Svenskere køber Traen for en kvart milliard

Traen, der udvikler løsninger til sags- og dokumenthåndtering, er blevet solgt for 252 millioner kroner.

Artikel top billede

"Der er stort potentiale og god synergi i denne nordiske konsolidering af ECM-markedet," udtaler Jakob H. Kraglund, administrerende direktør, Traen.

Det svenske børsnoterede selskab Formpipe overtager it-virksomheden Traen for 252 millioner kroner fra DKA Capital.

Traen udvikler og implementerer løsninger til digitalisering i den offentlige sektor. Mere præcist ESDH- (Elektronisk Sags- og Dokumenthåndtering) og ECM-løsninger (Enterprise Content Management).

Traen blev solgt til DKA Capital (tidligere Dansk Kapitalanlæg) i foråret 2009. Ifølge en pressemeddelelse har DKA Capital ved at sælge Traen for 252 millioner kroner dermed forrentet sin investering cirka fem gange på godt tre år.

Trods den økonomiske krise har Traen været i stand til årligt at øge omsætningen med i gennemsnit 11 procent, siden DKA Capital købte selskabet.

"I 2008 inden DKA Capital overtog selskabet udgjorde omsætningen 131 millioner kroner, og indtjeningen var betydeligt negativ. I 2011 opnåede Traen en indtjeningsmarginal med en EBITDA-margin på 22 procent," udtaler Lars Dybkjær, administrerende partner, DKA Capital.

På spanden

Før salget til DKA var Traen på tynd is økonomisk og måtte på et tidspunkt sælge et kuldsejlet fagsystem til Topnordic (nu Atea) for at betale en større regning til selskabet.

Da Computerworld sidste år bad en professor i økonomi kigge på Traens regnskab, undrede han sig over, at selskabet i regnskabet havde skruet voldsomt op for de luftige værdier i form af goodwill og de immaterielle aktiver.

Formpipe, som er en af Nordens store virksomheder inden for Enterprise Content Management (ECM), vil anvende Traens kompetencer og standardsystemer som led i en større nordisk ekspansion og samtidig udbygge positionen i Danmark.

Traen blev grundlagt i 1998 og betjener mere end 20 ministerier og styrelser samt 40 kommuner og regioner med digitale løsninger. Virksomhedens løsninger anvendes af omkring 50.000 medarbejdere i den offentlige sektor og 500.000 borgere og virksomheder, som benytter digital selvbetjening, samt indgår i bearbejdningen af cirka 20 milliarder kroner i årlige offentlige tilskud.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S