Svenskere køber Traen for en kvart milliard

Traen, der udvikler løsninger til sags- og dokumenthåndtering, er blevet solgt for 252 millioner kroner.

Artikel top billede

"Der er stort potentiale og god synergi i denne nordiske konsolidering af ECM-markedet," udtaler Jakob H. Kraglund, administrerende direktør, Traen.

Det svenske børsnoterede selskab Formpipe overtager it-virksomheden Traen for 252 millioner kroner fra DKA Capital.

Traen udvikler og implementerer løsninger til digitalisering i den offentlige sektor. Mere præcist ESDH- (Elektronisk Sags- og Dokumenthåndtering) og ECM-løsninger (Enterprise Content Management).

Traen blev solgt til DKA Capital (tidligere Dansk Kapitalanlæg) i foråret 2009. Ifølge en pressemeddelelse har DKA Capital ved at sælge Traen for 252 millioner kroner dermed forrentet sin investering cirka fem gange på godt tre år.

Trods den økonomiske krise har Traen været i stand til årligt at øge omsætningen med i gennemsnit 11 procent, siden DKA Capital købte selskabet.

"I 2008 inden DKA Capital overtog selskabet udgjorde omsætningen 131 millioner kroner, og indtjeningen var betydeligt negativ. I 2011 opnåede Traen en indtjeningsmarginal med en EBITDA-margin på 22 procent," udtaler Lars Dybkjær, administrerende partner, DKA Capital.

På spanden

Før salget til DKA var Traen på tynd is økonomisk og måtte på et tidspunkt sælge et kuldsejlet fagsystem til Topnordic (nu Atea) for at betale en større regning til selskabet.

Da Computerworld sidste år bad en professor i økonomi kigge på Traens regnskab, undrede han sig over, at selskabet i regnskabet havde skruet voldsomt op for de luftige værdier i form af goodwill og de immaterielle aktiver.

Formpipe, som er en af Nordens store virksomheder inden for Enterprise Content Management (ECM), vil anvende Traens kompetencer og standardsystemer som led i en større nordisk ekspansion og samtidig udbygge positionen i Danmark.

Traen blev grundlagt i 1998 og betjener mere end 20 ministerier og styrelser samt 40 kommuner og regioner med digitale løsninger. Virksomhedens løsninger anvendes af omkring 50.000 medarbejdere i den offentlige sektor og 500.000 borgere og virksomheder, som benytter digital selvbetjening, samt indgår i bearbejdningen af cirka 20 milliarder kroner i årlige offentlige tilskud.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Specialister til Cloud og Platform Operations til Forsvarets nye Digitale Backbone

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

AI/Data Engineer

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Ballerup

Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

Digital transformation | Frederiksberg

Roundtable: AI i drift – fra eksperimenter til ansvar, værdi og kontrol

AI-initiativerne breder sig hurtigt, men skaleringen halter. Kun hver fjerde virksomhed har flyttet en større del af sine AI-eksperimenter i produktion. Computerworld samler en udvalgt kreds af CIO’er og digitale beslutningstagere til et...

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 3. august 2026 ansat Jeppe Lindberg som Developer. Han skal især beskæftige sig med at være med til at analysere, designe og udvikle skræddersyede forretningsløsninger til vores kunder i Business Central. Han kommer fra en stilling som Business Central Developer hos Evexo. Han er uddannet hos Aalborg Universitet- Master's degree, Computer Software Engineering. Nyt job

Jeppe Lindberg

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks

Norriq Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sascha Trebbien Klinggaard som Lead Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at facilitere tæt partnerskab og strategisk behovsafdækning hos vores kunder. Hun kommer fra en stilling som Senior Business Analytics Consultant hos Twoday Kapacity. Hun er uddannet hos Copenhagen Business School og har en Master's degree,Finance & Strategic Management 2014 - 2016. Nyt job

Sascha Trebbien Klinggaard

Norriq Danmark A/S