Rygte: Bill Gates stopper som formand for Microsoft

Chef-kabalen er ved at gå op for Microsoft. Ny topchef på trapperne.

Artikel top billede

Microsofts grundlægger og mangeårige topchef, Bill Gates, kan være på vej til at trække sig helt ud af selskabet.

Ifølge nyhedsbureauet Bloomberg er Microsoft på vej med en stor ombygning på chefgangen, der betyder, at Bill Gates vil trække sig som bestyrelsesformand.

Samtidig vil Microsoft udnævne selskabets nuværende cloud-chef, Satya Nadella, som ny koncernchef efter Steve Ballmer, der for et halvt år siden meddelte, at han ville trække sig som administrerende direktør for selskabet.

Det har ligget i kortene, at også Bill Gates' fremtid i Microsoft ville indgå i planerne.

Det kan du læse mere om her: Derfor er Bill Gates en færdig mand i Microsoft.

Bill Gates har længe været i gang med at nedbringe sin ejerandel af Microsoft, hvor han inden længe står til at miste sin position som selskabets største enkeltaktionær.

Det kan du læse mere om her: Gates sælger ud: Her er Microsofts kommende største aktionær.

Topkandidat trak sig

Der har gennem de seneste måneder været adskillige bud fremme på de personer, der stod til at kunne afløse Steve Ballmer.

Microsofts ansættelsesudvalg lagde angiveligt ud med en bruttoliste med 100 mulige kandidater, som gradvist er blevet gjort mindre.

Det så længe ud til, at Fords topchef, Alan Mulally, var ansættelsesudvalgets topkandidat.

Han meddelte imidlertid i december, at han ikke var interesseret i stillingen alligevel.

Det kan du læse mere om her: Topkandidat ude af kapløbet som topchef for Microsoft.

44-årige indisk-fødte Satya Nadella har siden begyndelsen været nævnt som en af de tungeste interne kandidater til at overtage tømmerne i Microsoft, som han har arbejdet for siden 1992.

Han har blandt andet stået bag BizTalk, Commerce Server og Office Small Business og stod i spidsen for at transformere Windows Live Search til Bing.

Ifølge Bloomberg står Microsofts nuværende bestyrelsesmedlem John Thompson til at afløse Bill Gates som bestyrelsesformand.

Læs også:

[b]Derfor er Bill Gates en færdig mand i Microsoft.

Gates sælger ud: Her er Microsofts kommende største aktionær.

Topkandidat ude af kapløbet som topchef for Microsoft.

Steve Ballmer skrev 40 udkast til sin egen opsigelse

Verdensberømt it-topchef siger nej: Gider ikke lede Microsoft

Microsofts store ombygning - tre faser mod et forenet Microsoft
[/b]

Annonce

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Andre events | Charlottenlund

Roundtable: Skalér teknologien. Bevar kontrollen

Skab målbar forretningsværdi med cloud og AI. Bevar kontrollen over data, omkostninger og leverandørafhængigheder. Mød Årets CIO 2026 Claus Thomsen fra Lundbeck, og del erfaringer med andre digitale ledere i et roundtable om modernisering,...

It-løsninger | Online

ERP Insights 2026

Webinaret giver et samlet overblik over, hvordan ERP-landskabet ændrer sig, og hvilke arkitekturvalg der får direkte betydning for forretningens evne til at tilpasse sig.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

Ida Laursen

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S