Danske virksomheder klar til cloud: Dette vælger de

Cloud-løsningerne er for alvor på vej ind i de danske virksomheder. Her kan du se, hvilken type løsninger der hitter.

Artikel top billede

(Foto: Tegning: Lene Sekjær)

En IDC-undersøgelse blandt it-ansvarlige i 476 nordiske organisationer viser, at vi nu har bevæget os videre fra mest at snakke om cloud computing til rent faktisk at benytte eksempelvis software-as-a-service (SaaS).

I undersøgelsen, der blev præsenteret i forbindelse med konferencen IDC Directions i sidste uge, fremgår det, at cloud eksempelvis hitter til konference-løsninger, video-kommunikation, collaboration, email/messaging og storage og backup.

Det er omkring 20 procent af de adspurgte, der benytter cloud til collaboration, mens omkring 16 procent anvender cloud til email og messaging.

Endnu mere udbredt er cloud til CRM, hvor applikationerne i stigende grad leveres som en service over nettet.

Hele 24 procent af respondenterne anvender cloud-CRM, der da også er et af de områder, hvor leverandører har meget modne tilbud at byde på, og hvor der har været en markant vækst i de seneste år.  

Så meget vokser cloud-markedet

Det mest opsigtsvækkende tal i IDC-undersøgelsen er, at hele 58 procent af den omsætning, softwaremarkedet vil generere i Norden fra 2012 til 2017, ventes at gå til cloud-baserede løsninger.

Det er i den slags tal, at man finder forklaringen på, hvorfor en softwaregigant som Microsoft har så travlt med at investere massivt i cloud-teknologi.

Undersøgelsen viser generelt, at rigtig mange er "interesserede i cloud" på de forskellige områder, men også at mange foretrækker et traditionelt setup frem for cloud på en række områder - eksempelvis til økonomistyring og regnskaber, hvor omkring 58 procent svarer dette.

Ifølge IDC-undersøgelsen er udviklings-platforme det område, hvor færrest i dag er gået cloud-vejen. Kun omkring seks procent kan svare ja til, at de allerede anvender cloud på dette område.

Cloud er også at finde blandt IDC Predictions for 2014, hvor det blandt andet fremgår, at omkring 43 procent af de nordiske organisationer i dag anvender cloud i en eller anden form.

Læs også:

Her er de så: De 10 vigtigste it-trends for dig i 2014

Derfor ændrer cloud alt for dig som software-udvikler

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

Banedanmark

ERTMS Test Manager

Københavnsområdet

Erhvervsakademi København

Eksterne lektorer inden for IT-sikkerhed

Københavnsområdet

Capgemini Danmark A/S

Client Partner

Københavnsområdet

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Thomas B. Steffensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Senior IT/OT Network Consultant hos Frontmatec. Nyt job
Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S