 milliarder kroner - skiller it-giganten sig nu overraskende af med selskabet til noget, der ligner spotpris. Køber er kinesiske Lenovo, som må slippe tre milliarder dollar - godt 16 milliarder kroner - for handlen.

Det ligner på overfladen en dårlig forretning for Google. Men med til historien hører, at Google siden købet af Motorola i august 2011 har skrællet selskabet for omkring 17.000 patenter, ligesom Google beholder Motorolas cirka 100 mand store udviklingsafdeling - Advanced Technology and Projects Group - som nu ifølge flere amerikanske medier bliver en del af Googles Android-team.

Motorola har siden Googles overtagelse fortsat tabt penge på sit salg of mobiltelefoner, og det er nu op til Lenovo at få sat skik på den skrantende forretning.

Lenovo har i forvejen en stærk position på det asiatiske mobiltelefonmarked, og købet af Motorola er givetvis et led i en strategi for at etablere sig stærkere i USA, Europa og Latinamerika. Lenovo vil nu blive den tredjestørste mobil-producent i Nord- og Sydamerika.

Lenovo har i forvejen præsteret kraftig vækst og har over det seneste år endegydligt fortrængt HP, som verdens største pc-producent, ligesom kineserne for nylig overtog en væsntlig del af IBMs serverforretning.

At Google vælger at skille sig af med Motorola skal ikke nødvendigvis tages som udtryk for, at den amerikanske gigant har opgivet sine planer om at satse på hardware.

Senest har Google foretaget en række spektakulære opkøb af firmaer, der har udviklet robotteknologi, ligesom Google for nylig købte selskabet Nest Labs, der udvikler intelligente termostater til hjemmet.

Frasalget af Motorola skal også ses i sammenhæng med, at Google for nylig røg en fredspibe med Samsung via en aftale om deling af patenter.

Læs også:

Top fem - de vildeste opkøb i Googles historie

Læses lige nu

    Annonce

    Jyske Bank

    IT Category Manager

    Midtjylland

    HusCompagniet A/S

    Senior data engineer

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Cognizant

    Agentic AI kræver mere end teknologi

    De fleste virksomheder har efterhånden bevist, at AI virker. Pilotprojekter leverer resultater. Medarbejdere bruger generative AI-værktøjer. Nye use cases dukker op på tværs af organisationen.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

    Victor Dohlmann

    Arctic Wolfs Network

    Allan Hougaard, der arbejder med softwareudvikling og -arkitektur hos Sparinvest, har pr. 30. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Allan Hougaard

    Sparinvest

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Genetec har pr. 1. august 2026 ansat Jan Julin som Channel Account Executive. Han skal især beskæftige sig med styrke samarbejdet med partnere og kunder i Danmark, Finland og Baltikum. Han kommer fra en stilling som Senior Business Development Manager hos Dahua Technology. Han har tidligere beskæftiget sig med videoovervågning, adgangskontrol, sikkerhedsteknologi, salg og forretningsudvikling. Nyt job

    Jan Julin

    Genetec