Danske virksomheder klar til cloud: Dette vælger de

Cloud-løsningerne er for alvor på vej ind i de danske virksomheder. Her kan du se, hvilken type løsninger der hitter.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

En IDC-undersøgelse blandt it-ansvarlige i 476 nordiske organisationer viser, at vi nu har bevæget os videre fra mest at snakke om cloud computing til rent faktisk at benytte eksempelvis software-as-a-service (SaaS).

I undersøgelsen, der blev præsenteret i forbindelse med konferencen IDC Directions i sidste uge, fremgår det, at cloud eksempelvis hitter til konference-løsninger, video-kommunikation, collaboration, email/messaging og storage og backup.

Det er omkring 20 procent af de adspurgte, der benytter cloud til collaboration, mens omkring 16 procent anvender cloud til email og messaging.

Endnu mere udbredt er cloud til CRM, hvor applikationerne i stigende grad leveres som en service over nettet.

Hele 24 procent af respondenterne anvender cloud-CRM, der da også er et af de områder, hvor leverandører har meget modne tilbud at byde på, og hvor der har været en markant vækst i de seneste år.  

Så meget vokser cloud-markedet

Det mest opsigtsvækkende tal i IDC-undersøgelsen er, at hele 58 procent af den omsætning, softwaremarkedet vil generere i Norden fra 2012 til 2017, ventes at gå til cloud-baserede løsninger.

Det er i den slags tal, at man finder forklaringen på, hvorfor en softwaregigant som Microsoft har så travlt med at investere massivt i cloud-teknologi.

Undersøgelsen viser generelt, at rigtig mange er "interesserede i cloud" på de forskellige områder, men også at mange foretrækker et traditionelt setup frem for cloud på en række områder - eksempelvis til økonomistyring og regnskaber, hvor omkring 58 procent svarer dette.

Ifølge IDC-undersøgelsen er udviklings-platforme det område, hvor færrest i dag er gået cloud-vejen. Kun omkring seks procent kan svare ja til, at de allerede anvender cloud på dette område.

Cloud er også at finde blandt IDC Predictions for 2014, hvor det blandt andet fremgår, at omkring 43 procent af de nordiske organisationer i dag anvender cloud i en eller anden form.

Læs også:

Her er de så: De 10 vigtigste it-trends for dig i 2014

Derfor ændrer cloud alt for dig som software-udvikler

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Pointsharp

    Undgå disse faldgruber, når du skifter fra manuel adgang til identitetsautomatisering

    Identitetsstyring håndteres i mange organisationer stadig som en kombination af ticketsystemer, e-mail-anmodninger, chatbeskeder og lignende kanaler.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S