Svenskere køber Traen for en kvart milliard

Traen, der udvikler løsninger til sags- og dokumenthåndtering, er blevet solgt for 252 millioner kroner.

Artikel top billede

"Der er stort potentiale og god synergi i denne nordiske konsolidering af ECM-markedet," udtaler Jakob H. Kraglund, administrerende direktør, Traen.

Det svenske børsnoterede selskab Formpipe overtager it-virksomheden Traen for 252 millioner kroner fra DKA Capital.

Traen udvikler og implementerer løsninger til digitalisering i den offentlige sektor. Mere præcist ESDH- (Elektronisk Sags- og Dokumenthåndtering) og ECM-løsninger (Enterprise Content Management).

Traen blev solgt til DKA Capital (tidligere Dansk Kapitalanlæg) i foråret 2009. Ifølge en pressemeddelelse har DKA Capital ved at sælge Traen for 252 millioner kroner dermed forrentet sin investering cirka fem gange på godt tre år.

Trods den økonomiske krise har Traen været i stand til årligt at øge omsætningen med i gennemsnit 11 procent, siden DKA Capital købte selskabet.

"I 2008 inden DKA Capital overtog selskabet udgjorde omsætningen 131 millioner kroner, og indtjeningen var betydeligt negativ. I 2011 opnåede Traen en indtjeningsmarginal med en EBITDA-margin på 22 procent," udtaler Lars Dybkjær, administrerende partner, DKA Capital.

På spanden

Før salget til DKA var Traen på tynd is økonomisk og måtte på et tidspunkt sælge et kuldsejlet fagsystem til Topnordic (nu Atea) for at betale en større regning til selskabet.

Da Computerworld sidste år bad en professor i økonomi kigge på Traens regnskab, undrede han sig over, at selskabet i regnskabet havde skruet voldsomt op for de luftige værdier i form af goodwill og de immaterielle aktiver.

Formpipe, som er en af Nordens store virksomheder inden for Enterprise Content Management (ECM), vil anvende Traens kompetencer og standardsystemer som led i en større nordisk ekspansion og samtidig udbygge positionen i Danmark.

Traen blev grundlagt i 1998 og betjener mere end 20 ministerier og styrelser samt 40 kommuner og regioner med digitale løsninger. Virksomhedens løsninger anvendes af omkring 50.000 medarbejdere i den offentlige sektor og 500.000 borgere og virksomheder, som benytter digital selvbetjening, samt indgår i bearbejdningen af cirka 20 milliarder kroner i årlige offentlige tilskud.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

    Per Forberg

    Renewtech ApS

    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job