I al hemmelighed: IBM vil sælge gigantisk netværksforretning

IBM forsøger i al hemmelighed at finde en køber til stor netværksforretning. Se her, hvad det skyldes.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

IBM er i al hemmelighed gået i gang med at sælge sin SDN-forretning - software defined networking.

IBM har angiveligt i den seneste tid rettet henvendelse til både Cisco, Dell, Fujitsu, HP og Juniper - og muligvis flere - med tilbud om at overtage SDN-forretningen.

Ifølge nyhedstjenesten Re/code forlanger IBM omkring en milliard dollar - 5,5 milliarder kroner - for forretnings-enheden, der hedder Software Defined Networks for Virtual Environments.

Du kan læse mere om Software Defined Networks her: Dette system kan komme til at styre dit netværk.

Den producerer både hardware og software til SDN'er og tæller blandt andet IBM's Distributed Overlay Virtual Ethernet (DOVE) samt en række af IBM's blade-servere og switche, som selskabet erhvervede med købet af Blade Network Technologies i 2010.

IBM vil ikke sige noget om Re/Codes' oplysninger til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau, mens Cisco, Dell, Fujitsu, HP og Juniper meddeler, at de 'ikke vil kommentere på rygter.'

Ingen af parterne afviser således, at de har drøftet et muligt salg af IBM's SDN-forretning.

Stor oprydning

Holder meldingerne vand, tyder det på, at IBM er i gang med en større oprydning i selskabets portefølje.

Det er nemlig blot en uge siden, at IBM solgte sin x86-serverforretning til kinesiske Lenovo.

Det kan du læse mere om her: Kinesisk it-firma køber IBM's serverforretning - betaler milliarder.

Dette salg skyldtes, at IBM vil lægge mere vægt på sin langt mere lukrative service-forretning.

Samme begrundelse kan ligge bag IBM's mulige salg af SDN-forretningen, som IBM meget vel kan vurdere ligger uden for selskabets strategiske kerneforretning.

Ved at redefinere forretningen

Flere analytikere vurderer således, at IBM er i færd med at redefinere hele sin forretning - ikke mindst med fokus på cloud, hvor blandt andet Amazon Web Services og Microsofts cloud-satsning bliver regnet blandt hovedkonkurrenterne.

I dag er netværksforretningen - som SDN hører under - vigtig. Men sådan vil det ikke nødvendigvis blive ved med at være.

I dag spiller SDN en vigtig rolle i sammenfletningen af de services, som alle virksomheder har brug for.

Den rolle står imidlertid til at blive udvandet i takt med, at virksomhederne bevæger sig over mod cloud og brugen af prædefinerede services, hvor håndteringen af den rå infrastruktur ikke spiller den store rolle for selskaberne.

Læs også:

Dette system kan komme til at styre dit netværk.

Kinesisk it-firma køber IBM's serverforretning - betaler milliarder.

Her er Microsofts vilde datacenter - kom med ind bag dørene.

AL Sydbank

AI Engineer

Sydjylland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Talentfuld og ambitiøs koordinator til opbygning af Forsvarets nye Digitale Backbone

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Andreas Dyngberg Pedersen som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sætte de overordnede rammer for leverancerne med afsæt i best practice og skalerbarhed. Han kommer fra en stilling som Solution Architect hos Impact commerce. Han er uddannet Hos EUC Syd som Datatekniker og Programmering. Nyt job

Andreas Dyngberg Pedersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Nikolaj Henrik Pieter Jansen som Junior Consultant. Han skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Han kommer fra en stilling som Digital Advisor & Account Manager hos Twentyfour. Han er uddannet hos IT-Universitetet i København. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og projektstyring. Nyt job

Nikolaj Henrik Pieter Jansen

Norriq Danmark A/S