Kinesisk it-firma køber IBM's server-forretning - betaler milliarder

Kinesisk it-firma lægger milliarder af kroner på bordet for vigtig del af IBM's serverforretning.

Artikel top billede

(Foto: Povl D. Rasmussen)

Kinesiske Lenovo lægger 12,7 milliarder kroner på bordet for IBM's x86-serverforretning.

Købet er faldet på plads, efter at det for få dage siden kom frem, at parterne var tæt på en aftale.

Det kan du læse mere om her: IBM sælger serverforretning: Forhandler med kinesere

Med købet overtager Lenovo hele IBM's x86-server-hardware-forretning.

Det dækker over hardware-produktlinierne System x, BladeCenter, Flex System, x86-baserede Flex-systemer, NeXtScale og iDataPlex-servere.

IBM beholder sine System z-mainframes, Power Systems, Storage Systems, Power-baserede Flex-servere, PureApplication samt PureData.

Pc-markedet falder

Lenovo købte i 2005 IBM's pc-forretning og er i dag blandt verdens allerstørste leverandører af pc'er.

Selskabet har dog - som de øvrige pc-producenter - mærket, at hele det globale pc-salg er under voldsomt pres for tiden af ikke mindst tablet-computere og smartphones.

Det kan du læse mere om her: Banket i bund: Pc-salget rasler ned.

Den faldende efterspørgsel har fået Lenovo til at udvide sit fokus til også at omfatte smartphones, fjernsyn og flere andre produkttyper.

Købet af IBM's såkaldte low-end serverforretning er et led i denne ekspansion. Det giver det kinesiske selskab et effektivt brohoved ind på det lukrative marked for server-løsninger til erhvervslivet, hvor Lenovo nu skal til at udfordre selskaber som Dell og Hewlett-Packard, der også er hovedkonkurrenterne på pc-markedet.

Lenovo sælger allerede servere i Kina, hvor selskabet for et par år siden indgik en partneraftale med serverselskabet EMC.

Internationalt har Lenovo imidlertid haft svært ved at komme ind på servermarkedet.

Ifølge analysehuset IDC skyldes det ikke mindst, at selskabet ikke har indgået de tætte bånd og samarbejdsaftaler med software-giganterne Microsoft, Oracle og VMware, der er nødvendige for at skabe et effektivt server-økosystem.

På det globale marked står der i dag HP, IBM eller Dell på tre ud af fire solgte servere til erhvervslivet.

"På servermarkedet handler det ikke alene om at producere hardware til den lavest mulige pris og så sælge det. Man er nødt til at have et robust økosystem af løsninger og partnere, som man sammen driver forretningen med," siger IDC-analytiker Rajnish Arora til Computerworlds amerikanske nyhedsbureau.

Har svært ved at tjene penge

IBM ønsker at skille sig af med forretningsområder med lave indtjeningsmarginer, hvilket er tilfældet for stort set hele hardware-området, som serverforretningen hører under.

IBM's seneste kvartalsregnskab fra oktober var det sjette kvartal i træk med faldende salg - ikke mindst drevet af faldende efterspørgsel på hardware.

IBM tabte således næsten fire milliarder kroner på hardware-forretningen alene i de første tre kvartaler i fjor. I samme periode et år tidligere landede IBM et overskud på 1,4 milliarder kroner på samme område.

I stedet vil IBM fokusere på det langt mere lukrative software og services.

Læses lige nu

    Event: Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

    It-løsninger | København V

    Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

    27. maj 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

    Claes Frederiksen

    Forte Advice

    Norriq Danmark A/S har pr. 8. december 2025 ansat Niko Phonekeo som Digital Marketing Manager. Han skal især beskæftige sig med Primært NORRIQs marketing tech stack, digitale kampagneudvikling SEO og lead management. Han kommer fra en stilling som Nordic Marketing Director. Nyt job

    Niko Phonekeo

    Norriq Danmark A/S

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Per Claus Henriksen som Datacenter-specialist. Per skal især beskæftige sig med opbygning og udvikling af Alcadons datacenterforretning. Per har tidligere beskæftiget sig med forskellige facetter af datacenterbranchen. Både via PR-bureau og som ansat i datacentre. Nyt job

    Per Claus Henriksen

    Alcadon ApS