Efter pause: Kendt it-direktør får nyt topjob

Han var med til at skyde dansk it-firma af til svenskere for en kvart milliard kroner. Nu har han - efter en kort pause - fået en ny topchefstilling.

Artikel top billede

Jakob H. Kraglund bliver ny CEO hos Cambio Healthcare Systems.

Det meddeler selskabet på sin hjemmeside.

Jakob H. Kraglund er kendt i it-branchen som topchef for ESDH-leverandøren Traen, der blev solgt til svenskere for en kvart milliard kroner i maj 2012.

Det kan du læse mere om her.

Han valgte at blive året ud, men har siden januar 2013 ikke skrevet CEO på sit visitkort.

Imidlertid har CEO-pausen været udfyldt med bestyrelsesarbejdet.

Blandt andet for netop Cambio Healtcare Systems, hvor han nu i stedet skal stå i spidsen for den daglige drift som CEO.

E-sundhed

Jakob H. Kraglund har tidligere arbejdet hos Accenture og siddet i Dansk Industris bestyrelse hos ITEK.

"Jeg ser frem til at arbejde sammen med Cambios kompetente medarbejdere for at maksimere værdiskabelsen for vores kunder og for at hjælpe os med at nå målet om at blive den førende nordiske leverandør af eHealthcare løsninger," udtaler Jakob H. Kraglund i meddelelsen.

Cambio Healthcare Systems var i øvrigt en af de tabende bydere til det milliardstore epj-udbud i Region Hovedstaden og Region Sjælland, som amerikanske EPIC vandt sammen med NNIT.

Cambio Healthcare Systems er et svensk-stiftet firma med 370 ansatte.

Sådan fik han jobbet

Jakob H. Kraglunds vej til jobbet gik i flere etaper, oplyser han til Computerworld.

"Jeg blev i 2012 rekrutteret til bestyrelsen i Cambio Healthcare Systems, som er ejet af kapitalfonden Valedo og de to grundlæggere af virksomheden."

"For nogen tid siden blev jeg så af ejerne og bestyrelsesformanden opfordret til at overtage rollen som CEO," udtaler han og siger, at han tog imod tilbuddet, da han blandt andet synes, det er en virksomhed med "et stort potentiale i et spændende marked".

Er det ikke noget helt andet end ESDH, som du skal arbejde med?

"Jeg er blevet rekrutteret til jobbet, fordi ejerne og bestyrelsen mener, at mine tidligere erfaringer med udvikling og forbedring af organisationer, produkter og kunderelationer er relevante i Cambio Healthcare Systems også," svarer han.

Hvad bliver dine største udfordringer i det nye job?

"Vores kunder arbejder med noget af det vigtigste, man kan forestille sig; nemlig af redde menneskers liv og helbred. Samtidig arbejder de løbende med at forbedre behandlinger, patientsikkerhed og effektivitet."

"Vores og min største udfordring er at sikre, at vi hjælper vores kunder bedst muligt med dette," lyder det fra den nye CEO.

Jyske Bank

Softwareudvikler med AI erfaring

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger Entreprise Arkitekt

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger leder til Lokal IT Servicecenter i Holstebro

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Specialist til IT-kontraktstyring i PET's IT-Afdeling

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

Lauren De Ventura

emagine Expertise A/S

Immeo har pr. 1. maj 2026 ansat Sofie Amalie Buur som Consultant. Hun kommer fra en stilling som Frontend Engineer & UI/UX Designer hos Valyrion. Hun er uddannet Cand.it. Softwaredesign ved ITU. Nyt job
Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse