Danske virksomheder klar til cloud: Dette vælger de

Cloud-løsningerne er for alvor på vej ind i de danske virksomheder. Her kan du se, hvilken type løsninger der hitter.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

En IDC-undersøgelse blandt it-ansvarlige i 476 nordiske organisationer viser, at vi nu har bevæget os videre fra mest at snakke om cloud computing til rent faktisk at benytte eksempelvis software-as-a-service (SaaS).

I undersøgelsen, der blev præsenteret i forbindelse med konferencen IDC Directions i sidste uge, fremgår det, at cloud eksempelvis hitter til konference-løsninger, video-kommunikation, collaboration, email/messaging og storage og backup.

Det er omkring 20 procent af de adspurgte, der benytter cloud til collaboration, mens omkring 16 procent anvender cloud til email og messaging.

Endnu mere udbredt er cloud til CRM, hvor applikationerne i stigende grad leveres som en service over nettet.

Hele 24 procent af respondenterne anvender cloud-CRM, der da også er et af de områder, hvor leverandører har meget modne tilbud at byde på, og hvor der har været en markant vækst i de seneste år.  

Så meget vokser cloud-markedet

Det mest opsigtsvækkende tal i IDC-undersøgelsen er, at hele 58 procent af den omsætning, softwaremarkedet vil generere i Norden fra 2012 til 2017, ventes at gå til cloud-baserede løsninger.

Det er i den slags tal, at man finder forklaringen på, hvorfor en softwaregigant som Microsoft har så travlt med at investere massivt i cloud-teknologi.

Undersøgelsen viser generelt, at rigtig mange er "interesserede i cloud" på de forskellige områder, men også at mange foretrækker et traditionelt setup frem for cloud på en række områder - eksempelvis til økonomistyring og regnskaber, hvor omkring 58 procent svarer dette.

Ifølge IDC-undersøgelsen er udviklings-platforme det område, hvor færrest i dag er gået cloud-vejen. Kun omkring seks procent kan svare ja til, at de allerede anvender cloud på dette område.

Cloud er også at finde blandt IDC Predictions for 2014, hvor det blandt andet fremgår, at omkring 43 procent af de nordiske organisationer i dag anvender cloud i en eller anden form.

Læs også:

Her er de så: De 10 vigtigste it-trends for dig i 2014

Derfor ændrer cloud alt for dig som software-udvikler

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Netcompany A/S

    Network Engineer

    Københavnsområdet

    Quadsat ApS

    Software Developer

    Fyn

    Everllence

    Software Engineer

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Mikkel Bernt Buchvardt som AI Architect & Product Manager. Han skal især beskæftige sig med udviklingen af AI-Services og AI-Agenter i og omkring Business Central. Han kommer fra en stilling som Lead Data & Analytics hos IBM. Han er uddannet MSc. i softwareudvikling fra ITU. Han har tidligere beskæftiget sig med Data og BI hos KMD og Seges Innovation. Nyt job

    Mikkel Bernt Buchvardt

    Elbek & Vejrup A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura

    Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job